27. listopadu 2011
Vydavatelství Supraphon a. s. jsem zřejmě díky jeho stáří a orientaci na určitý typ umělců vnímal spíše jako takovou veřejnoprávní instituci, která je zkostnatělá, neefektivní, nekonkurenceschopná, odsouzená k postupnému zániku. Prostě takový nějaký zvláštní negativní pocit. O to víc mě překvapilo, že je to právě Supraphon, který jako první z českých vydavatelství spustil ve čtvrtek vlastní online obchod s muzikou – Supraphonline.cz.
Jako správný early adopter jsem tedy tento obchod vyzkoušel, a zjistil jsem, že ono "prvenství" není zdaleka jediným překvapením...
Na Supraphonline.cz se mi líbí, že se nebojí out-sourcovat některé moduly, pokud to zvýší zákaznický zážitek. Zkrátka nebojí se tu a tam pustit chlup ve prospěch vyšší prodejní konverze. V praxi se toto rozhodnutí zatím projevilo ve dvou věcech, a sice možností přihlášení přes účet na Facebooku nebo Googlu a nadstandardními možnostmi platby.
Přihlášení přes Facebook Connect nebo Google je skutečně jednoduché a pohodlné, pro mě jasná volba (nemusím si pamatovat heslo). Pro ty, kteří účet na Facebooku ani Googlu nemají, je stále možné se zaregistrovat i přímo přes Supraphonline.cz, stačí vyplnit pouze emailovou adresu a zvolit si nějaké heslo. Jednodušší už to být nemůže, do budoucna by snad stálo za to doplnit ještě podporu přihlášení přes Twitter a MojeID (nebo obecně OpenID).
Z hlediska možností plateb si lze vybrat z nabídky zprostředkovatele PayU – zastoupeny jsou rychlé převody (paymyway nebo platební brány) z Fio banky, mBank, Komerční banky, GE Money Bank, Raiffeisenbank, Volksbank, běžné bankovní převody, Supercash (na pobočkách Sazky a České pošty), poštovní poukázky, internetové platební karty VISA a MasterCard a mobilní platby (nejedná se o posílání Premium SMS zpráv, ale přímo o platební brány operátorů). Jediné, co by mohlo zákazníkům chybět, jsou platby pomocí Paypalu (ze zprostředkované zkušenosti vím, že dohodnout se s nimi není lehké, takže tu absenci částečně chápu, i když mě jako zákazníka samozřejmě mrzí).
Supraphonline.cz má popisky alb i jednotlivých skladeb, které by mu mohli ostatní závidět – toto je jedna z oblastí, kde se naplno ukazuje výhoda, že byl obchod dělán na míru přímo pro Supraphon. Vidíme, kdo řídil orchestr, kdo napsal hudbu, text a tak dále.
U každé prodávané skladby je k dispozici třicetisekundová ukázka – zde Supraphonu trochu ujel vlak, konkurence je v tomto dál (iTunes Music Store nabízí u každé skladby 90 sekund). Chybělo mi též tlačítko pro přehrání všech hudebních ukázek z daného alba (nemyslím, že by za okopírování této funkce Apple podával žaloby, ale je to prostě něco, na co jsem z iTunes zvyklý).
Titulní stránka se mi zdá oproti iTunes Music Store trochu nevyužitá – pod třemi záložkami a velkým "self-promo" bannerem jsou zde obrázky nových a doporučených alb, ale příliš prodejně to jako celek nevypadá. I zde by si mohl Supraphon vzít příklad z iTunes Music Storu a vymyslet třeba nějaké prodejní akce, přidat žebříčky prodávanosti a tak dále. Na druhou stranu chápu, že toto jsou věci, se kterými si lze začít hrát i o něco později (navíc pro tyto žebříčky asi ještě není k dispozici dostatek dat, podle Facebooku má Supraphonline za první 4 dny cca 200 aktivních uživatelů).
Asi největším problémem je (podobně jako v iTunes Music Storu) vyhledávání – uspořádat 40 tisíc skladeb tak, aby se v nich někdo vyznal, není lehké. Strom katalogu se třemi hlavními větvemi "Populární hudba", "Vážná hudba" a "Mluvené slovo" se stává pro mě nepřehledným už zhruba na druhé úrovni, kde si mohu vybrat z kategorie (zduplikované tři hlavní větve), žánru, dekády a typu. Po kliknutí třeba na žánr "Pop" se na mě vysype 744 alb, vyberu-li si navíc dekádu (třeba 1960 - 1969), zúží se mi výběr jen na jedno album. Pokud jsem hledal skutečně "Naše evergreeny", našel jsem to, co jsem chtěl.
Problematické místo nastává v momentě, kdy si po prvním kliknutí na "Pop" řeknu, že asi nehledám Pop, ale spíš asi Jazz. Po kliknutí na Jazz se mi však nezobrazí Jazz, ale směsice Popu a Jazzu. Filtr pak funguje v režimu "nebo", což sice může mít někdy své využití, ale jinak to spíše mate.
Takže si řeknu, že na to kašlu, a dám hledat "Stín katedrál", protože se mi to líbilo v seriálu Vyprávěj. Napíšu hledaný výraz, dám enter, a vypadne na mě:
To je UX fail jako prase! Jediné, co si přečtu, je "Nebylo nalezeno žádné album" a ze zvyku už nečtu nic dál, protože jsem zvyklý, že tam bývají jenom nějaké obecné odkazy. A přitom tam je schována neviditelná informace o tom, že jsem vlastně našel 9 verzí skladby, kterou jsem hledal. Proč však tyto skladby ve výsledcích vyhledávání rovnou nevidím?
Jedním z hlavním marketingových tahů je prodej skladeb v bezztrátovém formátu FLAC (zjednodušeně jsem si to pojmenoval jako nákup hudby v "gramofonové" kvalitě). Rozhodl jsem se to vyzkoušet na albu Sentiment od Karla Gotta, protože ho doprovází docela pěkně orchestr a třeba by tam mohlo být něco slyšet.
Objednávka byla rychlá, bezbolestná, platba přes Fio paymyway proběhla okamžitě, takže jsem mohl ihned stáhnout zazipované album ve formátech FLAC a mp3 (v zipu byl navíc obrázek alba ve formátu jpg). Stahování proběhlo plnou rychlostí mé linky (1 MB/s, zcela jistě by to šlo stáhnout i rychleji, úzké hrdlo bylo na straně T-Mobile ADSL).
Na tomto místě recenzenti obvykle vyzdvihují fakt, že pro nakupování na Supraphonline.cz není zapotřebí instalovat žádný obskurní program. Já si to nemyslím – takto je nákup zhruba na úrovni Uložto.cz (navíc se trochu obávám, že budou mít piráti zip archivy už připravené k uploadu, ve skladbách není podle všeho nijak uvedeno, kdo je jejich vlastníkem – absenci DRM chválím, absenci informace o držiteli licence v podobě, jako to má iTunes Music Store však vnímám spíše negativně a bude pro Supraphon asi technicky obtížné ji tam přidávat). Uvítal bych, pokud by vedle webu existovala i aplikace pro nákup hudby, která by automaticky přidávala skladby do knihovny zvoleného programu (Winamp, Windows Media Player, iTunes,...).
Kolem formátu FLAC je na internetu obrovské haló, ale pro mě osobně je to spíše zklamání a slepá cesta. Problém tkví v tom, že FLAC nelze jen tak hned přehrát v iTunes, a na iPhonu nebo iPadu to nejde vůbec. Není to navíc zdaleka a pouze problém iPhonu, podle mé rešerše si s FLACem neporadí ani většina androidů (minimálně ve dvojkové řadě), o Windows Phone 7 nemluvě. Sázka na FLAC se mi tak zdá jako sázka na zdechlého koně.
Abyste mohli na Macu přehrávat FLAC soubory v iTunes (používá na Macu někdo něco jiného?), je zapotřebí si stáhnout poněkud obstarožní plugin Fluke a nainstalovat jej. Následně je zapotřebí ve Finderu otevřít složku Aplikace, zobrazit Informace o programu iTunes a zaškrtnout "Otevřít v 32 bitovém režimu". Pak vypněte iTunes, rozbalte složku s Vašimi FLAC soubory, označte všechny soubory myší a zvolte "Otevřít v aplikaci..." - Fluke. Následně program Fluke naimportuje soubory FLAC do Vaší iTunes knihovny a umožní Vám tyto soubory nějak přehrát.
Velkým omezením pro mě byla zejména absence možnosti přehrání skladeb přes bezdrátové reproduktory (Airtunes) a samozřejmě nemožnost zkopírovat FLAC soubory do iPhonu a iPadu. Takže přišla na řadu konverze z formátu FLAC do formátu ALAC (Apple Lossless) – stačilo je v iTunes označit a dát "Vytvořit verzi pro Apple Lossless", konverze trvala pár sekund (nemělo by dojít ke ztrátě kvality). Na závěr jsem ještě soubory FLAC z iTunes knihovny smazal, protože pro mě už neměly význam.
Posluchačský zážitek z ALACu byl oproti warez verzi z uložto.cz (192 kbps) o něco vyšší, ale za tu námahu to nestálo (nesrovnával jsem s 320 kbps, ale předpokládám, že by to bylo pro mě už asi nepostřehnutelné).
Supraphonline.cz je dobrá česká alternativa pro nákup starší české hudby, vážné hudby a mluveného slova v digitální podobě – typickými klienty tedy zřejmě budou v titulku zmínění "moderní staromilci". Obchod má myslím docela dobře našlápnuto, a pokud vylepší úvodní stránku, vychytá vyhledávání a udrží svěží přístup k internetovému marketingu (případně social media marketingu), stane se pravděpodobně alespoň na pár let platným hráčem na českém trhu online hudby (minimálně dokud nevymřou lidé s láskou k 60. - 80. létům, které nyní a asi i v budoucnu budou tvořit většinu z nabízené produkce).
Uvidíme, nakolik se Supraphonu vyplatí sázka na FLAC formát – v tomto momentě jsou zatím všichni nadšení, ale jakmile si ty skladby reálně koupí a zjistí, že si je nemohou dát jen tak do telefonu nebo běžného mp3 přehrávače, tak se trochu obávám, že zájem poklesne. Převádět formáty již dnes nikoho nebaví, a trend směrem k mobilním zařízením je asi jasný.
Publikováno dne 27. 11. 2011 v kategorii Na vlastní kůži
Odhadnutá klíčová slova BETA: flac | supraphonline | platba pomocí přihlášení do facebook | supraphonline.cz | iTunes | www.supraphonline.cz | windows | 6 | přehrát
Mohlo by Vás zajímat BETA: Jak připojit linuxový EXT2/EXT3 disk ve Windows
O kategorii Na vlastní kůži
Kategorie určená pro články týkající se vlastních zkušeností s čímkoli, co se nevešlo do jiných sekcí – ať už se jedná o testy neelektronických věcí, zkoušení různých (nejen internetových) služeb nebo třeba zážitky z dovolené.
nemo (dne 10. 08. 2012 v 11.24)
Překvapuje mě odmítavý postoj pisatele k formátu FLAC - to je v lossless již delší dobu standard. Po konverzi z něho lze snadno vytvořit mp3 i klasické hudební CD, což autor jako "trochu geek" určitě musí vědět. Legrační je spíše cena 20 Kč za jednu píseň, což mi vzhledem k stáří materiálu přijde na české poměry stále celkem dost. U alb je to již přijatelnější, ale stejně. Toď vše.
Marekzprahy (dne 10. 08. 2012 v 11.31)
nemo: Standardů, které se v praxi nepoužívají, je mnoho. FLAC je jedním z nich. Důvody proti FLACu v článku jsou - opravdu nemám doma žádný přehrávač, který by FLAC uměl přehrát bez problémů. ALAC není free, není to takový "standard", ale dám ho jak do iPhonu, tak do Lumie s WP7.5. A to se počítá :-)
Hifista (dne 19. 06. 2015 v 11.54)
Bohužel na tomto serveru se kvaliota Flac-ku tak sračková, že se ani náhodou nedá porovnávat se skutečným CD. Jeden nákup - sice za hubičku, ale zcela jistě poslední. Flac ze zahraničí je o něčem jiném, ale nutno podotknout, že i za jiné ceny.
Tomáš M. - [email schován] (dne 23. 12. 2015 v 18.35)
No to je blbost. FLAC se nedá srovnávat s CD... Nemá cenu o tom diskutovat, jen připomenu, že kvalita nahrávky se tvoří při jejím pořízení a masteringu ne jestli je to na vinylu, CD nebo ve FLAC...
Jinak už delší dobu jsem přesvědčen, že Supraphonline je hřebíkem do rakve českému lossless warezu.
Programátor, samozvaný hodnotitel a zejména kritik.
Pan Vyplňto.cz a tvůrce několika webových stránek.