AccuBeatMix a Mouseposé - programy pro Mac, o kterých se vám ve Windows může leda tak zdát

5. dubna 2010

Elektronika

Před čtyřmi měsíci jsem zde popisoval své první pozitivní zkušenosti s MacBook Pro 13,3". Dnes se s vámi podělím o svoji radost nad dvěma šikovnými programy, které podle všeho nemají žádné důstojné alternativy ve Windows světě - AccuBeatMix pro vytvoření nepřetržitého proudu hudby bez trhání uší a Mouseposé pro vytváření srozumitelných tutoriálů a prezentací.

AccuBeatMix - téměř nezbytnost pro poslech taneční hudby

Stáhnete-li si do počítače plné verze tanečních skladeb, pravděpodobně zjistíte, že vás jejich poslech úplně nebaví - nejdřív posloucháte 2 minuty bubínků, pak přijde motiv, který se vám líbí, a nakonec zase 2 minuty bubínků.

Taneční skladby jsou v podstatě polotovary, které je nutné před spotřebou dále upravit – není-li po ruce nějaký DJ, který by uměl bubínky správně prolnout, je třetina hudebního proudu neposlouchatelná.

Řešení pro Windows platformu jsou v podstatě 3 – stahovat výhradně uříznuté verze skladeb (které bohužel nejsou vždy k dispozici), koupit si  za cca 2500 Kč program Traktor Duo (pak ale nebudete moci hudbu poslouchat jako kulisu při práci, protože budete mít plno jiné práce :-)) nebo naladit nějakou taneční stanici na DI.FM (reklamy jsou bohužel více než otravné a měsíční poplatek u Premium verze nezanedbatelný).

Řešením pro Macintosh je AccuBeatMix + BPMer (cca za 400 Kč jako plugin do iTunes, podívejte se na stránkách na reklamní video), případně AskTheDJ (cca za 500 Kč jako samostatná aplikace od stejného výrobce, vč. BPMeru a AccuBeatMixu pro iTunes).

BPMer postupně zanalyzuje veškerou vaši hudební sbírku (neumí pracovat s DRM soubory, což nás v ČR zase tolik trápit nemusí) a do ID3 tagů doplní informaci o tempu (BPM), vhodném začátku skladby (odseknutí nezáživného bubínkového intra) a vhodném konci skladby. Zpracování jedné skladby trvá cca 5 sekund.

Na základě těchto informací poté funguje plugin AccuBeatMix – na rozhraní dvou skladeb vytvoří krátký mix (cca 3-5 sekund), během kterého srovná beaty tak, aby se to netlouklo, a postupně skladby prolne (podobný mix vytvoří i v případě, kdy určitou skladbu ručně posunete třeba o 2 minuty dopředu nebo dozadu). Nezáživná intra a outra automaticky odsekne, takže začne hrát třeba až od druhé minuty. Výsledný efekt samozřejmě není srovnatelný s Arminem, nicméně pocit z poslechu hudby na počítači je přesto výrazně lepší.

AccuBeatMix disponuje také jakousi inteligencí, která umí v předstihu ohodnotit, nakolik se k sobě dvě skladby hodí. Pokud sezná, že mezi ambientem a schranzem nelze učinit žádný rozumný přechod, žádné beaty nesrovná a skladby pouze rychle prolne. Nesnaží se tedy mixovat za každou cenu (z toho by si mohli vzít příklad i někteří živí rádoby DJové ;-)).

Je až s podivem, že podobný program nenapadlo nikoho jiného vytvořit. AccuBeatMix je už několik let jediným řešením pro Mac, na linux ani Windows dokonce žádná alternativa neexistuje. Za těch pár korun poslaných přes Paypal to rozhodně stojí!

Mouseposé - přehledné prezentace a videotutoriály

Lidé neradi čtou dlouhé manuály doplněné o screenshoty. Chcete-li je naučit pracovat s vaším softwarem nebo jim přiblížit funkcionalitu vašich stránek, patrně se neobejdete bez vytvoření videoprezentace. Sám jsem si to před časem uvědomil na Vyplňto.cz, a když jsem hledal vhodné softwarové vybavení, narazil jsem na program Mouseposé.

Mouseposé neřeší zachytávání obrazovky (od toho existuje pro Windows fůra programů a na Macu spolehlivě postačí QuickTime), Mouseposé řeší přehlednou vizualizaci vaší aktivity – kde je kurzor myši (a kde má být pozornost), kdy se na co klikne (a kterým myšítkem), případně jaké klávesy byly stisknuty.

Vizualizace vypadá ve výsledku tak, že je kolem kurzoru vytvořeno bílé kolečko, kolem kterého je ztlumen jas obrazovky. Při kliknutí se kolem kurzoru objeví barevné kolečko, po stisku klávesy se klávesa čitelně zobrazí na obrazovce.

Přestože podobný software existuje i pro Windows (např. Dragnifier), grafické zpracování Mouseposé za cca 350 Kč nemá konkurenci.

Našli jste Windows alternativu k výše uvedeným programům? Víte o nějakém dalším zajímavém programu pro Macintosh, který umí něco, co na PC nejde? Podělte se v diskusi!

Publikováno dne 05. 04. 2010 v kategorii Elektronika Odhadnutá klíčová slova BETA: mac | programy pro mac | hudební programy pro mac | Programy na Mac | programy mac | hudebni programy mac | mac programy | windows | vytvoření
Mohlo by Vás zajímat BETA: Jak připojit linuxový EXT2/EXT3 disk ve Windows

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

POZOR: K článku zatím nebyl vložen žádný komentář, takže s velkou pravděpodobností nikoho neurazil, nikoho nepobavil a už vůbec nikomu nepomohl.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (100.26.179.41). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.