První dojmy z Nokia Lumia 920

30. března 2013

Elektronika

Mnohokrát jsem se zařekl, že si Lumii 920 už nekoupím, když ji Nokia nebyla schopná dodat na český trh do Vánoc (do ledna, do února, do března,... data se pořád posouvala). Zkrátka že si počkám až na jejího nástupce, kterého si třeba koupím v USA, když už tam stejně v létě letíme, a budu se radovat z toho, že je menší, lehčí, z kovu a třeba s OLED displejem.

Pak jsem se ve čtvrtek „náhodou” podíval na zboží.cz, uviděl ji skladem v H-Mobilu, a večer jsem ji měl doma. Ten telefon jsem prostě fakt asi chtěl :-)

Mé první dojmy se pokusím shrnout do tohoto článku.

Drby (o váze, velikosti, méně kvalitním zvukovém výstupu, blikajícím a nereagujícím displeji, levně znějícím vibrátoru a nedodělcích ve WP8)

Mou největší obavou bylo, že bude Nokia Lumia 920 příliš těžká a příliš velká na to, aby se mi s ní pohodlně pracovalo. Tyto obavy se nepotvrdily – není problém držet telefon v ruce desítky minut (obvykle ji ale držím spíše ve dvou rukách, je to pohodlnější a dělal jsem to tak i s mnohem menší Lumií 800) a do běžné kapsy u kalhot se vejde také naprosto bez problémů. Subjektivně nevnímám rozdíl mezi váhou Lumie 800 a Lumie 920 (142 gramů versus 185 gramů) a co se velikosti týče, zvyknul jsem si velmi rychle (spíše se mi teď zdá 3,7" osmistovka malá než 4,5" devětsetdvacítka velká). Zde je vše OK.

Velmi mě odrazoval také článek srovnávající mj. kvalitu audiovýstupu. V praxi však nepoznám na sluchátkách Phonak Audéo PFE 122 (cca 3000 Kč vč. DPH) rozdíl oproti iPhonu 4, a dražší sluchátka ani kvalitnější uši si asi v dohledné době pořizovat nebudu (beztak je to asi na ty empétrojky jedno). Zde tedy rovněž vše OK, a navíc mě příjemně překvapilo, že Nokia vychytala chybu, kvůli které mi na Lumii 800 obvykle nefungoval mikrofon a dálkové ovládání.

Mimochodem: Přibalená špuntová sluchátka s mikrofonem a dálkovým ovládáním (Nokia WH-208) sice vypadají na pohled trochu lacině (ony i laciné jsou, náhradní lze dokoupit od 133 Kč), ale ve výsledku hrají docela líbivě (oproti dražším sluchátkům mají zvýrazněné basy, což se ale většinou spíše líbí).

Reportované problémy s blikajícím podsvícením displeje a nereagujícím displejem jsem před nákupem spíše ignoroval, protože jsem se domníval, že jde o problémy hlasité minority uživatelů, která měla smůlu na vadný kus. Bohužel, s oběma problémy jsem se u svého kusu setkal, a nejbližší dny ukážou, jestli kvůli nim budu telefon nakonec reklamovat či nikoli.

Blikající displej mě trápil především první den po vybalení – jednou za čas se začalo podsvícení displeje tak nějak nepříjemně „mihotat”, a pak to zase z ničeho nic přestalo. Na vině je podle diskusí možná příliš citlivý nebo rovnou vadný senzor okolního světla pro nastavení optimálního jasu displeje, na druhou stranu je záhadou, proč k problému dochází, i když je nastaven napevno třeba vysoký jas. Postupem času se naštěstí tento problém upozaďuje, dochází k němu čím dál tím méně často. Takže to zatím nechám vyhnít – třeba se to jen potřebuje nějak „zajet”...

Nereagující displej mě trápí stále, a podle diskusí to vypadá spíše na hardwarový problém (případně „jen” nekompatibilitu). Celé je to způsobené pravděpodobně tím, že Nokia přibalila k telefonu naprosto odpornou nabíječku (bílý adaptér s americkou koncovkou* + redukce na EU zásuvku + bílý USB kabel je sestava, která se mi pro žlutou Lumii 920 používat nechce), takže jsem vytáhnul 10W černou nabíječku z Nexuse 7 a prostě ji použil – vždyť přece USB jako USB...

* Americkou koncovku mám proto, že telefon nepochází z oficiální české distribuce. Ani evropská verze nabíječky AC-16E se mi však moc nelíbí.

Jenže po relativně krátké chvíli přestal displej reagovat. Krátkodobě vždy pomohlo „zamknout” a „odemknout” telefon, ale po chvíli se problém objevil znovu. Při nabíjení přes USB z notebooku ani s dodanou nabíječkou od Nokie přitom k problému nikdy nedochází, takže možné příčiny jsou dvě – buď telefonu (displeji) vadí nějaký brum ze sítě a nabíječka/kabel od Nokie ho nějak odstiňuje, nebo má Lumia 920 problém s 10W nabíječkou (ta přibalená má jen 5W). Je to nepříjemné, je důležité o tom mluvit, na druhou stranu si na to určitě zvyknu, a prostě budu používat buď tu nabíječku od Nokie, nebo budu telefon nabíjet při práci průběžně z notebooku.

Co se vibrátoru týče, tak v mém případě zní zatím o něco lépe než na videích z youtube. Vibrační vyzvánění nicméně už několik let nepoužívám, protože mě zbytečně stresovalo, takže mě osobně nijak neuráží, zní-li vibrátor laciněji.

Nedodělaný systém Windows Phone 8 je bohužel fakt, se kterým je prozatím zapotřebí tak trochu počítat. V porovnání s Windows Phone 7.8 je systém méně stabilní a zhruba jednou / dvakrát denně se při intenzivním využívání telefonu zasekne. Nepodařilo se mi plnohodnotně nastavit e-mailové účty – stahování zpráv je OK, ale odesílání nefunguje (asi nekompatibilita se SMTP serverem – dle diskusí vyžaduje SSL certifikát i při odšktnutém checkboxu; aktualizace 2. 4. 2013 - na serveru bylo nutné změnit login mechanismus, od té doby už to funguje bez problémů). Stále neexistuje možnost zamknutí orientace displeje (existuje hackerská aplikace, kterou se mi díky vývojářskému účtu podařilo do telefonu dostat, ale při spuštění spadne). Při náročnějších operacích se telefon poměrně dost zahřívá (po dvacetiminutovém skype videohovoru byl kovový kryt fotoaparátu tak horký, že udržet na něm prst bylo skoro nemožné), při běžném používání (nehraní 3D her) je ale vše v pohodě.

Aktualizace 5. 5. 2013: S aktuální verzí systému (1308) zatím problémy při nabíjení 10W nabíječkou nepozoruji a blikání displeje už mě také netrápí. Takže to asi nakonec vychytali...

Co se mi na Lumii 920 líbí

Největším pozitivem Lumie 920 je její dílenské zpracování. Polykarbonátové unibody tělo se zaobleným displejem (který má stejně jako Lumia 800 povrchovou úpravu, aby byl příjemný na dotek) je nádherné a je vidět velký cit pro detail. Telefon rozhodně nevypadá jako laciný plasťák (jako je tomu třeba u podobně drahého Samsungu Galaxy S3) a je velmi bytelný (už mi během tří dnů spadnul a přežil to bez jakéhokoli škrábance). Umístění USB konektoru do spodní hrany je šikovnější než u Lumia 800 (tam byla vyklápěcí pacička nahoře), chválím také zachování konektoru pro sluchátka v horní straně telefonu (při nošení v kapse ideální).

Velkým plusem je možnost výběru z více barev – osobně jsem si vybral žlutou, která v kombinaci se smaragdově zeleným schématem vypadá opravdu moc hezky (a Velikonočně :-)). Oproti černým a bílým iPhonům v mém okolí je to velmi příjemná změna!

Kapitolou samou o sobě je foťák, jehož světelnost objektivu je ohromující. Zatím jsem fotil jen bez LED blesku, a i v tmavé místnosti byly fotky velmi pěkné a působivé (časem se pochlubím, toto byla soukromá rodinná oslava). Telefon vidí mnohem více než člověk, a nemá tak problém s focením ve tmě (u hodně nasvícených fotek je problém s přepaly – bělčický kostel automatika nedala, a ani po manuálním nastavení EV na -2 to nebylo zcela ideální).


Sousedův barák nasvícený pouliční lampou (automat)

Bělčický kostel (automat)

Bělčický kostel (EV -2)

Pohled na Slavětín (automat)

Spokojen jsem také s kvalitou videa a jeho stabilizací – na kole jsem natočil toto zkušební video (místo nezajímavého funění jsem si dovolil přidat do videa hudbu z youtube, doporučuji přepnout na kvalitu 1080p):

Na WP8 se mi asi nejvíce líbí hub Lidé a jeho integrace se sociálními sítěmi. Je skvělé a velmi návykové mít u přátel na výběr, zda jim zavolám na mobil nebo na skype, či zda jim napíšu esemesku nebo zprávu na Facebook. Vše funguje naprosto bez problémů, zprávy z Facebooku mi zvoní úplně stejně jako běžné esemesky, hovory ze Skypu mají sice trochu jiný vytváněcí tón, ale jinak v podstatě nepoznám rozdíl oproti normálnímu hovoru (akorát mám navíc možnost zapnout kameru). Videohovory fungují bez problémů i přes 3G (dokonce snad i lépe než přes WiFi, protože mám doma přes ADSL pomalejší upload), jediná výhrada je snad jen k dost velkému zahřívání zmíněnému výše. Věřím, že to Microsoft časem vychytá.

V prvních dojmech bych neměl zapomenout na displej, který bývá dost často poměrně pozitivně hodnocen. Jako uživatel iPhonu 4 (IPS, RGB, 330 ppi) a Lumie 800 (OLED, Pentile, 252 ppi) jsem víceméně věděl, do čeho s Lumií 920 (IPS, RGB, 332 ppi) půjdu, takže velké překvapení se nekonalo. Displej Lumie 920 je na dotek velmi příjemný (příjemnější než iPhone), má velmi dobré rozlišení a klasickou mřížku (takže jsou čáry rovnější než na Lumii 800). Navíc je dobře čitelný i na přímém slunci, byť jsem si toho přímého slunce letos zatím moc neužil.

Očekávanou slabinou displeje je podání barev, které je řekněme méně „komerční” (možná že fotky vypadají reálněji, ale nejsou tak líbivé), a zejména podání černé (Lumia 800 měla díky OLED technologii černou opravdu černou, Lumia 920 kvůli technologii IPS má bohužel černou ve tmě trochu „svítící”).

Závěrem

Když si odmyslím dva výše zmíněné problémy, kvůli kterým budu uvažovat o reklamaci, vypadá Nokia Lumia 920 zatím jako telefon, se kterým bych mohl být následující rok až dva spokojen. Z hlediska výbavy mu nic nechybí (rychlý internet, NFC, dostatečně velká vnitřní pamět 32 GB, super foťák, dvoujádrový procesor), z hlediska aplikací také žádnou významnou nepostrádám (chybí DJ pult, ale ten jsem stejně v reálu na iPhonu moc nepoužíval). Oproti Lumii 800 je hlavním plusem větší displej, možnost videohovorů přes Skype, bluetooth 3.0 (propojení s bezdrátovými repráky), funkční 3,5mm jack a možnost nativně přehrávat filmy v divx a dalších běžných formátech (tedy nejen mp4 jako na iPhonu a Lumii 800).

Publikováno dne 30. 03. 2013 v kategorii Elektronika

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

POZOR: K článku zatím nebyl vložen žádný komentář, takže s velkou pravděpodobností nikoho neurazil, nikoho nepobavil a už vůbec nikomu nepomohl.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (3.236.116.27). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.