Nejlepší hry a aplikace zdarma pro Android + další zkušenosti s tabletem Nexus 7

27. listopadu 2012

Elektronika

Po měsíčním hraní s tabletem Nexus 7 (první dojmy zde) se už konečně ustálila hladina nadšení, takže Vám mohu lépe říci, k čemu je ve skutečnosti dobrý a jakým způsobem ho doma používám. Následující řádky jsou určené zejména těm, kteří uvažují o koupi prvního tabletu s androidem a zatím moc neví, co od toho čekat. Doplním pár tipů na zajímavé hry a aplikace zdarma.

Výkonný tablet s dlouhou výdrží. Umí ale i zatopit.

Nexus 7 patří svou hardwarovou výbavou k současné androidí špičce – použitý čipset NVIDIA Tegra 3 nemá vůbec žádný problém ani s těmi nejsložitějšími 3D hrami pro Android a nabízený výkon pětijádrového procesoru si dobře rozumí i se samotným operačním systémem Android 4.2. Vše je odladěné, rychlé, bez záseků nebo dokonce zamrznutí. Nepoznám rozdíl v odezvě iPadu třetí generace a Nexuse 7, dokonce bych řekl, že je odladěnost systému dokonce vyšší než u iOS 6 (bohužel, poslední verze iOS nepatří mezi ty nejpovedenější, což je i důvod mého odklonu od této platformy).

Tablet používám vždy s maximálním jasem displeje a s výdrží na baterii jsem nad míru spokojen – při „běžném” používání mi vydrží na jedno nabití několik dní (odpovídá cca 8 hodinám provozu). Pokud bych šetřil a neměl displej vytočený na maximum,  určitě bych se bez větších problémů dostal i na 10 hodin provozu. Velkou výhodou je, že této výdrže tablet dosáhne i s baterií o kapacitě kolem 4,3 Ah – nabití akumulátoru dodávanou 10W nabíječkou je tak až 2x-3x rychlejší než desetipalcového iPadu (ano, desetipalcový iPad má ve výsledku dvojnásobnou plochu displeje než Nexus 7, takže jeho spotřeba samozřejmě být vyšší musí – otázka tedy zní, zda tablet budete používat na činnost, kde dvojnásobnou plochu displeje využijete).

Výše uvedené „běžné” využití zahrnuje prohlížení webu, přehrávání filmů, youtube, sociální sítě. Zcela jiná situace však nastává v případě hraní 3D her, kdy se naplno využijí všechna jádra procesoru – v ten moment není problém tablet zcela vybít už za 3 hodiny a zahřát celý povrch tabletu (nejen záda, ale i displej) na teplotu hraničící s pohodlným držením (úplně stejně se při zvýšené zátěži zahřívá i iPad).

7 palců versus 10 palců

Poměrně dost lidí se ptá, jak se vedle sebe u mě doma snesou sedmipalcový Nexus 7 a desetipalcový iPad 3, respektive jestli není blbost mít doma dvě zařízení. Upřímně – je to blbost a kdybych nepotřeboval oba tablety pro vývoj aplikací, zvolil bych jen jeden z nich a druhý bych suploval buď lepším mobilem, nebo notebookem.

Desetipalcový iPad má výhodu v tom, že nabízí zřejmě minimální možnou plochu potřebnou pro práci – na dovolenou bych si místo notebooku určitě vzal radši iPad než Nexus 7, protože jen na desetipalcovém iPadu mají smysl aplikace typu Textastic (textový editor kombinovaný s ftps klientem), OmniGraffle (kreslení wireframů a schémat) nebo Keynote (prezentace). Na své si u iPadu přijdou i umělecky založení lidé – hudební a audiovizuální mixážní pulty (DJAY a VJAY), Garage Band (skládání hudby) a různé kreslící nástroje jsou na iPadu nejen lepší, ale často nemají dokonce v android světě žádnou alternativu.

Na Nexusu 7 jsem si zatím ani nenastavoval e-mailové schránky (kromě Gmailu), protože na vyřizování e-mailů je desetipalcový iPad zkrátka lepší (byť musím uznat, že psaní tahy na SWYPE klávesnici má něco do sebe).

Další a asi už poslední výhodou desetipalcového iPadu je množství doplňků – v mém případě VGA adaptér (pro prezentace), bezdrátový WiFi DVB-T tuner (jediným mým televizorem je iPad) a smart cover (praktický kryt a zároveň stojánek, zejména pro sledování filmů ve více lidech).

Pro sedmipalcový Nexus samozřejmě stojánek příliš využití nenajde (sledování filmu více než jedním člověkem by byl moc velký kompromis). O to víc mě překvapilo, že se s podobným příslušenstvím pro Nexus zřejmě počítá, jelikož i Nexus na magnety ze smartcoveru reagoval (po přiblížení smartcoveru z iPadu se automaticky vypnul a zamknul, po oddálení odemknul).

A v čem je Nexus 7 oproti desetipalcovému jablečnému tabletu lepší? Ve všem ostatním, tedy především v zábavě. Nexus 7 je dostatečně malý a lehký k tomu, aby ho bylo možné pohodlně držet i v jedné ruce, což výrazně zjednodušuje jeho využití při prokrastinačních aktivitách v posteli nebo na WC.

Čtení zpráv, sledování filmů, Youtube, Google+, Facebook – vše o třídu lepší zážitek než na těžkém „přerostém” iPadu. Poloviční plocha displeje mě vůbec neomezuje zřejmě i proto, že vidím docela dobře nablízko, a naplno tak využiju velmi jemné rozlišení 1280 x 800 obrazových bodů (úplně stejné rozlišení mám i na svém 13" notebooku).

Kapitolou samou o sobě jsou hry, které se na Nexusu 7 hrají úplně perfektně, ať už při držení jednou rukou nebo oběma. Všelijaké závody, které se ovládaly pomocí gyroskopu, mi na iPadu připadaly jako hovadina, protože mě z nich už po prvním kole bolely ruce. Nexus 7 je díky svým rozměrům a váze mnohem pohodlnější „volant” a nemám problém takto zabít opravdu hodně času :-)

Tipy na aplikace a hry pro Android zdarma

Co se týče aplikací a her, dospěl jsem k poměrně zajímavému závěru – zatímco na iPadu mám většinu nejlepších aplikací a her placených, na Nexusu 7 jsem zatím údaje o platební kartě zadávat nemusel. Všechny níže popsané tituly jsem si zdarma stáhnul z obchodu Google Play.

Mezi nejpůsobivější hry patří určitě ty, které byly stvořeny přímo pro čipset Tegra 3. Jelikož nejsou v Google Play nijak zvlášť zvýrazněny, vyplatí se stáhnout aplikaci TegraZone, která je jejich jakýmsi katalogem. Za sebe mohu doporučit vynikající a mimořádně dobře hratelný Zen-Pinball THD, který zcela zdarma nabízí jeden velmi propacovaný pinballový stůl (je tak dobrý, že jsem zatím nenašel žádný důvod pro koupi nějakého dalšího – přitom ta hra nemá v sobě žádnou reklamu a žije jen z těch dalších placených stolů...). Ze simulátorů mohu doporučit závody na skateboardech Downhill Xtreme, rovněž zábavu na přinejmenším několik hodin (na konci deváté sezóny hra naštěstí kvůli zvýšené obtížnosti začala vyžadovat nákup doplňků za reálné peníze, takže jsem toho aspoň mohl nechat a jít zase na chvíli něco dělat). Dny ve školní družině mi vzdáleně připomněla poslední doporučená 3D hra pro Tegru 3, MadOBall 3D – zatímco v družině jsme z kostek skládali různé dráhy pro hliněnou kuličku, tady jsou dráhy pevně dané a úkolem hráče je ovládat v nich kuličku tak, aby z koryta nevypadla.

Z 3D her dále mohu doporučit utíkačky Subway Surfers a Temple Run – z hlediska herního principu jsou obě hry naprosto stejné, záleží jen na Vás, jestli budete radši jako sprejer utíkat před policajtem mezi vlaky nebo jako dobrodruh prchat před fantasy příšerami.

Klasická autíčka a letadýlka se mi zatím moc najít nepodařilo – X-Plane je na mě jako letecký simulátor málo akční a s příliš linuxovým pocitem, GTR Hyundai autíčka mají nějakou divnou fyziku (blbě se mi to ovládá, navíc to až moc vypadá jako klamavá reklama na vozy Hyundai – nevěřím, že kdybych jezdil po sněhu jako prase, že bych nedostal žádné hodiny...) a Beach Buggy Blitz autíčko si zase dělá úplně co chce a vymelu se na třetí zatáčce :-)

Z kategorie normálních her (tedy těch, které nevybijí Nexus 7 během tří hodin) mohu doporučit linuxového Supertuxe (nemusel jsem pirátit Super Maria!), River Raid - Airfox (stará dobrá letadýlka z videoher k televizi – toto jsou nejlepší letadla pro Android :-)), Piškvorky na 5, experimentální hru s dobrou hudbou OneSingleLife (v této bláznivé hře na postřeh máte stejně jako v reálném životě jen jeden život... tedy pokud si hru nesmažete a nenainstalujete znovu).

Co se týče aplikací, budou mé tipy skromější. Samozřejmě má smysl nainstalovat klienty známých sociálních sítí (Google+, Facebook, Twitter, Soundcloud), pro přehrávání videí je nejlepší MX Player (přehraje plynule naprosto všechno vč. videí ve vysokém rozlišení a nemá problém ani s rychlým posouváním), pro hrátky s NFC stojí za to nainstalovat aplikaci NFC TagInfo (můžete si třeba přečíst veřejnou část údajů z biometrického pasu nebo se podívat, že data z pražské OpenCard jsou skutečně zašifrovaná a přečíst je nelze).

Kdo mě znal před deseti lety, ten ví, že mě kdysi bavila elektrotechnika – v tomto ohledu na mě velmi zapůsobila aplikace EveryCircuit Free, která umožňuje sestavit virtuální elektronický obvod a pak spustit jeho simulaci (třeba sestavit si blikač). Velikost „kontaktního pole” je bohužel v bezplatné verzi hodně omezená, takže časem určitě budu zvažovat zakoupení placené verze (alternativou je ještě Droid Tesla, která místo velikosti pole zpoplatňuje některé složitější součástky, z hlediska UX je však na tom o dost hůře než první zmíněná alternativa).

No a kdo mě zná v poslední době, ten ví, že samozřejmě nejvíce mohu doporučit aplikaci, kterou jsem si nechal vytvořit na zakázku pro svůj projekt Vyplňto.cz – aplikaci, která Vám umožní zúčastnit se desítek online průzkumů nebo sbírat data pro Váš vlastní průzkum najdete tady.

V diskusi uvítám Vaše tipy na zajímavé hry a aplikace pro Android, samozřejmě i ty placené. Selfpromo programátorům povoleno – odkazy do Play Store vkládejte do pole "Web", ať jsou klikací ;-)

Publikováno dne 27. 11. 2012 v kategorii Elektronika

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

nemo - [email schován] (dne 04. 01. 2013 v 19.15)
Ahoj, mne článek neurazil, ale díky moc za napsaný názor a odkazy na aplikace. Mám Nexuse 7 teprve od vánoc a víceméně ho pořád prozkoumávám (a to mne baví) Jeremy

Kamil Patrak - [email schován] (dne 11. 01. 2013 v 12.03)
Já se rozhodoval mezi Nexus 7 a iPad mini. Nakonec zvítězil Nexus kvůli 3G. Jsem s ním spokojen téměř po všech stránkách. Jediné, co bych mu snad vytkl je konstrukce, která není úplně nejkvalitnější. Při silnějším dotyku na displej nějak pochybně vrže. Také vím, že mnoho uživatelů mé problém s "odstávajícím" displejem.

Petr - web (dne 06. 11. 2013 v 21.10)
Díky za pěkný článek. Přidám tip na svojí aplikaci "Chemická tabulka"

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (3.233.242.67). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.