AverTV HD HomeFree Duet F200 - recenze dvojitého (W)LAN DVB-T tuneru pro PC a iPad

8. srpna 2011

Elektronika

V bytě nemám žádný televizor – částečně je to dáno intelektuální pózou, částečně absencí důstojné pozice pro velký LCD krám, částečně mým přesvědčením, že je na nákup televize nyní nevhodná doba (čekám na nějakou chytřejší televizi s podporou Airplay, HbbTV a dalších technologií, které jsou dneska v plenkách). Nicméně televizní poplatky platím a občas se zkrátka na něco dívat chci. Dosud jsem to řešil vždycky "ad hoc" připojením USB tuneru do mého Macbooku, ale vzhledem k tomu, že na Náměstí Míru už není tak dobrý signál jako na Žižkově pod Jakešovým prstem (mým předchozím bydlištěm), znamenalo naladění televize vždycky dlouhý a náročný proces, po kterém jsem s Macbookem nemohl hnout ani o centimetr – jinak signál zmizel.

Cenově dostupným řešením (něco pod 2500 Kč) mého problému s televizí se zdá být krabička AverTV HD HomeFree Duet, která po připojení do domácí sítě slibuje nastreamovat DVB-T vysílání do libovolného Windows / MAC počítače nebo (a to je pro mě obzvláště zajímavé) iPadu. Díky dvěma zabudovaným tunerům je možné navíc sledovat až dva různé programy najednou (z libovolných multiplexů), případně mohou být k zařízení připojena 2 zařízení najednou.

Krabička AverTV HD HomeFree má na internetu poměrně negativní recenze, a tak kdyby  stála jen o trochu více, asi bych do rizika nešel. Nicméně cena byla poloviční oproti asi nejvýznamnějšímu konkurentovi Elgato EyeTV Netstream, a tak jsem to zkusil.

Obsah balení, instalace a kvalita příjmu

Duální DVB-T tuner je prodáván v relativně velké kartonové krabici, ve které kromě samotného přístroje naleznete ještě adaptér, ethernetový kabel, český návod a CD s ovladači a obslužným programem pro operační systém Windows (aktualizace: přehrávač HomeFree pro Mac lze stáhnout z Mac App Store). Součástí balení bohužel není žádná anténa, takže pokud doma žádnou nemáte, nezbude Vám než si nějakou dokopit. V Praze na Náměstí Míru, cca 1 km od Žižkovského vysílače (bez přímé viditelnosti), jsem schopen bez problémů naladit 10 programů (ČT1, ČT2, ČT4, ČT24, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Prima Love, Barrandov) i na obyčejnou anténu dodávanou k běžnému USB tuneru, nicméně pro "HD" multiplex 4 z Olšanské by to již chtělo použít něco lepšího (tu a tam se multiplex objeví, nicméně kvalita příjmu je nepoužitelná).

Tuner je určen pro připojení do domácí sítě pomocí ethernetového kabelu – jakmile jej zapojíte do Vašeho routeru, budou mít k němu přístup všechna zařízení připojená přes ethernet nebo (ideálně enkové) WiFi. Narozdíl třeba od zařízení Tivizen (DVB-T řešení čistě pro iOS zařízení) tak tuner od AVerMedia netvoří vlastní separátní síť, ale plně se integruje do existující infrastruktury – to se mi líbí :-)

Trochu nevýhodou může pro někoho být, že vyžaduje pro bezproblémový chod dostatečně výkonný router (lidé si v diskusích často stěžují na výpadky signálu). Pokud máte doma některý z posledních routerů od Applu, můžete být každopádně v klidu – při propojení tuneru s aktuální verzí Time Capsule vše běží jak má a cítím i dostatečnou rezervu (jsem schopen se dívat na televizi bez problému i na WC nebo v odlehlém pokoji za dvěma zdmi, a to i na dvou zařízeních současně).

Vzhledem k tomu, že na CD není dodáván žádný software pro počítače Mac, stáhnul jsem do svého iPadu aplikaci HomeFree Player (zdarma). Aplikace krátce po spuštění tuner našla a upozornila mě, že bych měl pomocí PC aktualizovat firmware na novější verzi. Vyměknul jsem a spustil jsem jeden ze svých Windows virtuálů, nainstaloval drivery, konfigurační program a přehrávač, a pomocí konfiguračního programu zkusil firmware aktualizovat. Aby byl ve virtuálu tuner nalezitelný, musel jsem přepnout v Parallels síť na režim "bridged". I přes to se ale aktualizace firmwaru ani po opakovaném zkoušení nezdařila, a tak jsem se podíval na stránky výrobce, kde jsem našel utilitu pro uživatele Macintoshů, která aktualizaci firmwaru nakonec provedla (bylo nutné tuner propojit s Macbookem ethernetovým kabelem napřímo).

HomeFree Player – přehrávání televize na iPadu

Po aktualizaci firmwaru na verzi 1.2.11 jsem konečně spustil na iPadu 2 HomeFree Player (verze 1.2.3). Při prvním spuštění jsem si musel vybrat jeden ze dvou používaných tunerů a nastavit jej (zvolit region a naskenovat všechny programy). Vše bylo jednoduché, intuitivní a v českém jazyce. Po dokončení nastavení se spustí přehrávání prvního kanálu.

Aplikace HomeFree Player nabízí jednoduché ovládání – posunutím doprava nebo doleva lze přepínat mezi dostupnými kanály (přepnutí kanálu trvá cca 3 sekundy a je jedno, zda přepínáte v rámci jednoho multiplexu nebo ne) a ťapnutím se spustí jednoduché menu, které nabídne:

  • změnu zdroje (volbu tuneru a eventuální přenastavení)
  • seznam programů (zobrazí názvy stanic a v ideálním případě také název aktuálně přehrávaného programu, bohužel s funkcí EPG mám spíše problémy – u většiny programů se mi ani po několika hodinách provozu nenačetl; pořadí kanálů bohužel není možné změnit)
  • EPG (televizní program; bohužel mám problém s tím, že se mi u většiny programů nenačítá)
  • Info (informace o aktuálním přehrávaném programu, čerpá z EPG)
  • Share (umožní patrně odeslat screenshot na Facebook, nezkoušel jsem)
  • Setting (umožní nastavit poměr stran 4:3 / 16:9 pro aktuálně přehrávaný program a některé další méně užitečné volby)

Líbí se mi, že aplikace plně podporuje zobrazení českých znaků. Téměř vše je také lokalizováno do poměrně květnaté češtiny (typu "HD signál není pro zařízení iPad dostupný. Nalezené HD programy nebudou zařazeny do seznamu programů. Tyto HD programy si ale stále můžete vychutnat na Vašem PC."), výjimku tvoří pouze hlavní menu, kde se poněkud nepochopitelně zobrazují 4 ikonky s anglickými popisky.

S kvalitou obrazu jsem spokojen, pokud ji srovnám s kvalitou streamu v aplikaci ČT24 pro iPad, je obraz z tuneru AverTV HD HomeFree Duet o třídu lepší (akt.: 8.8.2011). Na druhou stranu v případě, kdy se na obrazovce zobrazuje nějaká rozsáhlá grafika s velkými barevnými plochami, je znát určitá komprese.

HomeFree Player má dvě bolístky. Ani ve verzi 1.2.3 neumí detekovat poměr stran, a všude ve výchozím stavu cpe poměr 4:3. Poměr stran můžete pro aktuálně přehrávaný program změnit (musíte 4x ťapnout, po chvíli to zvládnete dělat poměrně rychle) a aplikace si to bude pamatovat až do svého restartu (pokud změníte program, vrátíte se na 4:3, pokud se pak ale vrátíte zpět na první, zobrazí se Vám v nastaveném poměru 16:9).

Druhou bolístkou je absence podpory multitaskingu. Jakmile aplikaci přepnete, tak se při návratu spustí jakoby celá znovu. Nepříjemné to je zejména s ohledem na to, že se u všech programů nastaví opět výchozí poměr stran 4:3.

Přestože jsou tyto dvě bolístky nepříjemné (zvlášť když si je takhle přečtete), v praxi to zase tak strašné není. Televizi si člověk obvykle pouští pro pasivní příjem informací nebo zábavy, a málokdy má potřebu "odbíhat" jinam, přepínat z aplikace do aplikace (pro chvíle nudy je tady ještě iPhone :-)).

Pro úplnost dodávám, že HomeFree Player nepodporuje Airtunes (stream z tuneru není ve formátu mp4, a tak je případné přesměrování zvuku na bezdrátové reproduktory Airtunes zpožděno o cca 2-3 sekundy) a nepodporuje ani ruský internet (teletext), time shift a nahrávání.

AVerTV 6 HomeFree - přehrávání DVB-T na PC

Tuner nemá žádný přehrávač pro Macintosh, nicméně přehrávač AVerTV 6 HomeFree pro Windows je poměrně nenáročný, a tak jej s trochou štěstí spustíte i přes Parallels Desktop 6 ve Windows 7. Při přehrávání na PC odpadá problém s volbou poměru stran (nastavuje se v pořádku automaticky), je možné upravit pořadí kanálů a bez problémů se také načítá EPG. Podpora Airtunes pochopitelně není (na PC to lze jedině z iTunes), nepodařilo se mi také zprovoznit teletext (což mě osobně teda vůbec nevadí).

Aktualizace 12.8.: Program HomeFree pro Mac stahujte zde.

Kvalita obrazu se mi zdála na Macbooku přecejen lepší než na iPadu, je vidět, že pro iPad je signál přecejen ještě trochu upravován (běžné filmy jsou podobně dobré, nicméně rozsáhlé jednobarevné plochy a přechody jsou na Macbooku plynulejší). Pro úplnost dodávám, že aplikace podporuje běžné funkce digitální televize pro PC, tedy např. timeshift a nahrávání (funkce, které na iPadu dostupné nejsou).

Máte-li Windows s aplikací Windows Media Center, můžete televizi přehrávat také přes tuto aplikaci. Přes Parallels se mi však toto propojení rozběhnout nepodařilo, takže to nemohu stoprocentně potvrdit – na krabici však podpora uvedena je.

Cenově zajímavé řešení pro iPad i notebook s Windows / Mac OS X

I přes výše uvedené nedostatky mohu AVerTV HD HomeFree Duet (F200) doporučit pro zapojení do domácí sítě, kde je šance, že si někdo bude chtít pustit televizi na iPadu. Ve spojení se Smart Coverem je díky tomuto duálnímu tuneru možné proměnit iPad 2 v poměrně slušnou digitální televizku, která narozdíl od běžných levnějších kapesních televizí (typu Sencor apod) nebude trpět ztrátou signálu při přenášení.

Stejnou výhodu v podobě dokonalé mobility v rámci bytu dosáhnete i ve spojení tuneru s notebookem, na kterém běží Windows nebo Mac OS X. Pro někoho může být též zajímavé sledovat v jednom čase dva kanály, případně během sledování určitého kanálu nahrávat nějaký jiný. Přes drobnější nedostatky tak mohu i s ohledem na rozumně nastavenou cenu duální tuner AVerTV HD HomeFree Duet doporučit i v případě, že hodláte doma sledovat televizi častěji také na notebooku.

+ jeden z mála dostupných duálních WiFi DVB-T tunerů
+ aplikace pro iPad
+ slušná podpora češtiny
+ integrace do existující WiFi sítě
+ cena


- software potřebuje ještě trochu poladit (zejm. HomeFree Player pro iPad)
- v balení chybí (alespoň základní) DVB-T anténa
- absence přehrávače pro Mac / Linux, proprietární formát

Aktualizace 8.8.2011: Dnešní update aplikace ČT24 kvalitu obrazu extrémně vylepšil – kvalita je vyšší než v případě digitálního tuneru od AVerMedia.

Aktualizace 12.8.2011: Dnes byla přidána do Mac App Store aplikace HomeFree Player pro Mac OS X 10.5+.

Publikováno dne 08. 08. 2011 v kategorii Elektronika Odhadnutá klíčová slova BETA: DVB-T | HomeFree | Tuner | AVerTV | mac | ipad | pc | dvbt | lan
Mohlo by Vás zajímat BETA: První dojmy z iPadu 2 (recenze)

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

Jakub Seif - [email schován] (dne 12. 08. 2011 v 00.45)
Dobrý den,
pouze bych rád doplnil, že během několika málo dnů by měla být dostupná i podpora pro počítače Apple s Mac OS. Aplikace je v současné době již hotová a pouze se se společností Apple dojednávají všechny náležitosti pro zařazení do appStore, kde by měla být ke stažení zcela zdrama. Zároveň bych rád případně majitele upozornil, že je jim kdykoliv dostupná i naše zákaznická podpora; buď přes formulář na http://www.avermedia.eu/avertv/cz/Support/ContactSupport.aspx, nebo na e-mailové adrese [email schován]
Na aktualizacích software a firmware neustále pracujeme a proto jistě uvítáme jakékoliv podněty a konstruktivní kritiku.

AVerMedia_CZ - [email schován] - web (dne 12. 08. 2011 v 16.04)
Update: Podpora Mac OS je od dnešního dne plně dostupná. Je třeba pouze aktualizovat firmware zařízení na nejnovější verzi 1.2.11 (např. odsud AverMedia - postup viz přiložený pdf soubor) a poté z AppStore stáhnout aplikaci HomeFree Player pro Mac OS. Ta je zde od dnešního dne pro všechny uživatele zcela zdarma (viz Mac App Store).

Marekzprahy (dne 12. 08. 2011 v 18.05)
AVerMedia_CZ: Díky, informaci jsem do článku doplnil. Teď už jen nějak vychytat ten poměr stran v HomeFree Playeru pro iPad... HomeFree Player pro Mac mi na Lionu v základu funguje, oceňuju funkčnost dálkového ovládání od Applu atd... Akorát to EPG pořád nějak mrzne a nenačítá se (aplikace nakonec spadla), to samé teletext - vůbec se neukáže.

Lukas - [email schován] (dne 10. 01. 2012 v 21.42)
ahoj mam doma klasicky dvb tuner ma aj scart vystup aj digitalny..nechcem si ale do izby zbytocne kupovat maly tv mam imaca 21.5 a obrazovka je dost velka aj na obcasne sledovanie tv..chcem sa spytat viete mi odporucit daky kabel kt.prepojim moj imac s tv tunerom aby sa dalo imacu klasicky sledovat tv?(popripadne ci na to treba daku specialnu aplikaciu)vobec neviem ako to fungje,ako a hlavne kde taky kabel zohnat...dakujem

AVerMedia CZ - [email schován] - web (dne 11. 01. 2012 v 11.13)
Dobrý den,
máte-li na mysli nějaký set-top box se zmíněnými výstupy, pak asi jediným řešením, jak z něj dostat signál do Macu je použít hybridní USB tuner AVerTV Hybrid Volar M (viz http://www.avermedia.eu/avertv/cz/Product/ProductDetail.aspx?Id=467) a připojit set-top box přes kompozitní kabel. Nicméně pokud Vám jde čistě jen o DVB-T, není stb vůbec potřeba a víc parády za minimum peněz udělá některý z mac TV tunerů (např. těch od AVerMedia http://www.avermedia.eu/avertv/cz/Product/ProductList.aspx?IID=20)

Lukáš - [email schován] (dne 12. 01. 2012 v 14.21)
Dobrý deň áno mam na mysli ako prepojiť settop box s imacom,nechcem kupovať novú televíziu nakoľko iMac má dosť veľkú uhlopriecku len chcem vedieť aký je najvhodnejsi kábel a či to vôbec ide na windowse viem že nie je problém spraviť z pc aj tv ale iMac mam krátko preto potrebujem radu od skusenejsieho :) takze stačí kúpiť nejaký kábel pripojiť ho do setop boxu napr. Scart-minidisplay port alebo iná voľba..a bude to normálne fungovať?netreba na to ani žiadny dodatočný program?

Marekzprahy (dne 12. 01. 2012 v 14.26)
Lukáši, na set top box zapomeň, to je blbost. Kup si za pár stovek normální televizní kartu do Macu, propoj ji s nějakou anténou (případně použij jen tu, co ti k tomu dodají) a píchni to do USB portu. Nebo si kup to, o čem píšu v tomhle článku - to stačí dát do elektrické sítě, připojit k routeru a budeš mít televizi přes WiFi nebo ethernetový kabel. V iMacu a klidně i ještě jednou v iPadu nebo i na nějakém Windows stroji (jsou tam dva nezávislé tunery).

AVerMedia CZ - web (dne 12. 01. 2012 v 18.11)
Je to přesně tak, jak píše uživatel "Marekzprahy". Žádné Mac počítače nemají v základu video vstupy, nebo anténnní vstupy a jediný způsob, jak do nich dostat TV tedy je s pomocí externího TV tuneru.

danton3 - [email schován] (dne 20. 03. 2016 v 16.35)
Zdravím.
Už jste si koupil televizi?
Díky.

Marekzprahy (dne 20. 03. 2016 v 16.40)
danton3: Nekoupil, a v nejbližších letech to ani neplánuji. Popravdě už jsem ani několik let nezapnul televizi na iPadu, vystačím s s ivysilani.cz / dvtv / stream.cz / youtube.com.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (44.212.99.208). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.