Pinnacle PCTV Nano Stick 73e - Digitální televize do notebooku (test / recenze)

30. listopadu 2008

Elektronika

V pátek jsem si po krátkém výběrovém řízení a přečtení této pochvalné recenze do svého notebooku pořídil USB DVB-T televizní kartu Pinnacle PCTV Nano Stick 73e (cena cca 1200 Kč vč. DPH).

Hlavními "papírovými" přednostmi této karty jsou:

 • miniaturní rozměry (velikost srovnatelná s běžným flashdiskem)
 • podpora DVB-T v mpeg2 i mpeg4 (tedy lze sledovat i televizi v HD)
 • kompatibilita s Windows Vista

Za teoretickou nevýhodu lze považovat absenci analogového tunneru, která mě osobně však příliš netrápí (analogové vysílání pomalu končí a všechna domácí videa jsem si již převedl s pomocí solidní hybridní karty AVerTV Hybrid+FM Cardbus - bohužel ji v novém notebooku nemohu kvůli absenci PCMCIA použít).

Kartu Pinnacle PCTV Nano Stick 73e jsem podrobil důkladnému testu, a po několika hodinách zkoušení se mi podařilo rozchodit dokonce i kanál Nova HD se zvukem :-)

Vzhled a konstrukce

Luxusní černá krabice, z níž vykukuje Nano Stick 73e, vypadá na pohled velice pěkně (=vhodný dárek!). Přístroj samotný připomíná "takový menší (!) flashdisk" z kvalitnějších plastů, navíc s hezky barevným logem výrobce.

Po zasunutí do notebooku z něj koukají jenom zhruba 4 centimetry a díky malé šířce nejsou blokovány ani žádné případné porty okolo. Bylo by moc fajn, kdyby takto šlo sledovat televizi, bohužel si televizní karta neškrtá bez přibalené externí antény (je to opravdu bez šance - přestože bydlím 300m od Žižkovského vysílače). Anténa naštěstí není nikterak veliká a vedle notebooku nepřekáží. Díky magnetu ji lze navíc připevnit na jakýkoli kovový povrch, například na nohu stolu nebo topení.

Mechanické provedení hodnotím jako výborné a věřím, že přístroj včetně kabelu snese i o něco horší zacházení.

Síla signálu

Na základě jiných recenzí jsem nabyl dojmu, že by měl Nano Stick svou citlivostí lehce předčit průměr, tzn. nepředpokládal jsem žádné problémy se slabým signálem. Z okna mám prakticky přímou viditelnost na Žižkovský vysílač, přesto síla signálu nebyla úplně 100% a tu a tam obraz vypadl nebo se alespoň rozsypal do kostiček. Je tedy zapotřebí s anténkou trochu hýbat a zkoušet různé varianty, mně se nakonec nejvíce osvědčilo mít anténu v horizontální poloze (síla signálu 73 - 85, kvalita 100%, bez výpadků). Ještě jednou opakuji – bez antény nechytíte nic.

A za trest budeš používat Pinnacle TVCenter Pro...

Abych hned v úvodu zmírnil sílu podtitulku – ne, dodaná aplikace TVCenter Pro není zase tak špatná, jen po ní nesmíte chtít maximum.

Příjemná je lokalizace do českého jazyka (ani rychlý český teletext není problém, můžete dokonce klikat na čísla stránek pro navigaci...), propracovaný průvodce prvotním nastavením (včetně vyhledání programů), podpora Windows Vista a dodávaného miniaturního IR dálkového ovládání.

Základní funkcionalita funguje, a pokud máte dostatečně silný notebook, vychutnáte si i testovací vysílání ČT1 v HD kvalitě (problematická je zřejmě hlavně podpora HD videa ze strany grafické karty).

Na notebooku Sony VAIO Z11 (CPU C2D 2.4 GHz, 4 GB RAM, NVIDIA® GeForce® 9300M GS) probíhá přehrávání ČT1 HD v naprosté pohodě a bez trhání, zatížení CPU cca 40% (+- rovnoměrně obě jádra), RAM do 200 MB. Přehrávání běžné kvality sežere zhruba 10% CPU a 100 MB RAM. V režimu stamina (bez dedikované grafiky) je možné plynule sledovat pouze nonHD obraz, HD se trhá.

Přepínání mezi programy jednoho multiplexu trvá méně než 1 sekundu, přeladění na jiný multiplex trvá cca 2-3 sekundy (těsně po přeladění se většinou nový program krátce "sekne").

Pinnacle TVCenter Pro se mi ani po několikahodinovém zkoušení nepodařilo přimět k přehrání TV Nova HD včetně zvuku (alternativní řešení s pomocí VLC dále). Program nabízí výběr zvukové stopy, ale zdá se, že změna nefunguje, resp. nic nedělá. Evidentně není podporovaný zvukový kodek Novy mp4a (ČT1 používá mpega). Kodek se mi nepodařilo do počítače doinstalovat v takové podobě, aby jej uměl TVCenter Pro použít.

Čím déle jsem si s programem hrál a zkoušel ho různými způsoby donutit přehrát zvuk Novy HD, tím častěji se na mě naštval a začal padat. Registrace programu přes internet také nepřinesla žádné řešení (třeba v podobě získání nějaké speciální aktualizace), v nastavení programu na kartě Informace mě zneklidnila informace, že program TVCenter Pro v současné době vlastně nic neumí (deaktivovaná podpora kódování/dekódování DivX, H.264 a další slibované vlastnosti). Pro odemčení této funkcionality je zapotřebí zadat aktivační kód, který je patrně nutné zakoupit zvlášť. Nevím jak, nevím za kolik a hlavně nevím proč, když tyto funkce byly avizované už na obalu?

Nenechte se informací o ne/podporovaných funkcích zmást - například nahrávání nonHD pořadů do DivX funguje bez problémů a v docela obstojné kvalitě (720x576 @ 664 kbps video, 256 kbps video).

Vzhledem k stále častějším pádům TVCenter Pro díky zkoušení různých nastavení jsem se rozhodl vyhledat nějakou alternativní aplikaci, kterou bych používal třeba i jenom na Novu HD.

Alternativní aplikace? Použitelné jen VLC, zato s Novou HD!

Pokud bych neměl na notebooku Windows Vista Business, bylo by samozřejmě nejvhodnější použít aplikaci Windows Media Center. Jelikož by mě však upgrade na verzi Ultimate stál pomalu stejně jako verze Ultimate, připadaly v úvahu pouze jiné aplikace. A že jich na internetu jsou mraky!

Naneštěstí se vesměs jedná o aplikace, které nelze ve Windows Vista Business spustit ani v režimu kompatibility – problém se týká nejnovějších verzí aplikací AVS TV Box, DVB Viewer TE (klasický velmi vychvalovaný DVB Viewer Pro nelze sehnat v trial verzi), Icy-TVGB-PVR. Program ProgDVB spustit šlo, ale po vyhledávání programů Novu HD schoval, protože zřejmě usoudil, že by ji se zvukem neuměl přehrát.

Jediný program, který se mi po delším experimentování podařilo s kartou Pinnacle Nano Stick 73e rozchodit, se stala poslední verze VLC media playeru (freeware - GNU). Podpora DVB-T je však v programu zatím poměrně nová a osobně bych ji označil za velmi okrajovou – z uživatelského hlediska je spuštění extrémně nepohodlné (snad jedině použít playlisty).

VLC neumí (pravděpodobně) skenovat kanály, a tak je zapotřebí mu všechny požadované údaje dodat ručně. Naštěstí je možné využít údaje získané programem TVCenter Pro.

Pro naladění multiplexu O2 v Praze s testovacími kanály ČT1 HD a Nova HD je zapotřebí následující postup:

 1. Spustit VLC 0.96, otevřít volbu Média - Otevřít odchycovací zařízení
 2. Přepnout Capture mode na DVB DirectShow
 3. Typ DVB nastavit na DVB-T
 4. Klepnout na Pokročilá nastavení a zadat:
  1. Transponder / multiplex frequency = 818000 (818 kHz)
  2. Identifikátor sítě = 8395
 5. Dát OK, Přehrát
 6. Po zobrazení programu ČT1 HD můžeme přepnout na Novu HD pomocí menu Přehrávání - Program

Pro přehrání ostatních multiplexů je postup obdobný, akorát pro multiplex Českých radiokomunikací (Nova, Nova Cinema, Prima, Prima 2, TV Barrandov) je nutné zadat frekvenci 634000 (634 kHz) a pro multiplex České televize frekvenci 730000 (730 kHz). Multiplex ČT má zřejmě nekompatibilitu a startuje nějakým rádiem - je zapotřebí přepnout na nějaký jiný program a poté teprve na ČT1.

Shrnutí

Celkově jsem s Nano Stick 73e relativně spokojen, zejména proto, že vypadá s modrým podsvícením opravdu hezky. Méně se mi však už líbí funkcionalita (a co si budeme namlouvat - i vzhled) obslužného programu TVCenter Pro, který nezvládá přehrávání TV Nova HD a při troše aktivního přístupu uživatele nemilosrdně padá. Varianta sledování Nova HD s pomocí VLC Media Playeru je silně nepraktická a nevhodná pro méně zkušené uživatele.

Aktualizace 11. 1. 2009: Zkusil jsem experimentálně rozchodit kartu Nano Stick 73e pod Windows Seven Beta 7000, a po delších peripetiích se mi to podařilo – karta tedy je s tímto operačním systémem kompatibilní. Budete-li chtít experimentovat s DVB-T ve virtuálním stroji, doporučuji použít nástroj VirtualBox, který má zřejmě nejpropracovanější podporu emulace USB zařízení (konkurenční Virtual PC emulaci USB nepodporuje, VMWare Workstation 5.5 při emulaci selhal – všechny pokusy končily modrou smrtí hostitelského počítače). Přehrávání televize ve virtualizovaném stroji s Windows Seven bohužel není nijak dokonalé, obraz se i po nainstalování ovladačů grafické karty trhal jak v mpeg4, tak v mpeg2 HD (těžko říci, zda je problém v pomalé emulaci usb, špatné emulaci grafické karty nebo emulaci pouze jednoho jádra CPU – zátěž hostitelského systému Windows Vista totiž nebyla zdaleka kritická, jen jej VirtualBox nebyl schopen využít). Máte-li volný počítač, můžete na něj zkusit nainstalovat Windows Seven Beta 7000 a udělat si z něj digitální televizi (s Windows Media Center, zdarma do 1. 8. 2009).
 

Publikováno dne 30. 11. 2008 v kategorii Elektronika Odhadnutá klíčová slova BETA: PCTV | Pinnacle | Pinnacle PCTV Nano Stick 73e | notebooku | Pinnacle PCTV Nano Stick 73e recenze | televize | DVB-T | televize v notebooku | televize do notebooku
Mohlo by Vás zajímat BETA: CPU 100%, nefunkční klávesnice a touchpad

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

Pavel - [email schován] (dne 17. 12. 2008 v 21.05)
taky mám tento tuner a zarazilo mě že při použití funkce timeshifting se mi z širokoúhlého obrazu stane obraz 4:3 a za boha nevím jak udělat to abych měl časový posun širokoůhlý nevíš jak na to??

Marekzprahy (dne 18. 12. 2008 v 10.16)
Pavel: To bohužel netuším, na druhou stranu nevěřím, že by tomu nešlo vnutit širokoúhlý obraz natvrdo (třeba za cenu snížené kvality).

Jakub Ruml - [email schován] (dne 24. 12. 2008 v 23.23)
Ahoj cau prosimte chci se zeptat koupil jsem si take PCTV pinnacle nano stick a vubec mi to nefunguje na notebooku Acer aspire 5315 nevis cim to muze bejt ? nenasel jsem jediny program

Marekzprahy (dne 25. 12. 2008 v 00.02)
Jakub Ruml: Vím. TV karta Pinnacle PCTV Nano Stick 73e je určena pro notebooky s operačním systémem Windows Vista, popř. Windows XP. Acer Aspire 5315 má podle všeho nějaký hodně zvláštní linux. Nicméně i pokud by sis koupil do notebooku OS Windows, zřejmě bys nic neviděl - Acer Aspire 5315 je strašně slaboučký.

Pavel - [email schován] (dne 25. 12. 2008 v 14.28)
Tak co se týče časového posunu vyřešila to jednoduchá aktualizace z dodávané verze 4.95 na verzi 4.99.
A moc díky za informace o tom jak to sputit ve vlc hodně mi to pomohlo.

Tomáš - [email schován] (dne 22. 02. 2009 v 22.55)
Potrebuji pichnout mam pinnacle 73 pri stehovani jsem ztratil instalacni cd a naformatoval Vistu,pujci nekdo cd nebo prepali diky moc

Ondřej - [email schován] (dne 22. 07. 2009 v 20.28)
Zdravím. Chtěl bych se jen zeptat na názor jestli bych tento tuner rozběhl na mém noťasu Acer Extensa 5620Z, Procesor Intel Pentium dual core T2310 (1,46 GHz)
Jsem v tomto odvětví nováček takže jestli byste mi mohl pomoct. Děkuji

Marekzprahy (dne 22. 07. 2009 v 21.18)
Ondřej: Ve specifikaci toho notebooku je napsáno, že je dodáván bez Windows (Vista). Na Linuxu bych předpokládal, že to jako nováček nerozběhneš, pokud si zakoupíš operační systém Windows Vista, tak bych tipoval, že rozběhneš normální mpeg2. HD vysílání v mpeg4 asi bude trhané nebo na hranici možností stroje.

Tomáš - [email schován] (dne 13. 08. 2009 v 15.07)
Zdravím, když nahrávám do DIVX, tak i u pořadu co běží v 16:9 udělá černý pruh nahoře, černý pruh dole a výledný obraz je 4:3 (720x576), nevíte někdo, jaj se zbavit těch černých pruhů rovnou, bez následné editace?

Kuba - [email schován] (dne 10. 10. 2009 v 18.07)
ahoj, stala se mi menší nehoda. formátoval jsem noťas a bohužel mi z něj zmizela i licence na tvcenter pro. Cd i usb stick mám ale za boha nemůžu najít licenci. Nebyl by někdo od tý dobroty a neposkytl by mi tu svou?

Roman - [email schován] (dne 26. 10. 2009 v 18.22)
po instalaci produktu (bezproblemové až na chybející dinamickouknihovu) mi program hlasí seznam možností proč nemaka zařízení neni propojeno k počítači, pro zvolene PCTV není nakonfigurována anténa, pro nastavenou anténu nebylo provedeno vyhledávaní kanálů, zařízení jejiž připojeno pro jiný program :/ reinstalace všeho možného a nic nalezne mi to i 24 kanalů vše je propojeno nicmene na černé obrazovce to píše že nebyli nalezeny ovladače uz fakt neví reklamace proběhla neúspěsně asi to hodim z okna

bob z brna - [email schován] (dne 09. 02. 2010 v 17.20)
Pokud nemáte v okolí pořádnej signál, tak ho opravdu můžete hodit z okna. Já ho asi pošlu na aukro, bydlím v kotlíku a když náhodou trefím to správné místečko tak se mi zobrazí 4 kanály - to je opravdu bomba usb tv,zajímalo by mě v jakých podmínkách to zkoušeli borci od Digizonu

jakubco slavojj - [email schován] (dne 05. 04. 2010 v 17.05)
stratil jsem seriove cislo napinnacle studio muze mi nekdo pomoci bez neho mi to nejde nainstalovat

William Kühnel - [email schován] (dne 14. 04. 2010 v 21.38)
Nevíte někdo o alternativním SW, chtěl bych použít jen originální driver, ale něco jiného jak dodaný program TV center. Díky

E.Vlachopulos - [email schován] (dne 27. 01. 2011 v 15.33)
Dobry den.Poprosil bych nekoho jestli ho instaloval ve Win.7.Ja ji mel na xp kde šla velice dobře ale na 7 win.ji nemohu instalovat.děkuji

D.Vávra - [email schován] (dne 07. 02. 2012 v 18.17)
Zdravím dosud se mi nepodařilo rozchodit jiné programy krom ČT- čím to je??

jiri - [email schován] (dne 26. 02. 2012 v 11.29)
Skoda, ze jsem nasel tenhle clanek az nyni. Nikdy bych jej nekoupil. Kdyz to srovnam Aver-em. kvalita prijimaneho signalu je proti Aver-u asi tak o 15 procent horsi urcite, podle ukazatelu v programu. Subjetivne, kde Aver drzel signal bez poskozeni obrazu, ma Pinacle probem. Vse na pokojovou antenu.
Jeste bych doplnil co v clanku chybi je pametova narocnost progamu. U Averu kolem 50MB pameti, Pinacle pozaduje pro hlavni program 60MB a pro prijem EPG dalsich 80MB minimalne. Hlavni program nema seznam kanalu a musi se po jednom posouvat. Program pro EPG je k tomu jeste zlobi s nacitanim seznamu tydeniho programu, zatim jsem na to neprisel, ale z niceho nic EPG ukazuje jen dva programy v temze dni, v ostanich dnech nezobrazi program vubec. Kdyby nekdo dokazal poradit co s tim?
Muj zaver je, Pinacle nebrat s Averem 828 se to neda vubec srovnavat.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (3.230.173.188). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.