5 důvodů, proč si nekoupím iPhone 5

20. září 2012

Elektronika

Pokud se někteří z čtenářů těšili, že si na Svatého Václava půjdu stoupnout do fronty, abych se stal jedním z prvních majitelů iPhonu 5, tak mám špatnou zprávu – Apple mě s iPhonem 5 zklamal a žádná recenze tady na blogu tedy nebude.

Moc jsem si přál, aby nový iPhone 5 byl nejlepším telefonem, zejména když už jsem se pro iOS konečně trochu naučil psát aplikace, ale bohužel – poměr cena/výkon se přehoupl do kategorie "nekupovat", a aplikace tak budu od teď testovat jen na emulátoru a překládat jen na Novém iPadu, který tak zatím zůstává posledním novým jablečným zařízením, které pro mě mělo smysl (pozn. pro neznalé: abyste mohli vytvářet aplikace pro iPhone/iPad, Apple vynucuje vlastnictví alespoň jednoho z těchto zařízení).

Důvodů, které mě vedly k zavržení dalšího iPhonu, je více. Podělím se s Vámi o ty nejpodstatnější.

Průměrný hardware bez rezervy do budoucnosti

I když jsem i já často tvrdil, že podstatné je především "celkové vyladění systému" a nikoli tabulkové údaje, tak je zapotřebí si říci, že hardware nového iPhonu v porovnání s telefony Samsung Galaxy S3 a připravovanou Lumií 920 nijak zvlášť neoslňuje. Základní parametry jsou u všech nejvyšších modelů telefonů prakticky shodné, a i když v nich iPhone místy trochu pokulhává (jen 1,2 GHz procesor se starší 32nm technologií, jen 1420 mAh akumulátor,...), není to nic, co by se mu nedalo odpustit. I když by "prémiová" cena měla být spíše zárukou opravdu toho nejlepšího.

Podstatnější problém s hardwarem tkví v tom, co hardwarového přináší iPhone 5 navíc oproti konkurentům, případně co iPhonu oproti konkurentům chybí. Z dnešního pohledu není vidět žádný podstatný rozdíl – iPhone 5 nemá nic navíc, ale ani mu nic zásadního nechybí, jelikož bezdrátové nabíjení a NFC jsou zatím v plenkách a rychlý internet přes LTE jakbysmet (iPhone nebude podporovat LTE na předpokládaných českých frekvencích).

Jenže, s výjimkou naprostých fanatiků si iPhone málokdo kupuje jen na jeden rok, obvyklejší doba obměny je spíše okolo dvou nebo i více let (early adopteři skáčou ze 4 na 5, ti rozumnější a současně méně zábavní lidé skáčou spíše ze 4s na 5s). A dva roky já osobně považuji za dost dlouhou dobu na to, aby se přinejmenším v Praze něco událo.

Koncept bezdrátového nabíjení se mi líbí a jsem příjemně překvapen zejména faktem, že se různí výrobci byli schopni dohodnout na jednotném standardu. Na přítomnost nabíječek v kavárnách typu Starbucks nebo Friends Coffee House bych si tak vsadil celkem s klidným svědomím (řekněme za rok).

NFC je na tom zatím marketingově o něco hůře, ale i kdybych ho v telefonu používal jen pro spárování s příslušenstvím a přenos informací mezi různými telefony, tak to jsou činnosti, kvůli kterým to pro mě má smysl už dnes (pokukuju po bluetooth audio přijímači od Nokie, podle všeho to bude důstojná a kompatibilnější náhrada Airtunes od Applu).

A konečně LTE – jakkoli se zdá být cesta k němu nyní dlouhá a trnitá, tak nevěřím, že by se do Prahy tato technologie zhruba za rok nedostala. Lákadlo v podobě vyčerpání běžného FUP během pár minut bude předpokládám pro mobilní operátory dost silné.

Mám intenzivní pocit, že se chybějící a nyní naprosto zbytečné technologie stanou za rok hlavním trhákem revolučního iPhonu 5S. Lituji, ale chci je mít již dnes.

Nepraktický 4" displej

Apple byl mezi dvěma mlýnskými kameny – část uživatelů (vč. mě) byla spokojena s 3,5" displejem, část chtěla po vzoru samsungovských pádel něco výrazně většího. Myslím, že zvolený kompromis, tedy ponechání stejné šířky a pouze natažení výšky displeje tak, aby se papírově telefon dostal na 4", bylo až fatálně chybné rozhodnutí.

Až 100% aplikací se bude muset pro iPhone 5 přepsat, protože se stanou na novém iPhonu obtížně ovladatelné (ovládací prvky nebudou v obvyklých místech, budou dál od krajů displeje; lidé budou "po paměti" šahat do prostoru vyplněného černými pruhy). Je otázka, kdo tuto práci zaplatí – buď to budou vývojáři (udělají to jako bezplatnou aktualizaci), nebo zákazníci (pro iPhone 5 vznikne nějaká speciální "wide-display" verze). Rozhodnutí bude na vývojářích, osobně bych si tipnul, že 40% bude formou bezplatné aktualizace, 30% formou speciální placené aplikace a zbylých 30% aplikací postupně umře, protože se jejich úprava nevyplatí.

Širokoúhlý displej bude určitě fajn na hraní některých nových her (bude více místa na ovládací prvky) a na sledování videí, ale například pro psaní "na šířku" se uživatelský zážitek podstatně zhorší, což bylo vidět i při představení nového iPhonu 5. Abyste rozuměli – tím, že je displej širší, je i klávesnice širší, a aby nebyla deformovaná, musí být logicky i o něco vyšší, takže zabere na displeji více prostoru.

Stále uzavřený systém s bariérami při odchodu

iPhone 5 přinesl dvě významná hardwarová "vylepšení", která budou novým majitelům házet klacky pod nohy.

Zaprvé – nový Lighting konektor. Je super, že je oboustranný, ale opravdu to je tak skvělé vylepšení, že se kvůli němu nepoužil standardní micro USB konektor? Nebo šlo jen o to prodat redukce na stará příslušenství za 749 Kč, případně rovnou nové příslušenství?

Zadruhé – nano SIM. Micro SIM je dost malá na to, aby v telefonu nepřekážela, dokonce bych řekl, že je její velikost již na hranici pohodlné manipulace. Jakékoli další zmenšení SIM karty beru jen jako dočasnou ochranu před útěkem ke konkurenci a zbytečné ztížení telefonování z jiných přístrojů (např. během servisování iPhonu 5, při náhlém vybití akumulátoru,...).

Zaspamovaný App Store

V posledních měsících vlastnictví iPhonu jsem si už do něj nekoupil žádnou novou aplikaci, a i co se týče aplikací pro iPad to nějak není žádná sláva. Není co stahovat, není co kupovat.

Možnosti jsou dvě – buď se potenciál aplikací pro iOS zařízení vyčerpal a díky určitým omezením daných Applem už zkrátka nejde nic moc vymyslet, nebo i nadále vznikají vynikající aplikace, ale jejich vývojáři je bohužel neumí prodat.

Je veřejným tajemstvím, že tzv. "ASO"  (app store optimalizace) je v současné době pro úspěch jakékoli aplikace naprostou nutností. Hromadné nákupy, pozitivní recenze, a jakmile se aplikace dostane alespoň do žebříčku nejstahovanějších aplikací, je vyhráno. Výsledkem je, že jsou všechny žebříčky aplikací zaplevelené nesmysly a kýčovitými hrami na jedno brdo (čest výjimkám).

Vedle žebříčků nejstahovanějších aplikací má sice Apple ještě sekce s aplikacemi, které doporučuje na základě jiných kritérií, ale bohužel se obávám, že i v tomto případě jsou kritéria dost předvídatelná. Ze sekce doporučených aplikací jsem si už nejméně rok nic nestáhnul.

Sluší se dodat, že v tomto ohledu na tom nejsou o mnoho lépe ani konkurenční platformy. Ani na Windows Phone 7.5 nekupuju aplikace jako na běžícím pásu, díky možnosti vyzkoušení naprosté většiny z nich však zbytečně nevyhazuju peníze za blbosti. A mezi aplikacemi, které vybírá Nokia (nej aplikace), se každý týden alespoň jedna zajímavá zatím objevila.

iOS zaspal dobu

Revoluční iOS, nejlepší systém všech dob... to platilo tak do uvedení iOS 4.3, možná iOS 5. iOS 6 je jednoznačně přešlapováním na místě, mnohdy i krokem zpět (ne, mapy opravdu nejsou ideální).

Velkým problémem Applu je, že si chce udělat všechno sám. Místo aby stejně jako Windows Phone integroval vedle esemesek FB chat, tak pořád lpí na vlastních uzavřených iMessage. Ano, rád jsem iMessage posílal, ale chatování přes Facebook je bohužel tak nějak pohodlnější, protože ho má skoro každý a ne jen 5 jablečných přátel. Jestli navíc bude ve Windows Phone 8 integrován Skype podobně dobře jako sociální sítě ve WP 7.5, bude mít Apple spoléhající se na pouze jablečný FaceTime obrovský problém...

Sdílené fotostreamy – super, ale proč nedošlo opět k dohodě s Facebookem, kam nahrává fotky asi většina lidí? Možnost poslat status nebo cokoli sdílet odkudkoli přímo ze systému, to pardon, to mi přijde dost málo. Windows Phone je v tomto mnohem dál i ve verzi 7.5.

Kromě velmi omezené podpory sociálních sítí mi dále vadí iCloud. Ne že by nefungoval, to nemůžu říct, funguje v rámci toho co má umět dobře. Jenže je opět jaksi uzavřený, nemá API pro vývojáře (můžou si hrát tak maximálně na vlastním písečku). Představa, že budu mít všechna svá data v iCloudu a že budu nedej bože jablečné společenství chtít někdy opustit, zatím zní dost děsivě a současně téměř nemožně. Teď se láme chleba a teď je ještě čas od iCloudu utéct.

Epilog

Když jsem sledoval představení iPhonu 5, nemohl jsem uvěřit svým očím, že Apple skutečně ani tentokrát "nic nemá". Napadlo mě, že tajnou inovací mohly být nakonec třeba úspory z odbytého vývoje, přetavené ve výrazně nižší cenu.

Nestalo se tak, nový iPhone 5 je snad dokonce ještě o něco dražší než byl před rokem předchůdce 4S, který nyní současně zlevnil o "celých" 500 Kč na 13 990 Kč.

Jednoho by napadlo, že ani Apple přece nemůže mít uživatele tak "oddané", aby koupili opravdu cokoli. A přesto – rekordní počet objednávek a obrovský úspěch.

Praha hlásí mínus jeden.

Publikováno dne 20. 09. 2012 v kategorii Elektronika

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

klaus - [email schován] (dne 10. 10. 2012 v 18.52)
Já vím, že Apple nikdy neuměl vyrábět mobilní telefony,že vše vždy jen okopíroval od druhých až na ten design - iPhone vypadá jako konzerva od sardinek a uvnitř jako hardware mobilů z devadesátých let ! Já sem měl iPhone 4s a něco tak žravého a introvertního může vydumat jen čudla z USA. Na trhu se najdou zcela zdařilejší a méně žravé mobilní telefony. Škoda jen, že všechny jsou vyrobeny až na vyjímky v Číně.

Jarda (dne 14. 04. 2013 v 16.57)
A ja Ti reknu 1000 duvodu proc si IPhona koupim a 10 000 duvodu proc si nekoupim zadny jiny shit.

Marekzprahy (dne 14. 04. 2013 v 16.58)
Jarda: směle do toho :-)

Marek - [email schován] (dne 02. 04. 2014 v 11.02)
Ten kto písal tento článok musi byt strašne zaujatý a zadubeny clovek :-D

Marek - [email schován] (dne 02. 04. 2014 v 11.06)
A Jarda ma úplnú pravdu ze je 1000 duvodu prečo si iPhone kúpiť a 10000 duvodu prečo nepouzivat nieco ine viz.Android

Marekzprahy (dne 02. 04. 2014 v 15.43)
Marek: Opět mi nezbývá než napsat - směle do toho, napište těch 1000 důvodů pro iPhone :-)

Marek - [email schován] (dne 03. 04. 2014 v 12.37)
tak fajn napisem ti tu par veci preco pouzivam iOS a nie Android,ale zacnem vecnymi a trapnymi argumentmi Androidakov voci Apple a to ze iphone ma maly display,alebo slaby hardware iphonu,nemoznost vlozeni pamätovej karty,nefunkcny bluetoth,nemoznost upravovat si telefon podla seba dalej iphone je drahy na ten vykon co ponuka a mohol by som pokracovat dalej a dalej ale k veci preco iphone pouzivam a to je jednoznacne dokonale zladenie software s hardware tzn ze na iphone sa stretavam omnoho menej so zamrzanim alebo padanim aplikacii,kedze som hudobnik tak na telefone casto vyuzivam garageband ktory je bezkonkurencny,v praci ma nieco napadne zacnem to tvorit vo svojom iphonu a pridem domov sadnem k Macu zosinchronizujem to a uz to len dodelavam takze vyhoda poznas lepsi program?? samozrejme ked nepocitam ableton,dalej intuitivna praca s videami a s fotografiami ano su aj alternativy na androidu alebo aj na iPhonu ale prave iPhoto alebi iMovie su jedny s najlepsich a vyhovuju mi viac dalej praca s dokumentmi pomocou Pages ano je uz aj office ci na androidu alebi iOSu ale preco mam Microsoftu platit kazdy rok prachy ked u iOSu alebo Macu to mam zadarmo a navzdy a urobim na tom uplne to iste nez na tych od Microsoftu takze preto ja pod inu platformu nerad prechadzam a tie Androidacke argumenty ze u Applu sa za vsetko s appstoru plati a my to mame zadarmo to ako myslite tie trial verzie s reklamami a omezenymi moznostami??? nenechajte sa vysmiat a okrem toho na appstoru je viac ako 60 percent aplikacii a hier taktiez zadarmo lenze ja som si uz do telefonu stiahol co potrebujem nieco som zaplatil a nieco bolo v akcii za simbolicke euro mna par supiek za aplikacie nezabiju rad zaplatim za kvalitnu appku ale mam updaty zdarma a rozne vylepsenia od tvorcu a este tvorcu podporim k dalsiemu vyvoju nie ako vy ktory radi tahate vsetko zadarmo alebo to ukradnete popravde ruku na srdce ty tiez chodis do prace a chces za to kazdy mesiac plat a tiez by sa ti nepacilo keby ti za tvoju pracu tvoj zamestnavatel nezaplatil a to iste to mas aj u aplikaciach,ci si myslis ze vznikaju same?? a je normalne ze ten co to stvoril chce za svoju pracu aj peniaze a tiez sa mu nepaci ked mu tie aplikacie niekto kradne.Co sa tyka toho ze nemam android je jednoduchy ja za svoje peniaze chcem telefon ktory bude precizne spracovany,chcem telefon ktory ked si kupim vybalim tak po aktivacii chcem aby fungoval kde nemusim podla navodu zlozite nieco nastavovat alebo upravovat a musi aj vypadat proste za tie prachy to musi byt minimalne dokonaly kusok ja som zvyknuty na pohodlie a jednoduchost pripojim k iTunes prihlasim sa k svojim uctom a fungujem tak ako som bol zvyknuty u starsieho modelu takze tak.Ale aby som nehovoril o dokonalosti tak sa mi stalo ze som si kupil telefon s vadnou bateriou a telefon musel do servisu kedze operator mi ponukol mobil s Androidom Sony XPeria Z tak som mal moznost toto vyskusat ako telefon v pohode vodotesny zarazilo ma ze tiez malinko vrzal do vody som to radsej neriskoval,kedze som ho musel vratit.Oproti iphonu sa tiez znacne sekal sice nie tolko ale sekal sa u iphonu sa mi to nestalo,dalej zamrzanie systemu ked pri pisani sprav zmrzol ze som nemohol ani pisat ani vypnut telefon ani vybrat baterku kedze tiez je tam baterka na pevno a neda sa k nej bezne dostat pomohol len hard reset takze nieje to dokonale jak si ty myslis ani android nieje bohvieco telefon som mal 5 dni takze som nemohol vsetko vyskusat a ani som na to nemal cas a tie vase argumenty ze iphone ma maly display slaby hardware a vysoku cenu nemoznost ziadnej upravy je uz dnes usmevne 4"display mi trebars vyhovuje kvoli lepsiemu ovladaniu,slaby hardware no to neviem ci nejaky argument je a ja ti garantujem ze s iPhonom 5/5s som porazal s nadsazkou telefony so stvorjadrovimi procesormi teraz ma iP5 moja dcera a ja som si kupil 5s takze kde je chyba ze to tak je ze aj na tak slabom mizernom hardware iPhone ktory ma len dvojjadrovy procesor dokaze porazit telefon so stvorjadrom,to mi uz nepovies ani ty hlavne ze sem si das clanok ze 5 duvodu proc si nekoupit iPhone :-D to si ma strasne presvedcil myslim ze som tu kedisi cital 10 duvodu tie duvody su vyriesene ale stale sa najde par zakomplexovanych ludi ktorym stale nieco vadi a davaju rozumy proc si to nemaju kupit,trosku ironicke nie?? ty si zabudol se su ludia co maju uplne ine priority uplne ine poziadavky ako si ty,ja nemam cas denne riesit a upravovat nejaky telefon podla seba proste mi vyhovuje tak ako je ja mam iphone preto ze mi vyhovuje pri mojej praci a to co ten telefon umi umi najlepsie nez akakolvek konkurencia a to som sa uz dostal do styku jak so Sony tak HTC alebo Samsungom o tom poslednom sa nebudem ani vyjadrovat Galaxy S3 som kupil kedisy dcere a bol viac v servise nez ho pouzivala nakoniec zaruku zamietli kupil som 5s a 5tku som dal dcere a uz ziadny problem uz ho z ruky nepusti a co sa tyka tvojho clanku tak to si myslim ze si hodne mlady a zakomplexovany clovek ktoremu z nejakeho trapneho duvodu apple lezi v zaludku patris medzi tych co s telefonkom len hraje zapne fb popripade twitter nahraju si maximalne nejake filmy alebo pesnicky cez bluetooth ako urazat ta nechcem len polemizujem a garantujem ti ze ty tvoj telefon neviuzivas ani s polovice co ja svoj iphone ja si s telefonom nepotrebujem hrat ani upravovat ale s nim pracovat a to najviac vtedy ked sa neviem dostat k svojemu pocitacu ze som mimo domova a to hranie nemyslim upravovat si system podla seba sorry za nazor

Marek - [email schován] (dne 03. 04. 2014 v 12.41)
A co sa tyka zamrzaniu a padaniu aplikacii na iphonu tak to je uz vyriesene po aktualizacii iOS 7.1a nemam s tym uz probrem sviznost a stabilita je uz zrejma a nemam s tym problem :-)

Marekzprahy (dne 03. 04. 2014 v 17.28)
Marek: Opravdu dlouhá reakce, škoda, že ve většině případů nereagujete na to, o čem píšu, jsou to spíš takové univerzální výkřiky spokojených uživatelů iPhonu. Android příliš neznám, těžko ho můžu nějak soudit, je mi dobře s Windows Phone :-)

Konkrétně k některým věcem:
- nepsal jsem, že má iPhone malý displej, ale neprakticky zvětšený displej
- paměťové karty nepoužívám, přijdou mi zbytečné
- BT mi přijde na iOS OK
- upravovat si telefon podle sebe nepotřebuju, ale nechci mít telefon jako každý druhý (chci větší pestrost než volbu ze dvou barev - v době psaní článku nebyl iPhone 5C)
- iPhone není drahý jen "na ten výkon", je předražený jako celek (resp. největší složkou ceny je poplatek za značku a zvyk)
- odladěnost HW a SW jako argument beru, v případě Nokie a WP to ale vidím hodně podobně (rychlost je zcela srovnatelná s iPhonem)
- GarageBand - pokud využijete, jasná volba (hudební a DJ aplikace pro android a WP nejsou, je otázka, jestli je to tak důležité pro běžného člověka)
- Office ve WP jsou také zdarma
- aplikací je ve WP storu dost, oproti iOS mi na mobilu nic nechybí (většina dobrých aplikací pro iOS běží spíš na iPadu - ten samozřejmě mám /retina mini lte/, protože poskytuje nejlepší poměr cena/výkon, narozdíl od iPhonu, kde je poměr cena/výkon tragický)
- synchronizace funguje ve WP úplně v pohodě (je k dispozici aplikace pro synchronizaci fotek z iPhoto i hudby z iTunes), jediným omezením je, že nemůžu na WP telefonu přímo nakupovat hudbu v iTunes Store - holt si ji koupím přes Macbook nebo iPad
- dál už jsou to jen plky, které jsem nečetl, protože evidentně vůbec nevíte, jaký používám HW

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (3.230.173.188). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.