Sněženky a machři po 25 letech - smutný film o stáří a realitě aneb zapomeňte na komedii! (recenze)

22. prosince 2008

Filmové recenze

Ten trailer měl nějakou podezřele smutnou hudbu a kromě Suchánka, Brzobohatého a Duchoslava v něm vystupovaly jen nějaké neznámé staré (vesměs nevzhledné) osoby, ve kterých by jejich pětadvacet let starý předobraz bez nápovědy nepoznal snad nikdo. Ale pokračování legendy je pokračování legendy, a tak jsme si ve čtvrtek s přítelkyní nejprve připomněli upirátěnou původní komedii a včera zašli na její volné pokračování s názvem Sněženky a machři po 25 letech do Slovanského domu.

Před kinem byla nezvyklá čtvrthodinová fronta, která v nás vyvolala obavu, zda se vůbec na projekci dostaneme. Nakonec byla v sále s 335 místy obsazena zhruba jedna třetina, což lze s ohledem na promítání každou hodinu souběžně ve dvou sálech považovat za mimořádný úspěch (většinou sedíme v kině tak maximálně s deseti lidmi :-)).

Nic pro vysmáté popkornofily

Lidé se vesměs přišli smát, pán vedle dokonce uspokojoval svou potřebu si s hrdiny na plátně povídat a komentovat to, co dělají. Problém byl v tom, že se skoro nebylo čemu smát, a když už, tak spíše hodně trpce. Vyprávění se oproti prvnímu filmu velmi zvolnilo, režisér Viktor Tauš se vyžíval v dlouhých záběrech, které se mně osobně líbily, ale ostatním přišly na papírovou komedii asi poněkud nepatřičné. Zkrátka a dobře, několik lidí film během prvních pomalých rozjezdových minut s dlouhými záběry na krajinu Krkonoš nebo starých tváří ještě starších hrdinů vzdalo.

Nejhorší na tom je, že si člověk uvědomí "sakra, vždyť takhle to asi skutečně mělo pokračovat" a "sakra, co se za 25 let stane se mnou" (popř. již stalo). Vysmívaný Mácha (Suchánek) na sobě zapracoval a stal se uznávaným televizním bavičem, jemuž však sláva spíše vadí. Z třídního lídra Cabadaje (Duchoslav) se stal věčně ožralý lyžařský instruktor a z idealisty Převrátila (Kopta) neúspěšný knižní vydavatel vážící hodně přes 100 kilo a odpalující jednu cigaretu za druhou. Krásná Marika (Jeníčková) dnes už ani pod tunou líčidel neoslní nikoho jiného než Cabadaje a po letech neúspěšné filmové kariéry v Americe začíná teprve na stará kolena uvažovat o miminku s americkým dědkem, který česky prd rozumí.

Ostatní na tom nejsou o mnoho lépe a marně se snaží vše vrátit zpět a znovu zažít to, co před lety (jelikož o Mariku již dnes nikdo hrát nechtěl, zahrály si vtipně dámy o Máchu). Celkově však musím říci, že mi narozdíl od jiných kritiků různé narážky a odkazy na původní komedii vůbec nevadily – jednak jich nebylo zase tolik, jednak často i vhodně posouvaly děj nebo napravovaly děj minulý – na lyžích například nakonec sjede předčasně ten, který to měl udělat už před 25 lety...

Odborník žasne, laik se diví

Aby film nepůsobil příliš vzpomínkově a aby v něm nebyli jen staří lidé, objevují se v něm i děti a nová milostná dvojice – bývalý feťák Petr Mácha (Jakub Prachař) a lyžařská instruktorka Jana "Marika" Cabadajová (Juliana Johanedis). Přestože zejména v první hodině působí záběry na tuto dvojici jako vhodný odlehčující protipól starého světa, objevuje se zde jeden velký problém – nedůvěryhodnost. Scénáristé Radek John a Ivo Pelant se uměli krásně vžít do rolí původní mládeže i současných čtyřicátníků, současné generaci však evidentně vůbec nerozumí. Jeden příklad za všechny – Jana se naštve na svého otce, sejde z chaty dolů do Pece pod Sněžkou a v klubu se opije se čtyřmi mladíky vodkou a red bully. Všichni dohromady paří v rytmu techna a v tom do místnosti vejde Petr Mácha a řekne, že by měla jít Jana zpátky. A tak se po krátkém zaváhání všichni seberou a jdou tedy v šestici opilou Janu předat jejímu tatínkovi nahoru na chatu... (do komentářů pod článkem mi prosím napište, jestli si toto skutečně dokážete v klubu představit :-D).

Zajděte si na to, ale ne jako na pokračování komedie

Celkově film doprovázený příjemnou hudbou Waltera Krafta není zase tak špatný, jak by se mohlo z výše uvedených řádků zdát, jen od něj nesmíte čekat komedii a návrat starých hrdinů (tedy to, čím se film víceméně navenek prezentuje a co ho velmi dobře v současné době prodává). Vynecháme-li scény s Petrem a Janou, jedná se o solidní a docela drsné zrcadlo současné společnosti – vydržíte-li tedy až do konce, budete mít po odchodu z kina určitě o čem přemýšlet. 60%

Publikováno dne 22. 12. 2008 v kategorii Filmové recenze Odhadnutá klíčová slova BETA: sněženky a machři po 25 letech | sněženky a machři po 25 letech recenze | sněženky a machři po 25 letech film | juliana johanedis | film sněženky a machři po 25 letech | sněženky a machři po 25 letech hudba | recenze sněženky a machři po 25 letech | hudba k filmu sněženky a machři po 25 letech | www.sněženky a machři po 25 letech
Mohlo by Vás zajímat BETA: Muži potřebují hračky - Asus WL-500g Premium & GPS enabler HGE-100

O kategorii Filmové recenze

Subjektivní recenze filmů, které jsem navštívil vesměs se svojí přítelkyní nebo známými v kině. Spíše než o klasické recenze se snažím o zachycení pocitů, které ve mně daný film zanechal. Pokud nepovažuji dějovou složku za stěžejní, nebojím se prozradit v rámci recenze pointu – chcete-li si ponechat moment překvapení, čtěte mé recenze na vlastní nebezpečí. Procentuální hodnocení filmů na konci článku je čistě intuitivní v rámci žánru a nemá žádný rozpad na dílčí složky.

Komentáře k článku

Tatsi - [email schován] - web (dne 01. 01. 2009 v 20.43)
Upřímně po přečtení téhle recenze bych se na to koukla mnohem radši, než předtím :-D k té scéně v klubu... lehce naivní :-D

Honza - [email schován] (dne 03. 01. 2009 v 12.01)
Vcelku pěkná recenze. I mě přišel tento film spíše smutný než vtipný a to je mi teprve 25.
Odchod z klubu... podle mě mladej Mácha odešel sám a zbývající 4ka přišla až dlouho po něm, každopádně si myslím, že to moc realistické nebylo :)

PeTa - [email schován] (dne 04. 01. 2009 v 13.26)
Je to smutná komedie o krizi středního věku, anebo kam se posuneme, aniž sami chceme. Po zhlédnutí mně bylo hodně smutno, patřím totiž ke stejné generaci...

Johnny - [email schován] (dne 05. 02. 2009 v 22.49)
Právě jsem z filmu přišel a opojen velmi hořkou melancholií hledal utěšení v tom, že si o něm honem přečtu co si myslí ostatní, abych zdánlivě netrpěl sám. Film se mi zdál kvalitně natočený, ačkoliv některé scény na mě působily až téměř kýčovitě. Ještě že je mi 24, vyspím se a přejde mě to. Mít ale o dvacet víc, tak by asi jedno oko nezůstalo suché a asi bych se dnes moc nevyspal. Otevřel bych si láhev vína a začal bych v ní pomalu topit smutek jako čerstvě narozená koťata.
Mrzel mě jen ten příliš nedotažený závěr, nemám rád, když si musím domyslet zbytek osudů... Možná jsem byl nepozorný, ale nedošlo mi, jak to vlastně bylo s těma stříkačkama, asi o to vůbec nešlo, ale čí teda byly? Napište mi prosím někdo na mail, jestli jste to zachytili hlouběji než já :-) Jinak slečna instruktorka Jana (Juliana), je moc roztomilé a inspirativní děvče, kvůli ní bych ty smutné scény klidně viděl ještě jednou. Davidovi jsem docela záviděl.

Ondra (dne 25. 02. 2009 v 16.20)
Souhlasím s hodnocením, jen bych ještě doplnil - nešťastnou ruku měli podle mě filmaři při obsazování role Petra Máchy. Ne, že by to Prachař špatně zahrál, ale ničí fantazie není podle mě dost velká na to, aby si uměla představit, že syn Michala Suchánka by mohl vypadat jako Jakub Prachař :-).

Roman (dne 01. 03. 2009 v 20.34)
Myslim ze so striekackami sa hrali tie male deti a ich mamina ich zahodila do odpadkoveho kosa...

PAVEL (dne 03. 03. 2009 v 15.54)
Vyděl jsem to cca do pulky a vypl jsem to to bylo moc
hlavě ty Baby chovali se jak přerostlé puperťačky to už bylo moc na ČSFD to má 48% bych to mu dal tak 4% i to by bylo hodně

Wee (dne 07. 10. 2009 v 21.02)
Kutululu. Juliana je úžasná

Anonym (dne 11. 12. 2011 v 21.37)
Myslím si , že tento filmje opravdu spíše smutný než vtipný . A také si myslím , že je to dosti realistický.A to mi je teprave 13 . O filmu vím dosti od Trošky , protože se smím okrajově znám . I Otakarem Brouskem se znám a s dalšími .

kikinatyna (dne 05. 12. 2012 v 20.42)
Mě se náhodou ten film líbí.Nberu to jako pokračování ale spíše jako hezký film.Super obsazení hlavních rolí a některé scény jako třeba záběry na krásu Krkonoš.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (100.26.176.111). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.