Chcete koupit k Vánocům iPhone nebo iPad? 3x pro a 3x proti

11. prosince 2011

Elektronika

Blíží se Vánoce a hlad po článcích na téma iPhone / iPad sílí. Jelikož se na tomto blogu nachází několik vesměs pochvalných recenzí iPhonu 4 a iPadu 2, občas se mě někdo ještě před kliknutím na tlačítko "koupit" zeptá, jestli to má opravdu udělat. K jeho velkému překvapení však dnes moje odpověď rozhodně není jednoznačná.

Proč koupit iPhone nebo iPad k Vánocům

  • iPhone i iPad mají jednoduché a naprosto přímočaré ovládání, na které si i bez návodu zvykne každý = ideální dárek pro (pra)rodiče. Kromě přehlednosti Apple produkty vítězí zejména v milých detailech – je vidět, že o věcech zkrátka přemýšlejí a že je doopravdy používají. Měl jsem možnost si vyzkoušet telefon s Androidem 2.3 a uživatelský zážitek byl o poznání horší – dva různé seznamy aplikací působí zmatečně (jedna sada ikonek je na úvodní stránce, druhá sada ikonek se skrývá po vyvolání menu), psaní na klávesnici mi k srdci také nepřirostlo (na iPhonu při psaní adresy do prohlížeče dlouze podržím klávesu .com a vloží se mi standardně .cz, na androidu mi to tam házelo naprosto nesmyslné koncovky a nikde jsem nenašel, jak to změnit), notifikační lišta androidu je obrovský zmatek (nahoře je v liště trvale spousta rušivých odznáčků, kterým nikdo nerozumí a BFU je ani neumí smazat – třeba když Vás někdo na Facebooku 3x otaguje, objeví se v horní liště telefonu 3 mrňavé odznáčky Facebooku vedle sebe), když píšu na iPhonu SMSku, tak se pole pro vyplnění adresáta nazývá "Komu:", na androidu se to samé pole jmenuje "Do:" – jsou to v podstatě blbosti, ale přesto to člověka mate...
  • Nejlepším obchodem pro nákup aplikací a her je pro ČR stále AppStore – oblasti využití iPhonu a iPadu jsou díky aplikacím třetích stran nejširší. Neznám prakticky aplikaci, která by byla dostupná pouze pro Android nebo Windows Phone 7.5 a na iPhonu by mi chyběla (nějaké ty "Facebook crackery" na ukradení cizího hesla neberu v potaz). Když se někdo rozmýšlí, jestli udělat aplikaci pro iOS nebo Android, logicky zvolí nejdříve platformu iOS, která znamená odhadem o 30% nižší náklady na vývoj (zhruba tolik se dá ušetřit na testování pro nekonečné množství konfigurací) a v případě českých vývojářů také možnost určitého zisku (Google ještě stále nepustil české vývojáře k lizu a musí tak "prodávat" své aplikace zadarmo = v android marketu nenajdete českou placenou aplikaci od českého vývojáře). Aplikace v AppStore jsou otestované a je jisté, že když si nějakou aplikaci koupíte, půjde na Vašem iPhonu spustit a bude fungovat. Na androidu jsem dal vyhledat aplikaci "světlo" (pro ovládání přisvětlovací diody), vypadlo na mě několik set aplikací s příšernými ikonkami i popisem, design samotných aplikací byl řekněme spartánský (jedna aplikace po spuštění třeba neukázala vůbec nic, jen černou obrazovku + copyright a jméno vývojáře, celá obrazovka pak fungovala jako tlačítko pro zapnutí / vypnutí baterky). A to nejlepší na konec – až asi pátá aplikace skutečně fungovala přímo na modelu, pro který jsem aplikaci stáhnul.
  • Široká nabídka příslušenství – kolem Apple produktů je docela solidní hype, na kterém se veze nejedna firma. Každý si chce z koláče něco uzobnout a výsledkem je, že vzniká velké množství zajímavých doplňků, které posouvají možnosti využití Apple věcí ještě mnohem dál. V praxi tak vyřešíte otázku "Co koupit k Vánocům" na mnoho dalších let dopředu, protože budete moci následně přikupovat třeba externí WiFi disky pro rozšíření kapacity iPhonu / iPadu, DVB-T tunery, bezdrátové reproduktory a různé senzory (detektor pulsu, tlakoměr, alkohol tester,...)

Proč nekoupit iPhone nebo iPad k Vánocům

  • iPad 2 už je dnes v podstatě výběhový model a iPhone 4S je jen mírným vylepšením rok a půl starého telefonu. Apple se zřejmě rozhodl ještě na Vánoce podojit tyto dnes již v podstatě zastaralé nápady, vyinkasovat co možná nejvíce a už na jaře (podle zvěstí v únoru / březnu) představit zbrusu nový iPad 3 a následně iPhone 5 (= udělat si druhé obchodní Vánoce). Vzhledem k tomu, že Apple zásadně inovuje zhruba jednou za 2 roky a my jsme nyní kousek před koncem aktuální dvouletky, stojí za to s nákupem počkat.
  • Pokud darujete někomu iPhone nebo iPad, darujete mu do velké míry pasivum, které je srovnatelné třeba se sporťákem od Porsche. Přestože i já si občas dělám srandu, že Applisté drží při sobě a nechají vydělat hlavně podobně postiženého kolegu (vtipy podobné jako o Židech, homosexuálech,...), tak je faktem to, že jsou iPhone i iPad spíše velmi dobré hračky než pracovní nástroj. Nevyděláte s ním, naopak Vás bude pravidelně stát další peníze (podobně jako třeba drahé pojištění a vysoká spotřeba onoho Porche). Je nesmysl používat iPhone bez datového tarifu (s minimálním FUP 500 MB / měsíc) a iPad je bez něj také téměř nepoužitelný (to nejlepší, co můžete na iPhonu nebo iPadu dělat, je konzumovat obsah – a ten je samozřejmě na internetu a ne vždy je k dispozici WiFi). Kromě pravidelných poplatků za internet je také škoda nevyužít některých placených aplikací a her, o možnosti využití nákupu hudby v iTunes Music Store nemluvě (je to totiž nejjednodušší cesta, jak do iPhonu / iPadu nějak dostat hudbu). I při relativně střídmém využívání iPhonu / iPadu jsou roční náklady na "provoz" odhadem okolo 5000 Kč, takže chcete-li být štědří a obdarovat třeba své dítě nebo milenku vytouženým dárkem, přibalte rovnou ještě nějakou internetovou platební kartu...
  • Pokud bude dárek v domácnosti jedináčkem od Applu, nebude se mu tam líbit a bude občas trochu zlobit. Přestože už dnes můžete iPhone i iPad používat vlastně i bez počítače (velmi omezeně), stále se jedná o zařízení, které je zvyklé žít v určitém Apple-pozitivním prostředí. Když jsem zkusil iPhone / iPad připojit k WiFi přes standardní T-Mobile WiFi router Zyxel P-660HN-TxA, tak se mi po čase samovolně odpojoval a pomohlo mi až dokopit router právě od Applu (Airport Express). Když jsem chtěl z iPadu nebo iPhonu něco vytisknout na klasické tiskárně, byl to vždycky porod – aplikace PrintCentral (z AppStore za 6€) se ke standardní síťové tiskárně připojila zhruba jednou ze tří pokusů. Nakonec jsem dokoupil tiskárnu HP PhotoSmart Plus e-All-in-One, která jako jedna z mála licencuje od Applu technologii Airprint – tisk je konečně bezproblémový a nemusím pro něj používat žádnou další aplikaci, můžu tisknout cokoli z jakékoli aplikace. Pro maximální využití iPhonu / iPadu je dále vhodné zakoupit výše zmíněný Airport Express router nebo rovnou Apple TV – funkci streamování hudby do pořádných reproduktorů používám denně, kdybych měl Apple TV, určitě bych do ní streamoval i videa. Uživatelé iPhonů / iPadů, kteří používají počítač s Windows, mi občas říkají, že se to docela dá a že s tím nemají žádné problémy, ale podle mě je to spíše tím, že nevyzkoušeli iTunes na Macintoshi – synchronizace hudby, fotografií a kontaktů je v případě OS X daleko jednodušší, samotný program iTunes navíc pod Windows dost často mrzne. Mám vypozorované, že v mém okolí používají lidé s Windows své iPhony / iPady k podstatně méně činnostem než lidé s OS X (na druhou stranu jsou obvykle spokojení i s tím málem, čtverec taky neštve, že není krychle, když nemá o třetím rozměru vůbec tušení).

Co říci závěrem? iPhone nebo iPad bych dnes jako vánoční dárek doporučil asi jen v případě, že chcete obdarovat nějakého hravého seniora, který je většinu času doma (bude se připojovat k internetu přes domácí WiFi) a možná se už tak trochu nudí. V takovém případě má tento dárek smysl. Jinak si myslím, že je lepší s nákupem iPhonu / iPadu počkat na jaro (příp. léto), a pod stromeček dát spíše nějaký neIT dárek. Nebo sáhnout spíše po Macbooku Air, u kterého to v dohledné době na nějaké razantní změny k lepšímu nevypadá.

Publikováno dne 11. 12. 2011 v kategorii Elektronika Odhadnutá klíčová slova BETA: ipad | iphone | iphone nebo ipad | koupit | android | ipad nebo iphone | ipad nebo android | proč si koupit iphone | co koupit k vánocům
Mohlo by Vás zajímat BETA: První dojmy z iPadu 2 (recenze)

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

Jk - [email schován] (dne 05. 02. 2012 v 10.21)
Co chtěl autor řóci tímto článkem? Nechápu.
Jakože nyní je iPad a iPhone hračka a na jaře až vyjde iPad3 tak to hračka nebude??? To že váš Zyxel vypadává taky nebude problém iPadu ale váš. Nevlastním Airport a pracuje vše bez problémů. Když si dáte trochu prace (cca15min) tak jako trochu geek a programátor zvldádnete zprovoznit i bezdrátový tisk na Win který pracuje také bez problémů a na poprvé. Hlavní je že znáte ten třetí rozměr ale nějak vám uniká ten druhý. Zřejmě pracujete se zařízením trochu jako ten senior.

Jk - [email schován] (dne 05. 02. 2012 v 10.33)
Mám dotaz. Funguje Airport Express i bez použití zapnutého počítače? IPad+Airprint+USBtiskárna? To by totiž byla jediná výhoda tohoto propojení.

Marekzprahy (dne 05. 02. 2012 v 11.29)
JK: Pro rozchození Airprintu (přímý tisk z iOS bez použití počítače a aplikace třetí strany typu PrintCentral) je zapotřebí, aby tiskárna podporovala Airprint. Je jedno, přes který router je tiskárna připojena = nemusí se použít Airport Express (ten umí USB tiskárnu jen připojit do sítě, nepřidává automaticky podporu Airprintu).
K tomu dalšímu:
Nemá podle mě smysl kupovat 9 měsíců starou hračku, když za 3 měsíce vyjde hračka nová, podstatně lepší a za +- stejné peníze (tím spíše nyní, když Apple chce na Valentýna vyprodat sklady a jehož reklama Vás sem dnes možná zavedla).
Problém s vypadáváním připojení je u Zyxelu prostě fakt, a považoval jsem za vhodné se o tom zmínit (ano, asi bych to nakonec nějak rozchodil změnou nastavení TTL u DHCP a případně dalšími parametry; tento článek však není určen pro "linuxáky", ale běžné uživatele).

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (100.26.179.41). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.