... a bude hůř - syrové drama o lůze před rokem 89 (recenze)

25. června 2008

Filmové recenze

V úterý jsem víceméně náhodou zhlédl české drama ... a bude hůř režiséra Petra Nikolaeva. Cílem nebylo ani tak vidět tento film jako poprvé za čtyřiadvacet let navštívit letní kino :-) Pocity z filmu promítaného v Střeláku jsou však lehce rozpačité - váhám nad sdělením filmu, jeho formou i scénářem (střihem?), na druhou stranu oceňuji, že film navozuje určitou atmosféru, určitý pocit.

Letní kino na Střeleckém ostrově je úplně jiná kvalita než kamenná nebo dokonce multi kina. Příroda a výhled na noční Prahu je super. Holuby posraná umělohmotná křesla bez jakéhokoli odstupňování (vidíte hlavy před sebou), menší pokrčené plátno a všudypřítomný kouř z cigaret už méně. Na druhou stranu k takto alternativním filmům by se pohodlné křeslo v klimatizovaném sále asi příliš nehodilo, takže překvapí jen vzhledem k nabízenému komfortu relativně vysoká cena 100 Kč / lístek.

Lidí však přišlo hodně, skoro by se dalo říci, že bylo kino zaplněno tak ze tří čtvrtin. Vesměs mladí lidé okolo 20-25 let, od pohledu alternativci s dlouhými vlasy.

Film ... a bude hůř od začátku překvapí použitou 16mm kamerou. V době, kdy se snad každý pitomý televizní seriál natáčí v poměru 16:9 mě zastaralý televizní poměr 4:3 přišel jako krok vedle, samotná kvalita černobílého obrazu také moc neoslnila. Jasně, atmosféra, atmosféra, atmosféra. Určitě to působilo jinak než kdyby to bylo v barvě a HD. Na druhou stranu mi to přišlo jako zbytečná póza - vezmeme starou kameru a půjdeme točit alternativu, umění... Dle obrazů prezidenta se děj filmu odehrával někdy za Gustáva Husáka (na trůně 1975 - 1989). Opravdu se i pro toto období ještě hodí černobílá stylizace? U filmu z 2. světové války typu Spalovač mrtvol to chápu, u tohoto ani moc ne.

Film zachycuje příběh z prostředí té největší lůzy, jaká zde za dob komunismu žila (opravdu?). Cigarety, alkohol, jointy, volný sex ("dej mu, je to hodnej kluk, akorát teď byl chudák rok v krimu - tak jo"), nulová chuť pracovat a v případě hlavních hrdinů nulová péče o vlastní tělo (dnešní feťáci a bezdomovci vedle těch košťat vypadají jako modelky). Příjemným překvapením byl výběr herců, je hezké vidět taky nějaké nové tváře.

Spíše než vzpoura proti komunismu je cítit vzpoura proti společnosti jako takové, proto mě ve třetí třetině filmu hodně překvapilo, když se po několika zbytečných konfliktech s veřejnou bezpečností tři hrdinové rozhodli utéct přes hranice do ciziny. Opravdu tam na takovéto lidi čekali s otevřenou náručí? Co by tam asi tak dělali?

Výčet nelogičností tímto rozhodně nekončí. Ve skupině zhruba patnácti asociálů nikdo nemá problém zpívat velmi dobře známé anglické písně, neonacista (jako by Matáskovi z oka vypadl) nejen že v klidu popíjí s lesbičkami, ale dokonce i jde na pohřeb hrdiny z 2. světové války, letce RAF (mimochodem samotný fakt, že se válečný hrdina kamarádí s těmito asociály, mi přišel dost přitažený za vlasy). Zřejmě chybou střihu (nevylučuji, že je viníkem scénář, knižní předloha nebo má nepozornost) se občas stalo, že některý záběr neměl příčinu, určité části filmu jakoby chyběly.

Trochu problém je zjistit, co tímto filmem chtěli autoři říct. Pokud bylo cílem ukázat, jaký byl minulý režim špatný, nepodařilo se (fandit hlavním hrdinům lze obtížně).

Bez ohledu na reálnost nebo nereálnost je na filmu zajímavá atmosféra, mám rád, pokud film vzbuzuje nějaký pocit (a nejlépe když nevím jaký přesně). Tu a tam zazní vtip, tu a tam teče krev. Cenzorské nůžky ukážou několik prsou a zadků, na druhou stranu si tvůrci nezavřeli cestu na noční vysílání České televize a naturalistický ani pornografický film rozhodně nenatočili. Syrový však ano. 51%

Publikováno dne 25. 06. 2008 v kategorii Filmové recenze Odhadnutá klíčová slova BETA: a bude hůř | a bude hůř recenze | a bude hůř film | film a bude hůř | a bude hůř kniha recenze | film a bude hůř recenze | recenze a bude hůř | rok 89 | rokem
Mohlo by Vás zajímat BETA: Film Bathory - dějiny píší vítězové (recenze)

O kategorii Filmové recenze

Subjektivní recenze filmů, které jsem navštívil vesměs se svojí přítelkyní nebo známými v kině. Spíše než o klasické recenze se snažím o zachycení pocitů, které ve mně daný film zanechal. Pokud nepovažuji dějovou složku za stěžejní, nebojím se prozradit v rámci recenze pointu – chcete-li si ponechat moment překvapení, čtěte mé recenze na vlastní nebezpečí. Procentuální hodnocení filmů na konci článku je čistě intuitivní v rámci žánru a nemá žádný rozpad na dílčí složky.

Komentáře k článku

rb (dne 16. 07. 2008 v 15.58)
no, jako člověk přes 30 jsem o trochu větší pamětník, tak bych řekl, že to velmi přesně vystihuje tehdejší dobu... tyhle socky (tehdy se lidi členili na veksláky a somráky, tohle byli somráci:-) se na příslušných místech opravdu poflakovaly, vzhledem k "atmosféře" jejich bytí i ta černobílá stylizace sedí. zdráhal bych se mluvit o lůze. tihle lidé byli docela ztracenci, protest proti komunismu se míchal s protestem proti čemukoliv kromě vysněného a idealizovaného západu, ale nemyslím, že na ně sedí termín lůza. myslím, že k ničemu, co existuje dnes, se to opravdu přirovnat nedá, protože lidé dnes myslí jinak. osobně bych řekl, že tenhle film tehdejší atmosféru vystihuje docela přesně, sedí i ty údajné nelogičnosti, o kterých je tady řeč... ten film je v každém případě síla, pamětníkům něco řekne, nevím jak generaci, která to nezačila... knihu jsem nečetl, prý je taky docela kultovní...

rektál (dne 25. 07. 2008 v 16.44)
hey ty chudáku co to tady plácáš???Ta knižka je supr a film je celkem slušný.Je vidět,kam dnešní svět spěje!!!:-(

Marekzprahy (dne 25. 07. 2008 v 17.33)
rektál: Zaprvé - tato recenze se netýká Pelcovy knihy, jelikož jsem ji nečetl (v recenzi je to uvedeno). Zadruhé - s tvrzením, že je film slušný, víceméně souhlasím (ostatně sám píšu, že byla autocenzura na takové úrovni, že film podle mě na ČT2 může). Zatřetí - uvítám, pokud mi konkrétně vyvrátíš určité části recenze, se kterými nesouhlasíš, popřípadě napíšeš recenzi vlastní.

Dalibor - [email schován] (dne 20. 11. 2013 v 00.18)
Z recenze vyloženě plyne, že autor tu dobu neokusil na vlastní kůži. Mně je 59 a něco o tom vím, dost toho, co je ve filmu zobrazeno, jsem i zažil. Ta zkušenost je nepřenosná.

lift8 - [email schován] (dne 07. 05. 2014 v 21.15)
Pro člověka, který tu dobu nezažil je asi opravdu těžké film pochopit. Já sám jsem se zhruba v letech 1983-1989 pohyboval v prostředí tzv. "mániček" a pod spoustu věcí z filmu bych se podepsal (až na některé drobnosti).
Je ovšem pravda, že já ani moji (na stejnou vlnu naladění kamarádi) jsme tento životní styl, který se v rámci možností života v reálném socialismu, snažil kopírovat životní styl hippies z přelomu 60 a 70 let v USA, nehrotili do takového extrému jako hrdinové filmu.
Stejně tak nemůže mít úplný zážitek z filmu člověk který nečetl knížku. Ta se skládá ze tří částí: Děti rodičů - popisuje více méně jak se hl. hrdina Olin dostal do party.
Děti ráje - podle té byl natočen film, a Děti cest - Olinovy zážitky z emigrace.

nemo - [email schován] (dne 19. 08. 2015 v 17.13)
Aj aj aj! Filmový kritik, co nezažil tu dobu... Chudáčku. Skoč si do Koruny na Václavák, tam "dojížděli polívky" :-) Film jsem neviděl, knihu četl, a poznal pár lidí v Paříži, co se s Pelcem znali (i za Tigrida). Tigrid byl z toho tak vedle, že přestal chodit do práce... a pak se stal- za pár let- ministrem... :-)
Piš si o sjezdu stzrany, ale, prosím, nepleť se do toho, o čem nic nevíš, co jsi nezažil. Díky!

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (3.233.242.67). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.