Sony VAIO Z11XN/B - první dojmy (mini recenze)

16. září 2008

Elektronika

Většina lidí mi k včerejším narozeninám přála "všechno nejlepší". Já jsem si při jejich příležitosti dopřál nový notebook Sony VAIO Z11XN/B, který mi všechno nejlepší sliboval. Po cca 24 hodinách práce Vám hned úvodem mohu říci, že tyto sliby VAIO až na malé výjimky prozatím naplňuje. Rozdíl oproti dosluhujícímu tři roky starému single-core Aceru TM4604 je až neskutečný (v současné době mívá stařeček při práci mj. teploty okolo 95°C a disk s mnoha vadnými sektory čte cca 15 MB/s :-))

Sony VAIO Z11XN/B na první pohled (šasi apod)

Na první pohled mi VAIO připomnělo (zřejmě hlavně klávesnicí) staré elektrické kalkulačky. Vypadá zkrátka trochu jinak než běžné notebooky a displej ve formátu 16:9 zpočátku budí rozpaky. Ale rozhodně nelze říct, že by to nebyl krásný stroj, to určitě ne. Dílenské zpracování je perfektní, hořčíkový povrch působí luxusně, matné víko se neupatlá a zřejmě i něco vydrží (se mnou tedy určitě...).

Notebook zřejmě navrhl někdo, kdo jej bude i používat, jelikož všechny možné porty a spínače jsou vždy tam, kde jsou uživateli nejpřínosnější a nikdy nevadí. Oceňuji zejména sluchátkový výstup po levé straně (a také ethernet po levé straně, ale to už je spíš o tom, ze které strany komu vede kabel :-))

Bez baterky je notebook až "nepřirozeně" lehký, po jejím zasunutí stroj nabere v porovnání s konkurencí velmi příjemnou váhu 1.5 kg. Displej má úhlopříčku 13.1" a moc mě zajímalo, jestli půjde notebook narvat do 15.3" batohu našířku. S chlupem, ale jde to ;-)

První spuštění

V krabici je manuál, jak pospojovat vše potřebné (notebook, baterie, šňůra, adaptér) a poté stačí přístroj spustit a čekat zhruba 20 minut, než se ze skryté příčky nainstalují Windows Vista Business. Možná by nebylo na škodu doplnit tento proces nějakým textovým komentářem, jelikož jsem občas trochu váhal, jestli se ještě pořád něco děje nebo jestli je někde nějaký problém, na druhou stranu instalace systému není úkon, který by člověk dělal běžně a který by tedy musel být nějak extra promakaný.

Displej – lepší jsem nikde u nikoho neviděl

U 15.4" displeje Aceru se mi zdálo rozlišení 1280 x 800 tak akorát, proto jsem si 13.1" displej s rozlišením 1600 x 900 nedokázal vůbec představit. Obrovské obavy o čitelnost textu se ukázaly jako zcela liché. Ano, displej je opravdu hodně jemný, na druhou stranu má vynikající kontrast, vynikající barvy a neskutečně silné podsvícení. Čtení jakéhokoli textu běžnou velikostí (třeba jako je zde na blogu) je zcela bez problému a ani po dvanácti hodinách práce mě z displeje nebolí oči. Fotky z Ibizy dostaly díky barvám nový rozměr.

Poměr 16:9 není zcela vhodný pro prohlížení internetových stránek, na druhou stranu je mimořádně vhodný pro programování a s tím spojené činnosti (o sledování HD videa nemluvě).

Klávesnice, touchpad a čtečka otisků prstů

Psaní na klávesnici je maximálně pohodlné, zvykl jsem si a během pár minut píšu minimálně stejně rychle jako na Aceru (určitě se to ještě časem zrychlí, až se naučím používat trochu nepraktické home end pomocí Fn).

Touchpad mě potěšil trochu méně, u Aceru se mi zdá takový na dotek hebčí, příjemnější. Třeba se ošoupe, katastrofa to není.

Se čtečkou otisků prstů jsem zpočátku trochu bojoval, až asi po třetím shlédnutí instruktážní animace jsem našel ten správný grif a prst (lidem s tenkými prsty doporučuji palec). Nyní se pomocí prstu přihlašuji nejen do systému, ale také na různé webové stránky, ftp atd. Velice praktická věc.

Výkon – s bohatou rezervou

Kombinace dvoujádrového procesoru Core 2 Duo (2.4 GHz), rychlých DDR3 pamětí (4 GB @ 1066 MHz) a solidního disku (320 GB, rychlost čtení cca 55 MB/s, přístupová doba 19.2ms - dle HD Tune) dělá ze Sony VAIO Z11XN/B pořádné dělo. Čert vem ten jeden nevyužitý gigabajt paměti (kvůli 32 bitovému systému), i zbylé tři jsou pro uživatele zvyklého na 1 GB hotovým požehnáním.

Ihned po startu si Visty ukousnou zhruba 1.17 GB, poté již obsazení paměti příliš neroste – všechno důležité v ní totiž již je :-) Při běžné práci (několik otevřených záložek v IE, Outlook, Gimp, Winamp,...) se pohybuji okolo 1.4 GB využité RAM.

Zatím jsem nenašel úlohu, na které by si VAIO vylámalo zuby. Bez problému lze pracovat v Adobe Premiere Elements (není součástí), export videa ve stream kvalitě trvá zhruba stejně dlouho jako exportované video (minuta záznamu = minuta exportu). K exportu se zřejmě používají obě jádra (celkové zatížení cca 70%), během exportu je možné na notebooku i normálně dál pracovat. Pro uživatele single-core procesoru neskutečný pokrok :-)

Grafiku jsem jako nehráč zatím neměl moc možnost vyzkoušet, každopádně používání Google Earth je naprosto plynulé a bez problémů, to samé přehrávání HD videa.

Windows Vista – všechno je to o zvyku

Přiznám se, že jako dlouhodobý uživatel Windows XP mám s přechodem na Visty trochu problémy. Dost věcí je jinak nebo alespoň jinde.

UAC neboli Řízení uživatelských účtů je neskutečný opruz a vůbec se nedivím, že si z toho jableční ilidé dělají srandu. Toto se Microsoftu nepovedlo, až budu vědět jak, určitě to vypnu.

Věc, kterou už jsem vypnul, jsou gadgety (speciální panel nástrojů v pravé části obrazovky, kde lze mít třeba analogové hodiny, zprávy z RSS apod.). Nějak mi nepřirostly k srdci, spíš mám pocit, že překáží. Vypnout jdou naštěstí snadno.

Poněkud rozpačitá je práce v síti. Na jednu stranu si VAIO velmi pochvaluju za to, že perfektně chytá signál a nepadá jako většina notebooků u nás doma. Na druhou stranu je ve Windows zřejmě nějaký problém při hibernaci, který způsobí, že se po hibernaci jen málokdy přihlásím (je dokonce jedno, zda použiju kabel nebo wifi).

Jako jednoznačné plus hodnotím zvláštní možnost nastavení hlasitosti pro libovolný program (lze třeba úplně ztlumit IE a nenechat se rušit hudbou na pozadí stránek). Dále mě příjemně překvapila přepracovaná nabídka start. Zpočátku to byl sice trochu šok (proklikávání bylo zdlouhavé), potom jsem si uvědomil, že je spouštění programů postupným vyhledáváním mnohem rychlejší (stisknete start, objeví se vyhledávací políčko, napíšete "word" a enterem otevřete).

S nákupem nemá smysl otálet

Sony VAIO Z11XN/B je velice dobrý a kvalitní notebook, jehož koupi nyní, po cca 30 hodinách, rozhodně nelituji. Samozřejmě, není to kvalita zadarmo, určitě by se daly na trhu najít produkty s atraktivnějším poměrem cena / výkon. Na druhou stranu pokud chcete to nejlepší, tak nemá smysl dlouho otálet – na zlevnění předchozího modelu SZ71 jsem čekal snad rok a jestli to spadlo o dva tisíce, tak je to skoro hodně.

Publikováno dne 16. 09. 2008 v kategorii Elektronika Odhadnutá klíčová slova BETA: VAIO | sony | sony vaio recenze | sony vaio mini | notebook | SONY VAIO Z recenze | notebooky | nejlepší notebook 2008 | Z11XN
Mohlo by Vás zajímat BETA: Sony Ericsson K850i - první mega dojmy a srovnání s K750i (recenze)

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

Martin - [email schován] (dne 19. 09. 2008 v 17.23)
Ahoj, pekny clanek, konecne jsem si k tomuhle notebooku precetl i neco z praxe. Jsem pred definitvnim rozhodnutim si ho koupit, bylo by mozny dat vedet, jaka je s nim zkusenost po vic jak 30ti hodinach? :) Diky

Marekzprahy (dne 19. 09. 2008 v 19.03)
Martin: určitě nějaký článek o z11 ještě vyjde, zatím mu ale nemám pořádně co vytknout :-)

Matěj Černý - web (dne 23. 09. 2008 v 14.34)
Gratuluju, Sony jsou nejlepší notebooky :-) Já osobně vlastním FS395 a po třech letech v podstatě žádný problém - až na DVD mechaniku, která už bohužel nevypaluje. A displej? Co dodat, bezkonkurenční!

Psychoanalytik.cz - [email schován] - web (dne 13. 10. 2008 v 23.44)
Závidím, v současné době na trhu snad nic lepšího v dané kategorii není...

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (44.212.99.208). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.