Nokia Lumia 800 - dlouhodobější zkušenosti + nejlepší aplikace a hry

7. září 2012

Elektronika

Zradil jsem, sešel jsem ze správné cesty, prodal jsem část své duše. Cože, iPhone už není nejlepším telefonem, mám ho taky prodat? Reakce lidí na fakt, že jsem před třemi týdny prodal svůj iPhone 4, byly různé. Samotného mě až překvapilo, kolik lidí z mého okolí najednou o iPhonu (včetně toho budoucího) začalo vážně pochybovat, včetně mého dvorního Apple evangelisty :-)

Telefon jsem prodal zejména z důvodu očekávání iPhonu 5, a dočasně přesunul mou SIM do mého sekundárního telefonu – Nokia Lumia 800. K mému překvapení jsem si na Windows Phone 7.5 i celý telefon přivyknul poměrně snadno, možná až podezřele snadno. Jsem nahlodán, zda u Windows Phone platformy nakonec nezůstat. Navíc byla včera představena nová Lumia 920, která navzdory zbytečně obřímu displeji, velké váze a problému s nepovedeně podvodnou reklamou vypadá jako něco, co by mohlo alespoň na chvíli odstranit mou momentální znuděnost mobilními technologiemi.

K nahlodání přispívají i drby ohledně nového iPhonu 5 (chcete-li 6. generace) – jsou zatím dost negativní a jejich hlavním poselstvím je „Doba inovací je pryč, ale peníze se musí vydělávat dál”. Mám na mysli především blbý jiný poměr stran u displeje (já bych si na něj zvyknul, ale aplikace předpokládám nikoli – tak jako se připlácelo za HD verze aplikací s retinou, tak se předpokládám bude připlácet za speciální verze pro nové rozlišení), zbytečně jiný konektor (tzn. dokoupit další redukci pro již dokoupené redukce např. na VGA) a úkrok stranou v podobě iOS6, které nepřináší kromě programovatelného tichého režimu žádnou pozitivní inovaci z hlediska českého uživatele.

Takže jaká je nyní Nokia Lumia 800?

Nokia Lumia 800 – pocit výjimečnosti

Plastové tělo Lumie jsem vzal víceméně na milost – dílenské zpracování je stále OK, telefon se dobře zvedá ze stolu, dobře se drží v ruce (stále teda trochu vadí spodní ostrá hrana, ale dá se to vydržet), zaoblený displej vypadá dobře... tak holt mám plasťák. iPhone vypadal luxusněji, ale zase byl po dvou letech poškrábaný, takže to ve výsledku taky nebyla moc velká paráda.

A hlavně – když jsem nedávno seděl ve vagónu EC Hungaria, všichni drželi v ruce iPhone nebo si něco četli na iPadu. Lumii neměl nikdo, což mi jako jejímu majiteli dodalo potřebný pocit výjimečnosti (s trochou nadsázky má Lumii v ČR jen 30 elitních bloggerů, kteří ji dostali od Nokie zdarma – za 12 tisíc jsem se do této elitní skupiny bloggerů dostal taky :-)).

Běžné funkce umí jako všichni

Velká výhoda a současně problém všech výrobců je, že všechny dnešní telefony fungují v podstatě stejně. S Lumií se dovolám (pravda, někdy mám trochu problém slyšet druhou stranu, ale trochu podezírám T-Mobile, jestli nemá nějaké problémy v síti), SMS napíšu, WiFi tethering už konečně také funguje (podstatně rychleji než u iPhone 4), fotí obstojně, funguje jako baterka i jako GPS navigace (offline navigaci Nokia Autem hodnotím jako velmi podařenou, obsahuje i sotva znatelné lesní cesty, takže se hodí i na kolo), sociální sítě, přehrávání hudby, web i email bez problémů. Nic důležitého mi nechybí.

Co mi na Lumii chybí

Existuje pár ne příliš podstatných věcí, které Lumia 800 neumí, a to zejména díky omezením ve Windows Phone 7.5.

Zaprvé – neumí přehrát systémově nepodporovaná videa, takže musím zapomenout na avi, mkv a jiné kontejnery. Spolehlivě funguje mp4, které se dá spustit i rovnou z internetu (např. z Uložto apod.).

Zadruhé – (poměrně logicky) chybí podpora Airtunes/Airplay, takže na přehrávání hudby v bezdrátových reproduktorech musím prozatím zapomenout. Výhledově asi koupím přijímač TEAC MP-H01, který umí přijímat jak applí Airplay, tak standardnější DLNA (které Lumia umí).

Zatřetí – aplikace pro sledování českých akcií. Nic jako Měšec pro Windows Phone neexistuje, takže mi nezbývá než sledovat akcie přes webový prohlížeč.

Začtvrté – kvalitní jízdní řády. Zřejmě nejlepší jízdní řády WMM Jízdní řády mi z hlediska ergonomie nejdou pod prsty, nechce se mi za z mého pohledu nedodělek platit ani těch pár desítek korun. Uvítal bych aplikaci s jízdními řády od iDnes.cz nebo (ještě lépe) kdyby se Nokia pochlapila a dodala do jinak výborné a svým způsobem revoluční aplikace Nokia MHD konečně kompletní české jízdní řády. Nejlepší aplikací pro vyhledávání spojení je bohužel webový prohlížeč.

Zapáté – chybí mi pořádný Twitter klient, ten originální jednak načítá pokaždé všechny tweety znovu (trvá to) a jednak se mi špatně ovládá (když chci posunout seznam tweetů, rozkliknu detail, když chci rozkliknout detail, aplikace nereaguje...). Konkurenční Twitter aplikace jsou jen o málo lepší (rowi).

Doporučené (nejlepší) aplikace pro Windows Phone 7.5 – září 2012

Od ledna se situace na poli aplikací poněkud vylepšila, zvýšil se nejen počet aplikací, ale také jejich kvalita a propracovanost. Samozřejmě – AppStore i Google Play nabízí stále mnohem více, ale mediánový uživatel si u WP 7.5 již prakticky nemá na co stěžovat.

Hudební aplikace pro Windows Phone 7.5

Aplikace SoundHound, která umí rozpoznat názvy skladeb z okolí, již není pouze okleštěným portem z iOS/Androidu, ale nabíz prakticky kompletní škálu funkcí (vč. hitparády, hudebních tipů apod.). Nokia vytvořila a zdarma uvolnila velmi podařenou verzi přehrávače internetových rádií TuneIn Radio - díky rychlému GPRS/EDGE/3G připojení je možné poslouchat internetová rádia prakticky kdekoli v ČR, klidně na pozadí s vypnutou obrazovkou, klidně třeba i při jízdě na kole někde na venkově. Dále Nokia vytvořila aplikaci Přehrát v, která umožňuje obrázky, hudbu a videa odeslat do DLNA kompatibilního přijímače (testoval jsem to na iPadu s aplikací MediaConnect, byl jsem schopný dokonce použít iPad i jako přemostění na bezdrátové Airplay reproduktory). S pomocí aplikace Remote mohou především uživatelé produktů od Applu ovládat vzdáleně iTunes na Macu nebo například iPadu. Na usínání se může hodit aplikace Relax You lite, která umí přehrát několik uklidňujících melodií a zvuků.

Pro úplnost nesmím zapomenout doporučit aplikace 8tracks a Free Music Cloud (Soundcloud), které telefon s Windows Phone 7.5 propojí s populárními online audio službami.

Video aplikace pro Windows Phone 7.5

Na Lumii lze nyní sledovat ČT24, ČT4 i iVysílání České televize, funkční aplikaci má též Óčko TV. Filmy na přání je možné kupovat a přehrávat přes aplikaci Topfun. Se svou aplikací nechybí samozřejmě ani Youtube, pro výběry videí z youtube.com lze dále použít třeba Metrotube.

Sociální sítě a infotainment

Se sociálními sítěmi mám na Lumii zatím pořád ještě trochu problém – jsem líný zapínat specializované aplikace a většinou se spokojím s vestavěnou podporou sociálních sítí Facebook, Twitter a LinkedIN přímo v telefonu. Občas zkouším Twitter nebo alternativní twitter klient rowi, ale mezi nejlepší aplikace pro WP 7.5 bych je asi nezařadil.

Na čtení tematických zpráv ze světa mohu doporučit Zite nebo případně Pulse, české zprávy asi nejlépe zprostředkuje aplikace Novinky.cz, která mi ještě v lednu oproti iPhonu dost chyběla.

Na předpovídání srážek je k dispozici aplikace CHMI Meteoradar, občas se (spíše ze zvědavosti) dívám do přehledné aplikace Čistota ovzduší nebo Klíšťová aktivita.

Navigace a mapy

Co se týče navigací, vypálila Nokia všem tak trochu rybník – aplikace Nokia Autem mi pro navigování zcela vyhovuje (obsahuje velmi podrobnou síť silnic) a líbí se mi i, že ukazuje přehledně aktuální rychlost (s oblibou sleduji ve vlaku :-)). Když potřebuji výjimečně nějaké dodatečné mapové informace, poslouží dobře aplikace Mapy.cz. Pro plánování cestování je možné použít aplikaci Nokia MHD, která umí navigovat mezi různými adresami s využitím různých druhů hromadné dopravy (zadáte odkud kam se chcete dostat a aplikace Vás nasměruje na nejvhodnější zastávku hromadné dopravy a doporučí spojení; umí trasy linek v Praze, ale nezná zatím bohužel přesné časy odjezdů z jednotlivých stanic).

Zábava a blbiny

Poměrně dost blbinek pro Windows Phone 7.5 naprogramoval sám Microsoft. Za všechny jeho aplikace mohu vřele doporučit aplikaci Face Swap, která umí ve fotce (nebo fotkách) nahradit obličeje zachycených osob. Výsledek je obvykle velmi zajímavý a většinou i dost děsivý :-) Komu by se zdála výsledná fotografie ještě málo děsivá, může fotografie "dodělat" v programu Face Touch (možno třeba změnit tvar úsměvu apod.).

Překvapivě hodně stahované a pěkně zpracované je Chrastítko, někdy ho budu muset u některé ze známých otestovat na reálném dítěti. Samotného mě to docela uklidňuje :-)

Ve výčtu blbinek bych nerad opomněl relaxační Psychowalkman, své zrelaxované tělo následně můžete otestovat aplikacemi Test Your EarsTest Your Eyes (to jsou třeba ta různobarevná kolečka v ordinacích skrývající čísla).

Hry pro Windows Phone 7.5

Nechci se na tomto místě příliš opakovat, na mnoho her jsem upozorňoval již v lednovém článku (pouze upozorňuji na výrazný upgrade vNESLight, po kterém je hraní Super Mario Bros zase o něco příjemnější). Hry na Lumii kupodivu narozdíl od iPhonu moc nehraju, málokterá mě zaujme. Je to dané asi také tím, že jsou hry ve WP 7.5 poněkud více oddělené než třeba v iOS. Z novějších mohu doporučit asi hlavně hry Piškvorky online, Šibenice a FastBall 2. Pro pamětníky může být zajímavý port kdysi populární hry Jazz Jackrabbit.

Sečteno a podtrženo

S Lumií 800 jsem spokojen, přechod z již trochu morálně zastaralého iPhonu 4 byl prakticky bezbolestný (problém je s bezdrátovými reproduktory + jsem musel využít synchronizaci kontaktů přes Google účet, protože jinak to nešlo). Jsem moc zvědavý, s čím přijde 12. září Apple a kolik nakonec bude stát Lumia 920. Pak budu řešit trilema – koupit masový iPhone, přerostlou, ale inovativní Lumii 920, nebo zůstat u Lumie 800 s Windows Phone 7.8?

Publikováno dne 07. 09. 2012 v kategorii Elektronika

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

Jura - [email schován] (dne 17. 10. 2012 v 16.42)
Díky za ne negativní hodnocení. Lumii mám asi měsíc. Teď na ni píšu. Chci ale poradit jak k emailu připnu domument v pdf (uložen v adobe). Např.foto se nabízí když tapnu na sponku "připojit soubor". Ale co jiné soubory... Zatím jsem nikde nic nevypátral. Nebo jsem něco přehlédl v telefonu? Díky za případnou radu. Jura

Marekzprahy (dne 17. 10. 2012 v 23.35)
Jura: Odpověď je jednoduchá - nejde to. WP 7.5 nemá přístupný filesystém a pokud aplikace sama neumí poslat nějaký soubor, případně ho někam sdílet, nedá se s tím nic dělat. Podobná situace je i v iOS - zkrátka aplikace běží v sandboxu a do dat ostatních aplikací nemá možnost šahat.

Jura - [email schován] (dne 18. 10. 2012 v 21.21)
U manažera je to hloupý nedostatek. Na volání používám e52 a její funkce můžou mnohé mašinky závidět. Lumii jsem bral přes t-mobile při prodloužení smlouvy,tak byla spoň za pusu. Ale důvod byl internet. Ten je naprosto ok. Dále je to foťák. Není to nejnej,ale e52 nezaostřuje a to mi na ni vadí. Zlatá n73..
Samozřejmě využívám hromady dobrých aplikací,navigaci či parádní mapy. V autě je dotykáč neštěstí(proto e52). Navíc výdrž lumie či jiného dotykáče není zrovna spolehlivá volba pro režim práce. Ale jako namakaného pomocníka lumii určitě můžu doporučit. Jura

Marekzprahy (dne 18. 10. 2012 v 21.25)
Nová osmistovka už je k dispozici pod 6 tisíc, za tu cenu holt člověk musí počítat s tím, že současným nárokům úplně stačit nebude. Prostě takový mid-end maximálně... Osobně netrpělivě vyčkávám 920ku, s ní bude asi víc zábavy :-)

jura - [email schován] (dne 26. 11. 2012 v 20.02)
Prosím o pomoc ! Jedná se o sms. Jak mám rozpoznat odeslanou,či přijatou sms? Jenom vlákna.. Nabídka nastavení je na prd. Nebo je chyba na židli? Kdyby byla u zprávy aspoň šipka tam či sem.. Jiný český sms manažer jsem zatím nenašel. Dík

Zzz - [email schován] (dne 15. 09. 2014 v 10.57)
Lumii 800 mam už 2 roky. Ze zacatku slo vse svizne ale Ted v posledni době, nevim co s nim mam delat. Pristroj je velmi pomaly, aplikace se spousteni strasne dlouho nebo obcas nenajedou vubec pak az na druhy pokus. Internet explorer mi jiz nenajede vubec, takze se nemam sanci dostat na internet. Chtela jsem mobil aktualizovat, jenze uz dva roky mi zadnou aktualizaci nenasel. A take vykon baterie - nabijim ho nekdy i 3x denně. Jde neco udelat pro obnovu, krome tovarniho nastaveni? Nejaky cistic pameti nebo neco jineho?

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (100.26.176.111). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.