OmniGraffle - užitečný nástroj na zachycení myšlenek a kreslení schémat

18. července 2010

Programování

Stále častěji ve své praxi narážím na potřebu vytváření wireframů, jakýchsi modelů uživatelského rozhraní (nejen) internetových stránek. Hlavním účelem těchto modelů je zobrazit veškeré hlavní prvky všech podstránek, a definovat případné provázanosti mezi nimi (např. který odkaz vede na kterou stránku, nebo co se má na stránce zobrazit po kliknutí na určitý objekt). Wireframy pomáhají zachytit klientovu představu o budoucí podobě webu, takže když se na ně posléze podívá grafik, ví velice přesně, s čím má při grafickém návrhu počítat.

Až dosud jsem pro tvorbu "wireframů" používal vysoce sofistikovaný nástroj - Microsoft Word. Strávil jsem neskutečné hodiny kreslením všelijakých formulářových políček a boxů, jejich kopírováním a pozicováním. Výsledek nestál za moc, a když přišel požadavek na nějakou změnu například v záhlaví webu, mohl jsem vyletět z kůže - upravovat to na všech podstránkách se mi nechtělo. Kdybych tyto "wireframy" nedělal ve Wordu, ale vytvořil v HTML přímo hotové stránky, bylo by to snad i rychlejší.

Včera jsem se rozhodl svou produktivitu v činnosti vytváření wireframů výrazně zvýšit, pročež jsem si zakoupil specializovaný nástroj. Krátké výběrové řízení začalo produktem Axure RP, který před dvěma lety doporučoval Martin Snížek. Po zhodnocení všech vlastností jsem shledal, že za $589 není Axure RP zase takové terno, a začal jsem hledat alternativy. Skončil jsem u produktu OmniGraffle Professional, který mě zaujal hned ze čtyř důvodů:

  • stál jen $199 (standardní verze bez některých pokročilejších funkcí stojí $99)
  • uměl prakticky vše, co Axure RP (a něco navíc)
  • šel narozdíl od Axure RP zaplatit Paypalem (jelikož mám mBank bez možnosti příjmu zahraničních plateb, jsou pro mě peníze na Paypalu poněkud hůře utratitelné - jedna z věcí, které se mi na Macu líbí, je jakási samozřejmost platby za software přes Paypal)
  • byl vyvíjen přímo pro Mac OS X, takže plně ctí jeho filozofii - tedy funguje intuitivně

OmniGraffle Professional lze zjednodušeně charakterizovat jako nástroj na zachycení libovolných myšlenek do různých schémat. Tvorba schémat funguje tak, že jednoduše přetáhnete předpřipravené "obrázky" jednotlivých objektů na kreslící plátno, kde je uspořádáte a případně propojíte. Plátno může být složeno z několika vrstev, které je možné případně mezi různými plátny sdílet – změníte-li něco na sdílené vstvě, dojde automaticky ke změně na všech plátnech, které ji obsahují. To se velmi hodí například pro definici záhlaví a zápatí stránek. U každého umístěného objektu je možné nastavit, co se má stát, pokud se na něj klikne (např. přechod na další plátno, zobrazení skryté vrstvy apod.).

Zatímco Axure RP je primárně určen pro tvorbu webových (nebo obecně softwarových) wireframů, a je tak pro ně zcela optimalizován, OmniGraffle je nástroj s poněkud širší působností, což s sebou přináší své výhody i nevýhody.

OmniGraffle hned po stažení umožňuje například kreslení elektrotechnických schémat, UML diagramů, ER diagramů nebo návrh rozmístění nábytku v bytě. K mému velkému překvapení ale v základu neumožňuje vytvářet webové wireframy :-)

Obrázky formulářových políček, nadpisy, popisy, tabulky, menu odkazů, kalendáře a dalších běžných prvků webových stránek je zapotřebí do OmniGraffle doinstalovat v podobě tzv. "stencilů", které je možné zdarma stáhnout z webu. Za nejvydařenější pro webové účely považuji Konigi, stovky dalších stencilů (třeba pro návrh GUI aplikací pro iPhone) lze vyhledávat například na Graffletopii – neexistuje snad schéma, které by nebylo možné pomocí OmniGraffle nakreslit.

OmniGraffle díky své univerzálnosti bohužel o používaných objektech příliš neví – prostě propojuje nějaké obrázky, maximálně je řadí do nějaké hierarchické struktury (třeba umožňuje u menu přidat další podmenu). Když na plátno přetáhnu obrázek rozbalovacího seznamu, je to uskupení obdélníku (s případným textem), čtverce a šipečky, zatímco Axure RP ví, že se jedná o HTML element SELECT. V momentě, kdy v obou programech nechám vygenerovat export do HTML formátu, vyplivne mi OmniGraffle HTML stránku plnou obrázků, na které lze sice klikat (následovat odkazy), ale není již možné si s nimi dále hrát. Axure RP naproti tomu vygeneruje přímo HTML stránku s příslušnými HTML elementy, takže rozevírací seznam jde skutečně rozevřít a do textového políčka jde skutečně psát. Ta samá situace nastává i u ostatních modelů - přestože se o tom místy na internetu diskutuje, tak z UML diagramu v OmniGraffle není možné nikterak generovat programový kód.

Na druhou stranu OmniGraffle již "z výroby" umí nakreslit diagram tříd na základě zdrojových souborů v jazyku Objective-C a další všelijaké importy je možné stáhnout z webu – pro zpětné generování dokumentace jej tedy použít lze.

OmniGraffle Professional je v současné jedním z nejdražších kusů software, které jsem si na Macbook zakoupil. Zatím se s ním spíše zžívám, ale už po prvním dni musím uznat, že mi práce v něm docela vyhovuje a že tvorba efektně vypadajícího schématu není práce na hodiny, ale spíše desítky minut. Dokážu si představit, že s jeho pomocí budu dělat wireframy a další schémata mnohem častěji, než když jsem se s nimi musel patlat ve Wordu. Chcete-li na Macu kreslit jakákoli schémata, určitě OmniGraffle alespoň vyzkoušejte.

OmniGraffle je k dispozici pouze pro operační systém Mac OS X. Chcete-li kreslit diagramy ve Windows, můžete sáhnout po produktu MS Visio (OmniGraffle podporuje import i export) nebo po Axure RP.

Publikováno dne 18. 07. 2010 v kategorii Programování Odhadnutá klíčová slova BETA: kreslení | schémat | kreslení schémat | omnigraffle | kreslení elektrotechnických schémat | mac | kreslení elektro schémat | diagramů | schemata
Mohlo by Vás zajímat BETA: 5 kladů a 5 záporů nového MAC OS X 10.7 Lion

O kategorii Programování

V nejodbornější kategorii tohoto blogu jsou zařazeny články s mými programátorskými zkušenostmi získanými několikaletou praxí tvorby stránek a java aplikací pro mobilní telefony.

Komentáře k článku

POZOR: K článku zatím nebyl vložen žádný komentář, takže s velkou pravděpodobností nikoho neurazil, nikoho nepobavil a už vůbec nikomu nepomohl.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (100.26.176.111). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.