iTunes Music Store - zamyšlení, zkušenosti, rady a tipy

7. října 2011

Na vlastní kůži

Apple letos přišel se 4 zajímavými počiny – na jaře to byl iPad 2 se smart coverem, v létě to byl OS X Lion s českou lokalizací a konečně funkčním šifrováním celého disku, na přelomu léta a podzimu český online Apple Store (oceňuji možnost konfigurace macbooků a nižší ceny než u APR) a nejnověji to je český iTunes Music Store – online obchod s muzikou, který má jako jediný (i po spuštění bezzubého Musicjetu) šanci přetáhnout starší generaci Napsterem odkojených chronických stahovačů do světa, kde lidem přijde normální platit za přijatý užitek.

Poznámka: Tento článek není v době svého vydání zastaralý, letos mě skutečně vůbec neoslovily ani aktualizované Macbooky Pro se stále příliš nízkým rozlišením obrazovky, ani nejnovější Macbooky Air s příliš malou operační pamětí, ani iPhone 4S (nižší výdrž na baterii, nesmysl jménem Siri, ... racionální důvod pro "upgrade" z verze 4 není).

Co se mi na iTunes Music Store líbí? Začnu zeširoka...

Až do spuštění iTunes Music Store jsem si hudbu (zcela v souladu s českými zákony) opatřoval trojím způsobem:

  • poloautomatizovaným skenováním diskusního fora Clubers.pl a vyhledáváním empétrojek na googlu (název skladby + zippyshare) - vhodné zejména na zahraniční taneční hudbu a různé bootlegy
  • ulozto.cz (vhodné zejména na česká alba a mainstream)
  • beatport.com (nákup zejména taneční muziky v mp3 bez DRM, za rozumné peníze s možností platby přes Paypal)

První způsob byl dobrý v tom, že jsem tu a tam objevil docela zajímavou skladbu, kterou jsem předtím neznal. Naprostou většinu z těch desítek gigabajtů hudby však tvořil brak, který jsem buď okamžitě smazal, nebo jej "založil" do itunes databáze, kde ho doteď při náhodném výběru přeskakuji. Výsledek? Hodně hudby, ale současně strašně moc ztraceného času, jedno kompletní stažení a prvotní roztřízení fora mě měsíčně stálo klidně den.

Druhý způsob jsem používal v momentě, kdy jsem na základě recenze věděl, co by se mi mohlo líbit, a tak nebylo nic snazšího, než to naťukat do ulozto.cz – a většinou i něco vypadlo. Když nebyly problémy se zaheslovanými rary nebo zmršenými ripy (špatné ID3 tagy, úmyslně špatný pitch,...), bylo to docela efektivní, byť pocit z vlastnictví moc dobrý nebyl.

Proč ne CD? To je jednoduché – nemám ho kde přehrát, maximálně ho můžu na Macu ripnout, ale to trvá strašně dlouho, vrčí to a kolikrát se ani nestáhnou názvy skladeb z internetu. I když nebudu počítat cestu do Bontonlandu, tak ripnutí CD i s přepsáním ID3 tagů zabere kolem hodiny, narozdíl od stažení za 15 minut. A pak je tu ještě nerudovská otázka...

Třetí způsob jsem použil asi jen 2x, a to u hudby, kterou se mi ani po hodině nepodařilo nikde vygooglit. Nákup přes Beatport je možný, ale strašně (a tím myslím strašně!) uživatelsky nepřívětivý, abych kvůli empétrojce za 2 dolary absolvoval několikakrokový nákupní proces jako v alze, na to mě fakt neužije.

No a teď tu máme iTunes Music Store. Spustím iTunes a vidím nově vydaná alba, nejstahovanější alba, alba v akci. Genius analyzuje všech mých asi 60 dní legálně (nicméně pokoutně) stažené hudby, dívá se, co se mi líbí, co často poslouchám, a inteligentně mi nabízí, co by se mi na základě toho mohlo líbit. Poslechnu si devadesátisekundovou ukázku a jedním kliknutím si můžu koupit konkrétní skladbu nebo celé album. Neřeším Premium účty, omezení, reklamy, balast, hesla, rary, rozbalování, kopírování, mazání – prostě za okamžik můžu začít hudbu poslouchat (stahuje se vždy maximální rychlostí).

Ano, zaplatím více než na ulozto.cz, ale netrápí mě to tolik, protože jsem dostal něco navíc, iTunes Music Store mi ušetřil práci a nervy. Na druhou stranu zaplatím podstatně méně než za fyzické CD. Jednotlivé skladby stojí sice okolo 25 korun (relativně dost) a celá alba okolo 125 – 250 Kč (na hranici snesitelnosti), ale vedle klasických alb jsou k dispozici i různé kompilace, kde jedna skladba vyjde i okolo 5 korun.

Často v diskusích čtu o tom, že "až bude stát skladba 7 Kč, tak se nechám prosit"... Vidíte – ta doba je tady :-)

Včera jsem např. koupil kompilaci 100 hits of the 90's za cca 500 Kč (je 5 Kč za skladbu moc?), za 53 nemíchaných (!) tranceových pecek od Armina (A State of Trance 500) jsem dal nějaké tři stovky (je 70 haléřů za minutu tranceu moc?), aktuální CD z Ibizy – A Taste of Kandi – mě stálo nějakých 125 korun, za výběr 40 hitů od The Moments jsem dal nějakých 250 Kč... 

Pokud jdete po žánrech nebo chcete stáhnout třeba všechno od nějakého zahraničního interpreta, dokáže iTunes nabídnout cenu, která je velmi rozumná (srovnatelná s cenami CD v Levných knihách, které ovšem nemusíte ripovat, abyste si je přehráli ve svém iPhonu...). U konkrétních aktuálních alb (které nejsou zrovna náhodou v akci nebo jako promo zadarmo) se pak ceny obvykle pohybují zhruba na dvou třetinách ceny fyzického nosiče – zatím. Myslím, že časem i čeští vydavatelé přijdou na to, že za méně mohou prodat mnohem více (díky žebříčkům prodejnosti a tedy reklamě skoro zadarmo), a ceny půjdou ještě o něco níže.

V diskusích se ještě docela dost nadává na dvě věci – formát hudby a iTunes.

Co se formátu AAC @ 256 kbps týče, tak mohu s klidným svědomím prohlásit, že ani na sluchátkách Phonak Audéo PFE 121, ani na větších bednách nejsem schopen zaznamenat žádný rozdíl mezi originálním CD (které jsem nedávno dostal na diskotéce), mp3 @ 320 kbps a AAC z iTunes Music Store. Zvuk se mi zdá dokonalý a zejména kytarový riff v 0:58 skladby Radiohead - Creep se mi zdá o stupeň lepší než jsem byl zvyklý z běžných empétrojek :-)

iTunes ve Windows žádné terno nejsou, to si přiznejme, ale podle videa na živě se to čistě pro nákup nějak použít dá, a přehrávat už se pak může i jinde.

Zcela jiná situace nastává v Apple světě – pokud máte iPhone, iPad, iPod Touch nebo ("nebo" != "a") Maca, není lepší volby pro nákup hudby než iTunes Music Store. Za sebe mohu říci, že naprostou většinu skladeb jsem koupil rovnou přes iPad nebo iPhone, je to nejjednodušší a tak nějak "po ruce". Jedno ťuknutí, pár sekund stahování a můžu přehrávat přímo na iphonu (nejlépe přes Airtunes na větších bednách). Při nejbližší synchronizaci s iTunes to pak přesunu automaticky ještě do Macbooku, ale přehrávám obvykle spíše právě přes nějaké iZařízení (bezdrátové reproduktory si s ním rozumí lépe, třeba co se ovládání hlasitosti tlačítky týče). Přestože mi nákup přes iZařízení přijde lepší, tak ani přes velké iTunes v Macbooku mi nákup nečiní žádné problémy (všechno je samozřejmě česky).

Co mi na iTunes Music Store vadí

iTunes Music Store zdaleka není dokonalý, má své chyby, ale zatím jsem ochoten je snášet, protože nic lepšího stejně v ČR dostupné není. Od uvedení iTunes jsem zatím z Uložto.cz stahoval jen filmy, ale jestli mě něco táhne k tomu, abych si z Uložto.cz stáhnul i nějakou muziku, tak je to toto:

  • někteří interpreti chybí – kdo není tzv. "u majoru", ten je v prdeli = dá se koupit Chaozz, ale chcete-li nové Prago Union, PSH nebo WWW, nezbývá než Uložto.cz (nebo – dobře – fyzický nosič); problém je v tom, že Apple nechce komunikovat s malými rybami, kdo nemá např. alespoň 20 alb, ten  musí využít služeb nějakého agregátora (pro ČR zatím žádný neexistuje)
  • závislost na synchronizaci s iTunes na počítači při používání více iOS zařízení – i v iOS 5 GM mě neskutečně štve, že když si koupím album na iPhonu, na iPadu si jej nepřehraju, dokud iPhone nejprve nesesynchronizuji s Macem a poté Mac s iPadem; iTunes v iPadu mě sice při pokusu o opakované koupení stejného alba upozorní, že se chystám koupit album podruhé (= ví, že jsem ho už koupil), ale nedovolí mi ho stáhnout znovu
  • vyhledávání má problém s českou diakritikou – někteří interpreti byli kvůli orientaci na zahraniční trhy zařazeni nejprve bez diakritiky, nyní jsou přidáni s diakritikou a vyhledávání bohužel není unicode_czech_ci, ale spíše unicode_general_ci (na kryštof a krystof vypadnou jiná alba stejné skupiny)

Těším se na filmy...

Co říci závěrem? Bylo by skvělé, kdyby se časem do ČR dostala i půjčovna/prodejna filmů a seriálů. Uvítal bych také, kdyby se časem do iTunes dostaly například seriály ČT, protože i když se s iVysíláním hodně snažili, cítím, že cesta samostatných aplikací pro každou televizi není dlouhodobě správná (ostatně dodnes nechápu, proč má ČT iVysílání, ČT24 a ČT4 zvlášť).

Bude to podle všeho asi spíš běh na dlouhou trať (dabingy apod), ale jednou se to snad podaří. Pokud by byl v rozumnou dobu za rozumné peníze na iTunes dostupný film v Apple formátu, velice rád bych dal sbohem všem Buzz, VLC a AVI playerům. Stahovat na iPadu film z uložto.cz sice jde (iCab + Buzz Player), ale pohodlné to moc není a bezdrátové repráky se v takovém případě nechytají (zvuk je opožděn o 2 sekundy).

A co jste si z iTunes Music Store stáhli vy? Pochlubte se...

Co bych poradil Ochrannému Svazu Autorů, Intergramu a hudebním vydavatelstvím? Místo táborákového právníka si kupte radši stovku IP adres a jednoho šikovného (lehce počítačově vzdělaného) člověka, a nahrávejte na uložto.cz a jemu podobné servery v době vydání nových alb jejich různě zmršené verze. Hrajte si s pitchem, loopujte, přimíchávejte do Davida Guetty Evu a Vaška (nebo tohle radši ne, třeba by z toho ještě byl hit) a nezapomeňte tyto releasy správně otagovat a pojmenovat. Když bude mezi 12 releasy 8 fejků a v diskusi kromě odhalení i spousta spokojených ohlasů, přestane to mnohé bavit ;-) A ještě něco – nedopusťte, ať je příště nový Gott na iTunes o 3 dny později než v krámě!

Publikováno dne 07. 10. 2011 v kategorii Na vlastní kůži Odhadnutá klíčová slova BETA: iTunes | id tag vydavatel | hudby | store | preskakovani mp3 v itunes lion | ipad | hudbu | iphone | music
Mohlo by Vás zajímat BETA: První dojmy z iPadu 2 (recenze)

O kategorii Na vlastní kůži

Kategorie určená pro články týkající se vlastních zkušeností s čímkoli, co se nevešlo do jiných sekcí – ať už se jedná o testy neelektronických věcí, zkoušení různých (nejen internetových) služeb nebo třeba zážitky z dovolené.

Komentáře k článku

K@rlozz - [email schován] (dne 18. 10. 2011 v 13.31)
díky za super článek :) včera už jsem taky na ipadu nakupoval...

Misa (dne 24. 10. 2011 v 17.31)
Ahoj, super článek. Konečně v tom mám trochu jasno. Mám ale dotaz - když při registraci do itunes store zadám svou platební kartu, tak mi to napíše něco ve smyslu, že tato metoda platby není přípustná. Znamená to, že store funguje pouze s kreditní kartou?

Marekzprahy (dne 24. 10. 2011 v 17.40)
Misa: Na iTunes nakupuji s debetní kartou od mBank (VISA), důležité je, aby měla povolené internetové platby. Nevím, jestli musí být embosovaná, já ji embosovanou mám. Pokud Ti to Tvoji kartu nevezme, doporučuji zřídit u mBank účet - nic za tu kartu ani účet nebudeš platit a budeš tam moct mít jenom peníze, které skutečně budeš připravena utratit (nebudeš dávat Applu číslo karty, na které máš všechny peníze, což může být i určitá bezpečnostní výhoda).

Misa (dne 24. 10. 2011 v 18.06)
to marek:
díky za odpověď. účet u mbanky mám a k tomu mam jejich visa kartu, kterou dávaj k běžnýmu účtu (debetní karta a platební karta jsou to samý, ne?). a s tou mi to právě nejde... tak nevim co zas dělám špatně :-)

Marekzprahy (dne 24. 10. 2011 v 18.34)
Misa: Problém tedy není v kartě, ale někde v nastavení. Ověř, zda máš na účtu nějaké peníze (ověřuje to kartu tím, že to z ní něco zkušebně zablokuje, ale peníze se pokud vím v reálu neodečtou a po čase uvolní nebo vrátí) a zda máš povolené internetové platby (a máš na nich nějaký rozumný limit).

misa (dne 12. 11. 2011 v 13.09)
ahoj, tak super, už to funguje. opravdu je potřeba při registraci mít dostatek peněz na účtu. díky za radu!
ted ještě řeším, zda/jak se dá hudba zakoupená v itunes store přetáhnout z itunes do počítače aby z toho byly mp3... nějaký tip? :-)

Marekzprahy (dne 12. 11. 2011 v 20.52)
misa: hudba je standardně ve formátu m4a, konvertovat to do mp3 formátu jde, nicméně je to podle mě nesmysl - rychlejší je to stáhnout z uložto... Formát m4a umí přehrát většina současných přehrávačů, takže konverze do mp3 není většinou nutná. Pozor - pokud budeš m4a sdílet s kamarády, budeš z toho mít problém - součástí souboru je informace o tom, kdo si tu skladbu koupil (je tam tvoje apple id)

Milan Kamír - [email schován] (dne 07. 03. 2013 v 10.00)
Můžu mít dotaz k iTunes Music store z druhé strany barikády? Jak může český muzikant publikovat singl či CD v tomto katalogu? Kde se přihlásit? Poradíte?

Marekzprahy (dne 07. 03. 2013 v 12.43)
Milan Kamír: Jak píšu v textu, bez nějakého vydavatelství to moc nejde, malé ryby Apple nezajímají.

Výtah z podmínek iTunes Music Store:

Content Requirements:
- At least 20 albums in your catalog
- UPCs/EANs/JANs for all products you intend to distribute
- ISRCs for all tracks you intend to distribute
Financial Requirements:
- A U.S. Tax ID
- A valid iTunes Store account, with a credit card on file
- Apple does not pay partners until they meet payment requirements and earning thresholds in each territory. You should consider this before applying to work directly with Apple as you may receive payments faster by working with an Apple-approved aggregator.

Kdo nesplní výše uvedené podmínky, může využít agregátora, který má s Applem smlouvu. Pro ČR žádný takový agregátor není.

Jan Marek - [email schován] (dne 30. 10. 2013 v 10.06)
Český agregátor už konečně existuje. Jmenuje se www.prodejhudbu.cz a je to otevřen všem kapelám. Nově přes něj aba prodávají třeba WWW, na které jste si stěžoval že ve storu chybí :) Věřím že díky tomuto kroku bude českých kapel přibývat.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (100.26.176.111). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.