Sony Ericsson K850i - první mega dojmy a srovnání s K750i (recenze)

13. listopadu 2007

Elektronika

Dnes jsem si po dlouhém těšení konečně koupil mobilní telefon Sony Ericsson K850i. Starému (jinak vynikajícímu) modelu K750i přestal sloužit joystick, a než abych ho dával spravit, radši jsem zainvestoval 12 tisíc a pořídil si jeho aktuálního nástupce v nejbližším internetovém obchodě Buldoktel. Tento internetovo-kamenný obchod sice nepatří mezi ty nejlevnější, nebere karty a jeho obsluha je i přes téměř IT otevírací dobu (otevírají až v 11) trošku nevrlá a mimo, přesto má na internetu vesměs pochvalné reference a zejména kvalitní nevytopené šedivé mobilní telefony. A hlavně jsou rychlí a mají vše skladem, takže za půl hodiny byl telefon doma. V následujících podkapitolách se dozvíte, jaké jsou mé první dojmy z avizovaného nového krále fotomobilů a také proč jsem si tento telefon vybral.

Jelikož je můj příspěvek tentokráte výrazně delší, dovolil jsem si jej opatřit mezititulky. Snad Vám v orientaci pomohou.

Proč právě K850i a ne nějaký jiný?

Jsem člověk, který prakticky netelefonuje, neesemeskuje a navíc moc nemá rád focení. Prakticky všude, kde se pohybuji, mám v notebooku k dispozici opravdu vysokorychlostní internet (2-12 Mbps po kabelu nebo přes WiFi). Když někam jdu, poslouchám zásadně hudbu z přehrávače Emgeton MiniMax3 a excelentních sluchátek Sennheiser CX300. Mám dobrý orientační smysl a když se náhodou ztratím, nedělá mi problém navázat kontakt s místním obyvatelstvem a na cestu se zeptat. Dalo by se říci, že jsem pro mobilní průmysl naprosto nezajímavý.

Přesto si zhruba každé dva roky kupuji mobilní telefon v ceně okolo 10 000 Kč a vybírám jej velmi pečlivě. Významná kritéria pro podzim 2007 by se dala shrnout do následujících bodů:

 • klasická konstrukce (véčko bych zničil během prvních dní, hlavní zásada u elektronických hraček zní, že co se hýbe, to se dříve či později ulomí)
 • solidní výdrž v pohotovosti (často zapomínám nabíjet)
 • co možná nejlepší Java
 • odolnost proti poškrábání (bohužel mám zlozvyk nosit klíče a mobil ve stejné kapse)
 • vychytávky typu baterka, budík s možností přispání,...
 • bohaté příslušenství (ke staré nokii jsem si musel datový kabel dokupovat a výměnné plastové kryty v hodnotě pětiny ceny telefonu mě také zrovna nenadchly... navíc to bylo hned poškrábané :-D)
 • solidní fotoaparát s makro režimem (nerad fotím, proto nekupuju fotoaparát, nicméně občas je potřeba vyfotit třeba jízdní řád nočního autobusu,... - proto je dobré mít fotomobil při ruce)
 • pohodlné psaní SMS s T9, která před odesláním odstraní diakritiku (věřili byste, že toto je hlavní důvod, proč jsem nešel do mobilu s operačním systémem?)
 • no a konečně to musí nějak vypadat, reprezentovat; vzhled pokud možno co nejvíce techno a co nejvíce pro moji věkovou generaci

Jinými slovy, výběrové řízení bylo přesně šito na míru pro K850i. "Kaisera" si pořídím, až mi zmizí všechny beďary a budu vydělávat miliony, Nokii díky špatné zkušenosti se stařičkou Nokií 6610i asi nikdy (nejen, že neměla chudinka žádné příslušenství v ceně, ale dokonce se jí po roce -dle vyjádření technika- z ničeho nic při mých prvních JAVA experimentech rozlomil procesor... tak jako BSOD patří k Windows, budu si už navždy s Nokií spojovat hlášku "CONTACT SERVICE" přes celý displej).

S K750i jsem byl až na vrtkavý joystick maximálně spokojen, takže očekávání byla u K850i velká. Podívejme se na telefon pěkně popořadě (fotky si určitě vygooglíte).

Konstrukce, pohled z vnějšku

Tak předně, telefon je v reálu větší než na obrázku, v porovnání s K750i působí přecejen jako docela slušné pádlo (K750i opticky zmenšují zaoblené hrany, K850i má hrany skoro ostré). Telefon se drží a ovládá o něco hůře, ale asi jde do velké míry o zvyk. Místo kulatého prcka teď držím v ruce tak trošku prkýnko. Kvalitu dílenského zpracování hodnotím u K850i o maličko hůře - s dvířky pro baterku si tímto zakazuji hrát, protože mám obavu, že by jejich časté otevírání a zavírání (jedna z mých oblíbených činností u K750i) způsobilo jejich nevratné znehodnocení. Působí to trošku křehce.

Jako průšvih hodnotím plast překrývající klávesnici. Nevím, jestli se jedná o výměnný kryt, každopádně jeho odchlípnutí po zhruba 10 hodinách používání mě poněkud zneklidnilo. No, nakonec se plast podařilo do telefonu nějak narvat zpátky, doufejme, že to tedy skutečně je výměnný kryt, který  jít vyndat.

Na druhou stranu tolik kritizované otisky prstů v reálu nejsou tak strašné, telefon sice je trochu upatlaný, ale z dálky větší než půl metru to není vůbec vidět a ani zblízka to výrazně odpudivě nepůsobí.

Klávesnice

Na klávesnici jsem si musel chviličku zvykat, protože mi zpočátku připadala příliš tvrdá a klávesy 0, 9 a # se zdály býti příliš blízko kraji telefonu (dosáhnout na ně palcem byl zpočátku trošku problém). Zpočátku jsem měl také tendenci naklánět klávesou 5, naštěstí jsem se poměrně brzo naučil, že klávesa 5 skutečně není joystick (poznámka: v některých internetových diskusích se šíří fáma, že klávesa 5 slouží jako potvrzující tlačítko - to je však omyl, stisknutí klávesy 5 pouze vyvolá v hlavní nabídce menu Zprávy - tato položka je shodou okolností defaultní položkou při otevření hlavní nabídky, takže dezinformace 5 = OK má zcela racionální vysvětlení).

Každopádně - po pár hodinách na novou klávesnici nedám dopustit. Tři dotyková tlačítka jsou naprosto super, navigační kříž vypadá bytelně (rozhodně bytelněji než joystick u K750i - doporučuji jej mačkat nehtem) a samotné klávesy jsou sice malé a poměrně tvrdé, ale dá se na to zvyknout. Výhodou K850i je i o něco tišší chod, takže budu při hraní JAVA her na školním WC zase o něco méně nápadnější.

Displej

Displej je u nového K850i z mého pohledu naprosto excelentní. Je dostatečně veliký, oproti K750i o dost jemnější a má výborný kontrast. Na první pohled se zdá, že by se po vzoru K750i nemusel poškrábat. Uvidíme za rok :-)

Displeji lze vytknout jedinou věc - je-li zhasnutý, není vidět naprosto nic. Zatímco u K750i lze vidět krásně čitelně čas, u K850i nic takového nehrozí. A přitom tam ten čas je! Lze to dokázat stisknutím jednoho z tlačítek lupy (displej se poté jemně podsvítí a je vidět právě onen čas, jak jsme zvyklí u K750i).

Každopádně doporučuji stáhnout podsvícení u displeje na co možná nejméně, alespoň u K750i byl vliv na výdrž telefonu v pohotovostním stavu snad 50%...

Synchronizace dat

První potřeba po zakoupení K850i spočívala v importu dat z K750i. Toto myslím SonyEricsson zvládl trošku hůře a dost mě to udivuje, protože nápad přejít z K750i na variantu o stovku vyšší určitě nebude ojedinělý.

Bohužel, software dodávaný ke K750i není schopný nic nahrát do nového K850i a naopak nový balík SE PC Suite není ani schopen rozpoznat telefon K750i. Nakonec nezbylo než přesunout všechna data ze starého mobilu do Outlooku starým softem a následně je novým softem přenést do K850i. Ale otrávilo mě to.

Menu, grafika, zvuky...

Menu je u K850i krásně svižné, dokonce mám pocit, že je o chloupek rychlejší než u předchozího modelu. V telefonu je několik schémat a všechna jsou krásná, doplněná vkusnými animacemi. Přesto je odezva vynikající.

Zvuky jsou rovněž významným krokem vpřed. Pokud jste si oblíbili jako já u K750i zvuk "Old phone" a měli jste pocit, že věrnější zvuk oldskúlového telefonu už snad ani nejde udělat, budete nadšeni zvoněním "Classic phone" v K850i. Zvonek je nasamplovaný v ještě lepší kvalitě a oproti "Old phone" působí přecejen trošku příjemněji...

Fotoaparát

Fotoaparát zhruba naplnil má očekávání, kvalitu fotek asi hodnotit nemá smysl, protože článků na toto téma již bylo mnoho. Počkejme na nový firmware. I tak nejsou fotky úplně špatné, určitě s tímto telefonem budu připravovat i nějaké fotoreporty z různých klubových a ujdeto akcí (díky blesku lze fotit i za horších světelných podmínek).

Co mě na fotoaparátu příjemně překvapilo, je (alespoň subjetivně) mnohem lepší odezva při prohlížení a hlavně zoomování fotek. Zatímco K750i při prohlížení fotek kolikrát zmrznul na několik dlouhých sekund, K850i běhá jak čamrda. Všechno je rychlé a nebo to alespoň tak působí. Zoom se vývojářům podařilo náramně dobře ochcat tím, že nejprve zvětší původní výřez (obraz je rozmazaný, kostičkovaný - velice nápadně to připomíná přibližování v aplikaci Google Earth) a až potom výsledek doostří. Celková doba nutná pro přiblížení / oddálení fotky sice možná není o mnoho kratší než u K750i, přesto je výsledný dojem z animovaného přiblížení / oddálení mnohem lepší.

Jinak samozřejmě chválím třídění fotografií do složek podle data (moc užitečná věc, vše je najednou přehledné), prezentace fotografií (kdy se fotky krásně prolínají, posouvají... je to úplně jiný zážitek než mačkat joystick a čekat 3 sekundy na vykreslení nové fotografie, jak jsem byl zvyklý u K750i), a automatické natáčení displeje (tahle volovina se hrozně dobře ukazuje lidem, kteří nechápou, proč jsem za ten telefon dal tolik peněz).

V prohlížeči fotek mi chybí možnost "označit více", již není možné si zaškrtnout více fotografií a následně je třeba hromadně smazat nebo odeslat přes bluetooth do počítače. Třeba to přinese další verze. V momentě, kdy lze hromadně odesílat alespoň celé složky, to není zase tak kritický problém.

Java - zejména z pohledu programátora

Z hlediska Javy mě zaujaly 2 věci - možnost spustit více java aplikací "najednou" a nefunkční JChat.

Co se prvního týče, je třeba říci, že se nejedná o žádný multitasking, jak jsem se v nějaké recenzi dočetl. Pouze je možné java aplikaci minimalizovat (uložit), pustit jinou aplikaci, minimalizovat ji, a obnovit aplikaci první. Nikdy neběží dvě java aplikace najednou, při minimalizaci se vždy běh aplikace zastaví (pro znalce - na MIDletu se zavolá metoda pauseApp()), při maximalizaci se aplikace obnoví (metoda startApp()).

V reálu to ve většině her znamená, že při maximalizaci se hra zobrazí v režimu paused a vy musíte hru obnovit ještě volbou Resume nebo něčím obdobným. JChat se (blbec) pro jistotu pustí úplně znovu.

Stavy jednotlivých aplikací zřejmě zůstávají v paměti telefonu, protože spouštění více paměťově náročných aplikací poměrně brzo zhavaruje (aktuální aplikace je ukončena pro nedostatek paměti a přepne se na minimalizovanou předchozí).

Sony Ericsson K850i má konfiguraci CLDC-1.1 v profilu MIDP-2.1 (takže z hlediska podpory Javy je na tom velice dobře - více viz Jaké java hry a aplikace spustíme na K850i? Stručný popis podporovaných JSR). Tzv. "heap memory", jakási operační paměť pro java aplikace, má velikost 1 048 576 Bytů, tzn. oproti K750i nepřibyl ani bit.

Nefunkčnost JChatu mě trošku mrzí, protože používá pouze základní třídy z MIDP-1.0, které by měly všechny telefony podporovat pokud možno bezchybně a stejně. Z první analýzy se zdá, že je problém, pokud je přenastavována nějaká z defaultních HTTP hlaviček (konkrétně USER AGENT), protože toto je jedna z mála věcí, ve které se JChat odlišuje od Mojelogo JAVA Chatu, který na K850i funguje! Nová verze JChatu na sebe patrně nenechá dlouho čekat - tady je.

Konektivita

Konektivita je u K850i uváděna jako významné plus. Ano, je super, že telefon podporuje všechny možné zkratky typu EDGE, vyjmenovávat je tu asi ani nebudu, podobně jako nebudu oplakávat absenci IR portu (BT dnes úplně postačuje). To jsou nedůležité věci, důležité je, že se lze k netu nějak solidně připojit a že je možnost propojit mobil s notebookem.

Co se Bluetooth týče - funguje bezchybně, oproti K750i mám pocit, že je přenos o dost rychlejší. Tak doufejme, že je to i pravda, přecejen fotečky mají až třikrát větší velikost. Instalace java aplikací přes bluetooth funguje předvídatelně, dobře.

Nepředvídatelně se však chová připojení přes USB, které přecejen asi budu využívat více. Na režimy připojení si časem určitě zvyknu, základní informace asi je: připojovat telefon vesměs v režimu "telefon" (v ostatních režimech je nepříjemné, že se telefon stává v podstatě nefunkční a funguje jen jako externí disk). Jar soubory nahrané do telefonu přes kabel se mi nepodařilo nainstalovat - K750i uměl nainstalovat jar odkudkoli, snad to SE opraví / dodělá!

NAPROSTO SUPER VYCHYTÁVKA je možnost lokálního připojení. Sice mi pekelně dlouho trvalo, než jsem přišel na to, jak to funguje, ale výsledný efekt je zejména pro mě jako programátora j2me aplikací úžasný.

Lokální připojení, které se v manuálu prakticky neobjevuje (natož aby tam byl návod, jak ho zprovoznit), dovoluje při připojení mobilu k počítači s internetem překrýt standardně nastavená a draze placená GPRS / EDGE / ... připojení. Můžete stahovat do mobilu megabajty teoretickou rychlostí až 10 Mbps a mobilní operátor z toho nebude mít ani korunu, protože se všechno bude do mobilu sosat přes Vaše wifi nebo kabel.

Praktické využití této vychytávky pro běžné lidi je řekněme slabší (proč být na internetu přes mobil, když je k dispozici počítač), ale rozhodně ne nulové. Telefon má například přímo v menu volbu pro aktualizaci firmware (velikost dle screenshotů okolo 0.5 MB) a stahovat nový firmware přes wap by určitě každý nechtěl (navíc při té rychlosti...). Rovněž funkce TrackID, která nahraje kousek skladby, odešle jej na server GraceNote a následně zobrazí, o kterou skladbu se jedná, může být při použití lokálního připojení výrazně atraktivnější.

Největší přínos je však samozřejmě pro nás, vývojáře J2ME. Ladit a testovat aplikaci na reálném telefonu je mnohonásobně lepší než používat sebelepší emulátor. Navíc - díky tomu, že se veškerá komunikace bude dít skrze náš počítač, budeme moci odchytávat Wiresharkem odesílané a přijímané packety a podrobit je analýze. Bude hned jasné, kde je v komunikaci mezi mobilem a serverem chyba.

Aby vše nebylo tak skvělé, musím přiznat jednu věc - zatímco JChat přes internetové APN T-Mobilu nefunguje (stahuje nějaké nesmysly), pomocí lokálního připojení funguje bezchybně...

Takže jak lokální připojení co nejefektivněji zprovoznit?

 1. Nastavte na mobilu klasicky všechna GPRS / EDGE / ... připojení (operátoři mají na stránkách konfigurační SMSky, je to jednoduché)
 2. Nainstalujte na počítač veškerý software, co je na CD ke K850i (pro jistotu, ať jsou určitě ovladače...)
 3. U všech datových tarifů (GPRS WAP, GPRS INTERNET,..) zaškrtněte volbu "Povolit místní připojení" (hledejte pod Nabídka - Nastavení - Připojení - Nastavení Internetu a Nastavení datového toku)
 4. V Nastavení - Připojení - USB - Síť USB - Typ sítě USB nastavte "Pomocí počítače"
 5. Propojte USB kabelem mobil s počítačem a případně nainstalujte všechno, co bude po Vás Windows chtít (na XP se všechno nainstalovalo samo, stačilo klikat "next" :-D)
 6. S největší pravděpodobností se Vám zobrazí na monitoru v tray liště ikonka "omezené nebo žádné připojení" - nenechte se tím otrávit, klepněte na ikonku pravým tlačítkem a následujte volbu "Síťová připojení"
 7. Pravým tlačítkem klikněte na ikonku Připojení, které používáte k připojení k internetu (může se jmenovat třeba "Připojení k místní síti"), zvolte "Vlastnosti" a záložku "Upřesnit"
 8. V této záložce zaškrtněte volbu "Umožnit ostatním uživatelům v síti využívat..." a do kolonky "Připojení k domácí síti" napište název připojení, který se přiřadil pro připojení k mobilu přes "USB Ethernet Emulation" (například se to může jmenovat "Připojení k místní síti 2")

A je to hotovo ;-) Od této chvíle - kdykoli budete mít propojen počítač s mobilem, budete moci serfovat v mobilu zdarma (přesněji za cenu poplatku za wifi, kabel, adsl,...). Otevřete-li prohlížeč Netfront (v nabídce telefonu je u něj napsáno "Internet"), patrně se Vám na úvodním displeji zobrazí "spousta reklam", které nejde céčkem smazat a maximálně lze otevřít v Netfrontu cíle, kam ukazují.

Nejedná se úplně o klasické reklamy, jsou to RSS feedy, které Netfront stahuje standardně asi jen při lokálním připojení (asi nechce obtěžovat v momentě, kdy se platí). Někomu se mohou odkazy na články v úvodním displeji telefonu líbit, mě to tam neskutečně štvalo, tak jsem to dal pryč (Netfront - Webové kanály - Možnosti - Všeobecná nastavení - Telegr. zpr. v pohot. - Nezobrazovat).

Drobotiny na konec

Zbytek telefonu zase tolik jiných věcí oproti K750i neobsahuje, a když už, jde vesměs o milé detaily. Jedním z těch nejvíce zajímavých je určitě možnost kopírování textu. V kterémkoli políčku v telefonu (dokonce i ve vysokoúrovňové javě) můžete označit libovolný úsek textu, kopírovat jej do paměti a posléze jej kamkoli zase vložit. K850i tak má v podstatě k dispozici něco jako schránku ve Windows. Přenášet texty lze mimo jiné i mezi dvěma java aplikacemi.

Další příjemnou věcí je prakticky neomezená paměť na SMS zprávy, nyní jsme limitováni pouze sdílenou pamětí. U K750i mě limit 100 SMS zpráv pil krev.

Ostatní funkce se výrazně neliší od svých ekvivalentů v K750i - VideoDJ je de facto stejný, PhotoDJ přidává nějaké korekce, MusicDJ je stejný, Dálkové ovládání taky, Záznam zvuku stále primitivní (bez jakéhokoli nastavení).

Psaní SMS zpráv jsem ještě pořádně neprozkoumal, na první pohled mě zaujala snad jen možnost "predikce slova", založená na tom, že některá slova se po sobě vyskytují častěji než jiná. Je fajn, že pokud jednou napíšu ve zprávě "Jak se máš", příště mi bude stačit pouze napsat "Jak" a odklepnout postupně navrhovaná slova "se" a "máš". Jde to samozřejmě i vypnout. Pro lepší přehlednost lze SMS zprávám přiřazovat kategorie.

Inovována je funkce budíku, nyní lze nastavit až 5 různých budíků a u každého specifikovat fůru nastavení (ve které dny, jaký text zobrazit, jaký obrázek,...). To se hodí zejména pro lidi jako jsem já, kteří vstávají každý den jinak.

Kontakty jsem si ještě úplně neprostudoval, každopádně obsahují spoustu nastavení, které umožní například filtrovat určité skupiny volajících v nevhodných chvílích a různě kontakty třídit. Rádio a Hovory pro změnu nepřinášejí inovaci žádnou, stejnětak Kalendář, Úkoly, Poznámky, Časovač, Stopky, Kalkulačka. U kalkulačky mě to mrzí, protože ta byla a tím pádem stále je velice mizerná. Naštěstí existují java aplikace, které tento nedostatek dokáží vykrýt.

K850i oproti dříve publikovaným informacím má k dispozici funkci "Světlo". Předprodejní koncept neobsahoval LED přisvícení, finální verze v sobě skrývá 3 pekelně svítivé LED diody (radši do toho nekoukejte, nebo na několik minut oslepnete jako já - v noci se stane K850i silnou zbraní proti zlodějům). LED jsou tentokráte trošku více nažloutlé než byly u K750i, jejich svítivost je však minimálně srovnatelná (zabírají mnohem menší plochu).

Závěr

O K850i by se dalo napsat ještě mnoho stran, to podstatné z prvního dne jsem však již asi vyčerpal. Po počáteční nedůvěře jsem novému Sony Ericssonu přišel na chuť a nákupu rozhodně nelituji. Filozofie ovládání je (až na výjimku v podobě lokálního připojení) naprosto intuitivní a není potřeba vůbec číst návod (bohužel platí, že co není intuitivní, to v návodu chybí). Tak uvidíme, jak dlouho mi tento nový kousek vydrží a kolik radosti přinese. Veselé Vánoce!

Publikováno dne 13. 11. 2007 v kategorii Elektronika Odhadnutá klíčová slova BETA: K850i | sony | ericsson | sony ericsson k850i recenze | k750i | sony ericsson k750i recenze | aplikace | schemata na sony ericsson zdarma | SE K850i
Mohlo by Vás zajímat BETA: iPad 2 po třech týdnech a tipy na zajímavé aplikace

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

bondyfan (dne 26. 11. 2007 v 17.04)
super ten si koupím strašně dlouho jsem o něm přemýšlel jestli si ho mám koupit a teď jsem se rozhodl že si ho koupím

martin (dne 26. 11. 2007 v 17.29)
jsem dlouhodobe presvedcen o koupi ale chtel bych az s lepsim firmwarem na fotky... nechce se mi do pozdejsi aktualizace (mam spatne zkusenosti)
ma nekdo odhad kdy SE to tak muze vylepsit?

Marekzprahy (dne 28. 11. 2007 v 02.39)
Martin: Na internetu koluje "zaručená" informace, že se nový (důležitý) firmware objeví mezi 7. - 12. prosincem 2007 ;-) Jinak v telefonech je nyní vesměs verze firmwaru R1CA029 (22. 9. 2007), mimo oficiální update službu můžeš v servisu prý získat firmware R1CA037, ale je to jenom minoritní upgrade, viz:

R1CA037
- Released to SE Service Centres around 25/10/07 (Not generally available)

Improvements / Changes
- The Media player speed has been increased when dealing with many entries.

Bug fixes
- Fixed flash synchronization, preventing photos taken in dark conditions from coming out as very dark or black.
- Prevent some boot issues due to Java Script errors.

Bugs
- Shuffle functionality in the Media Player repeats the same track until you manually skip to the next.

R1CA029
- First release

Bugs
- The flash doesn't always sync with the image capture, leaving dark or black photos in night conditions.
- Manual equaliser settings are not remembered when exiting and then returning to the media player.
- Play/Pause and FF/RW controls on HPM-82 do not work
- FF/RW controls on DS-980 skip tracks, but cannot be used to FF/RW (Note that the Play/Pause button does work with DS-980)
- Trying to continue music playback, after phoning out using the DS-980, fails.
- Phone can crash when using HPM-82
- Phone can crash whilst in standby mode, requiring a hard reboot (taking the battery out)
- Corruption of the file system can occur affecting photos, applications etc
- Alarms only produce three beeps on some phones rather than play the selected ringtone.
- Some Video playback is out of sync with the sound
- USB photo transfer can lead to duplicated pictures / removal of other pictures present on the phone
- Video is of lower quality than the K800
- Occasional second or so delay between the vibration of an incomming text/call and screen illumination.
- Audiobook functionaility cannot be accessed
- If the phone goes into standby whilst viewing photos, resuming the phone isn't possible unless you exit this mode.
- When you connect the phone via the usb cable, You cant see the ringtone folder
- Phone doesnt support some Mp4 files and doesnt support some jpeg photos.
- On some phones the shutter ocasionally fails to open when taking a photo
- Not all symbols are possible to enter in the email client settings, e.g. not allowing you from adding a : for gmail addresses.
- The zoom buttons both zoom into a picture and change the volume if you are listening to music whilst browsing pictures.
- On some phones, the volume keys do not respond, requiring a reboot to restore functionaility.
- On some phones, adding a birthday to a contact does not give you a chance to add it to the Calendar.

Performance
- JBenchmark 3D LQ: 193
- JBenchmark 3D HQ: 103
- JBenchmark 2: 733
- JBenchmark 1: 4209

Software versions:
EROM: R6A008
LCD: 200708241
Camera: 2.9
Videocall camera: 3.0
Content: PA13
Java: 8.0
Text: AC


Jinak upgradu na nový firmware bych se nebál, jak už jsem psal, je to velmi jednoduché (alespoň dle návodu :-D). Prostě se spojí mobil s počítačem, nakonfiguruje se lokální spojení (aby se těch 1.5 MB v případě R1CA037 netahalo přes drahý wap) a najede se na volbu Nastavení - Všeobecné - Aktualizační služba - Vyhledat aktualizaci.

Martin (dne 29. 11. 2007 v 13.19)
dik za super info

ruda (dne 25. 12. 2007 v 19.33)
minulej tejden jsem si koupil K850i a jsem s nim naprosto spokojenej.

Zdeňka (dne 30. 12. 2007 v 11.41)
Ahoj všichni já sem si v sobotu obědnala u BULDOKTEL mobilní telefon NOKIA 6111 a chci se zeptat jestli je BULDOKTEL právě ten super krám nebo ne a za jak blouho mi mobilní telefon příjdekdyž jsem si ho obědnala v sobotu a v pondělí je silvestr jestli mi ho vůbec doručí a jak je to pak s reklamací přes internet?Prosím poradtemi jestli už jste stím měli skušenost kontaktujte mě na můj meil:zde_havlickova@centrum.cz

Pavel30 (dne 04. 02. 2008 v 22.11)
To je videt ze si nikdy nevlastnil K800i. Ale je to jen muj nazor protoze to je taky pekny naslap. Promin ale nic proti. Taky do neho skocim.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (3.233.242.67). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.