První dojmy z Nokia Lumia 800 a Windows Phone 7.5 Mango (úvodní recenze okem uživatele iPhone 4)

30. prosince 2011

Elektronika

Dnes dopoledne jsem se stal šťastným vlastníkem telefonu Nokia Lumia 800 – podlehl jsem nadšení a koupil si ho na Palmovce v jednom nejmenovaném obchodě, kde vůbec neberou telefony a neodpovídají na e-maily, ale mobily umí dodat levně, rychle a snad i kvalitně i před oficiálním uvedením na český trh (aneb ještě že máme ten šedý dovoz :-)). Nebudu dlouze vysvětlovat, co mě to napadlo, kupovat si telefon s Windows Phone 7 do prostředí, kde je jablko pomalu i na toaletním papíru (vysvětloval jsem to zde), a přejdu rovnou k prvním dojmům z Lumie. V příštím roce se pak budete moci těšit na nějaké detailnější srovnání s iPhonem 4, dnes půjdu hodně po povrchu.

Vzhled a konstrukce

Přestože vypadá Lumie na fotografiích o něco lépe než ve skutečnosti, musím uznat, že se mi (černá) Lumie na pohled líbí, je to konečně zase něco nového a ne jen okopírovaný iPhone. Luxusně vypadá zejména zaoblený displej, který je vsazen do "unibody" těla z polykarbonátu. Samotné označení "polykarbonát" dává najevo, že to není jen tak obyčejné plastové tělo, nicméně je to tak trochu marketing – v reálu je to taky plast, a je to na dotek i pohled vidět, byť telefon vypadá o něco lépe než kdyby byl vytvořen z "běžného plastu", ze kterého jsou vyrobeny smartphony okolo 6000 Kč. Na těle tedy podle mě Nokia trochu ušetřila.

Telefon se drží v jedné ruce relativně dobře (není zase tak přerostlý, dosáhnu palcem akorát tak na všechny rohy displeje), trochu problémy mi zatím činí spodní ostrá hrana, která trochu řeže do dlaně. Pokud jste někdy zkusili Macbook Pro s hliníkovým tělem, tak to řeže zhruba podobně nepříjemně jako hrana Macbooku Pro při psaní na klávesnici. Chce to si na to zvyknout. Pak se mi taky úplně nelíbí krytka na USB kabel, je to docela vachrlaté a "otevírací grif" není úplně snadný. Na to, že je to věc, kterou bude člověk provádět denně, si s tím mohli pohrát lépe. Oceňuji sensorová tlačítka, jsou pohodlnější než Home Button u iPhonu, současně předpokládám, že více vydrží. Postranní tlačítka vypadají bytelně, potěšilo mě umístění klasického "jack konektoru", byť dnes už snad nikoho nenapadne umístit tento konektor jinam, než na horní stranu telefonu. Tím, že je konektor umístěn na samém okraji telefonu, nepřekáží ani při práci s telefonem na šířku (u iPhonu zapojená sluchátka trochu brání v držení pravou rukou).

Poslední věc, která mi vadí, se týká snad jen nás "šedivkářů" – dodaná bílá nabíječka má americkou zástrčku, na kterou se nasazuje evropská redukce. K nabíječce je dodaný černý propojovací kabel, který má odhadem asi tak jeden metr – zdá se mi krátký. Celkově vypadá "nabíjecí souprava" v nejlepším případě vtipně, v tom horším blbě, ani jedno není hodné telefonu za 12 tisíc Kč.

Hardware, rychlost, displej

Lumia má hardware, který víceméně vychází z požadavků systému Windows Phone 7, tuším, že jej v některých věcech trochu předčí, ale není to asi nic zásadního. Důležité pro mě je, že je systém naprosto plynulý, srovnatelný s iOS 5 na iPhonu 4. Lumia drtí iPhone 4 v rychlosti startu systému – zatímco Windows Phone naběhne za až neuvěřitelných 20 sekund, iPhone mi startuje okolo 45 sekund. Jinak jsou výkony na první pohled srovnatelné, akorát Windows Phone obsahuje na první pohled více propracovanějších přechodů mezi stránkami (které se mi sice líbí, ale časem bych je radši vypnul – možná jen maskují vnitřní pomalost :-)).

Zklamáním je rozlišení displeje – 800 × 480 pixelů na 3,7" displeji Lumie je dost rozdíl oproti 960 × 640 pixelům na 3,5" displeji iPhonu 4. Kdo nikdy neměl iPhone v ruce, ten si toho asi nevšimne, ale z mého pohledu je to asi největší nedostatek Lumie, který silně kazí dojem zejména z prohlížení webu. Když si načtu libovolnou stránku na iPhonu a tu samou stránku na Lumii, tak na iPhonu vidím kompletní Idnes, kompletní blog Marka Demčáka – jelikož vidím (díky korekci) dobře, jsem schopen stránku normálně přečíst, aniž bych ji přibližoval (nakonec to stejně pro větší pohodlí většinou udělám, nicméně nemusím). Na Lumii vidím "rozmazané hnidy", slitá písmena, nečitelný text (v případě blogu přečtu hlavní text, ale navigaci v pravo ani neodhadnu). V podstatě můžu říci, že je díky malému rozlišení displeje Lumie použitelná pouze pro prohlížení webu našířku, kde mi dává zhruba srovnatelný uživatelský zážitek jako když čtu na iPhonu. Další věcí je trochu horší renderování stránky v Internet Exploreru oproti mobilnímu Safari, ale to se třeba časem srovná (Safari umí lépe přizpůsobit velikost stránky použitému displeji, když zobrazím na iPhonu Idnes, mám 51 znaků na řádku, na Lumii jen 44 znaků na řádku; v případě tohoto blogu je rozdíl ještě o něco větší – tipuju, že má iPhone v sobě nějaké speciální "ztenčené" fonty).

Aktualizace 2. ledna 2012: Porovnání zobrazení tohoto blogu a iDnes.cz na telefonech iPhone 4 a Nokia Lumia 800 (obrázky se načtou ve vysokém rozlišení, přibližte si je pro porovnání detailů).

Jediné, co se mi na displeji Lumie (kromě výše zmíněného zaoblení) líbí, je podsvícení, které dokáže vytvořit pěkně živé barvy, zejména v prostředí metro (když se nastaví podsvícení na maximum, když ne, tak mě ty barvy až tolik nebaví).

Co se týče výstupu na sluchátka, tak mě potěšilo, že do něj šla dát sluchátka, která používám v iPhonu – fungují včetně dálkového ovládání úplně stejně. Výtku mám jedině k hlasitosti – pro poslech v tichém prostředí je hlasitost 1/30 na můj vkus až příliš hlasitá; v reálu si nedokážu představit, že bych poslouchal hudbu na více než 15/30 (zesilovač je zbytečně předimenzovaný).

Synchronizace

Systém Windows Phone 7 má krásně udělané napojení na Facebook, Twitter, LinkedIn; propojení všeho v rámci účtu na Windows Live mi dává velký smysl (oceňuju navíc, že k Windows Live existuje volně přístupné API, přes které lze například i číst, přidávat a upravovat kontakty v adresáři, zadávat věci do kalendáře,... – možnosti propojení jsou v porovnání s uzavřeným iCloudem naprosto fantastické).

Trochu problém je synchronizace telefonního seznamu, pokud kontakty nemáte uložené někde na serveru, ale v iPhonu. Zatím jsem nad tím tedy moc nepátral, ale zdá se, že žádný jednoduchý způsob, jak převést vše z iPhonu do Lumie neexistuje. Lumii mám zatím jen na hraní, nemám v ní ani SIM, takže to nyní neřeším – kdo víte, co s tím, budu rád, pokud se podělíte o řešení v diskusi (zajímá mě primárně řešení pro Mac OS X).

Zatím jsem neinstaloval synchronizační software Zune, vystačil jsem si s aplikací Windows Phone 7 Connector pro Mac, která je něco jako zjednodušené iTunes. Aplikaci bych ve zkratce popsal tak, že si Apple s Microsoftem nyní nemají co vyčítat, WP7 Connector na Macu funguje zhruba stejně jako iTunes na Windows (tentokrát to byl Ballmer, kdo podával sklenici vody v pekle). Nicméně, po jednom totálním zatuhnutí celého Macu a asi dvou pádech Connectoru se mi podařilo do Lumie dostat nějakou hudbu z iTunes (nebyl problém ani se Smart playlisty) a přesunout obrázky. Synchronizaci kontaktů tento konektor neumí.

Prostředí Windows Phone 7.5 (Mango) a aplikace

Windows Phone 7.5 působí na první pohled jednodušším dojmem než iOS 5.0, možností nastavení, různých zákoutí a vychytávek je nižší, a je to jednak pochopitelné (vzhledem k ranému stádiu vývoje), jednak i docela přínosné (systém je pro Běžné Facebookové Uživatele přítulný).

Překvapilo mě, že v jednom momentu může běžet (nebo spíš "být v paměti") zřejmě maximálně 5 aplikací, známá přepínací lišta s možností vypínání aplikací se ve Windows Phone 7.5 nenachází (dlouhým podržením šipky zpět se zobrazí seznam max. 5 posledních aplikací, nicméně není možné nepotřebnou aplikaci vypnout, pouze je možné se na ni přepnout). Myslím, že to je spíš dobré řešení, pokud si WP 7.5 samy umí vypnout to, co již není potřeba a co jen překáží v paměti. Nechávat vypínání aplikací na uživateli je nesmysl.

Líbí se mi, jakým způsobem jsou do WP7.5 začleněny aplikace, integrace je (minimálně z uživatelského hlediska) podstatně větší než u iOS 5. Pokud například v emailovém klientovi kliknu na odkaz, otevře se mi v Internet Exploreru, ale já si vlastně ani nemusím uvědomit, že jsem v jiné aplikaci (pouze se mi dole objeví adresní řádek, jinak prostředí vypadá stejně a přechod je mezi emailem a internetovou stránkou naprosto plynulý). Pak můžu třeba v Internet Exploreru naťukat stránku Youtube a spustit video (spustí se v aplikaci Hudba+videa, ale opět je to zcela přirozený přechod). Až dosud je to něco, co má třeba i svůj ekvivalent v iOS, byť přechody mezi aplikacemi nejsou zdaleka tak plynulé, jako v případě WP 7.5, nicméně nejlepší na tom všem je, že když zmáčknu v přehrávači videí klávesu "Zpět", dostanu se rázem do Internet Exploreru, dalším stiskem klávesy "Zpět" se přesunu na stránku, kam mě hodil e-mailový klient, a konečně posledním stiskem "Zpět" jsem zpátky v emailovém klientu. To je věc, která se mi na WP 7.5 opravdu líbí, cítím, že systém nebyl naprogramovaný narychlo, ale že se u toho myslelo.

Když už jsem u ovládání, zastavím se ještě u klávesnice. Líbí se mi na ní, že je česká, tzn. když třeba dlouze podržím tlačítko .com, nabídne se mi koncovka .cz. Píše se na ní vcelku dobře, oceňuju, že se na ní kromě tečky nachází i čárka, jediné, co mi vadí, je psaní české diakritiky pouze za pomoci dlouhého držení daného písmene. Řešení od Applu, které nabízí háček a čárku odděleně, mi vyhovuje více – při běžném psaní je to rychlejší.

S aplikacemi jsem si zatím ještě moc nepohrál, čeká mě to v následujících (tý)dnech. U těch věstavěných se mi samozřejmě líbí integrace sociálních sítí (WP 7.5 díky tomu vlastně ani nepotřebuje Flipboard, už je přímo v systému...), u Internet Exploreru oceňuju, že v něm funguje vizuální editor (teoreticky se přes telefon tedy dá třeba psát na blog, což z iPhonu nejde :-)). Problém je, že nelze změnit poskytovatele vyhledávání – Bing je v ČR docela dost na nic, chtělo by to možnost přepnutí na Google.

V obchodě Marketplace jsem se zatím jen porozhlédl a postahoval pár aplikací zdarma, pěkně udělané jsou klienty pro Facebook (lépe než na iOS) a Twitter (hůře než na iOS), výrazně jednodušší je Soundhound (umí jen najít skladbu a text písně k ní, neobsahuje třeba žebříčky hledanosti skladeb atd.), líbil se mi Psychowalkman (relaxační programy), Mapy.cz (WP 7.5 jim sluší víc než iOS), pěknou aplikaci má též Soundcloud (jmenuje se nesmyslně Free Music Cloud, ale umí oproti iOS verzi stahovat skladby pro offline poslech) a to je asi prozatím vše.

Marketplace je přehledně strukturovaný, ale poměrně dost mi chyběly náhledy aplikací a textové uživatelské recenze (buď nejdou, nebo tam nejsou, nebo jsem je nenašel). Ceny placených aplikací se mi zdály v porovnání s AppStore vyšší (možná je to jen tím, že byly v Kč, nicméně dost aplikací bylo přes 100 Kč), zaujalo mě ale, že je bylo možné před nákupem nezávazně vyzkoušet – podobné trial verze v AppStore chybí. Další poznatek z Marketplace je ten, že schvalování aplikací zatím není tak přísné jako v AppStore, případně je vše teprve v začátcích, a aplikace dodává větší procento začátečníků než do AppStore. Dojem z některých ikonek aplikací a celkově z grafiky a ovládání nebyl vždy stoprocentní, na druhou stranu "top aplikace", které se drží publikovaných doporučení, vypadají skutečně pěkně a do systému WP 7.5 parádně zapadají (hlavně Facebook se mi líbí, je to úplně něco jiného než na iOS a líbí se mi to). Vyvíjet aplikace pro WP 7.5 bude pro následující rok pěkná výzva :-)

Sečteno a podtrženo

Zatím sčítat a podtrhávat nebudu, na hodnocení je příliš brzy. Lumia je telefon, který se mi líbí, nicméně jestli se stane mým hlavním telefonem místo iPhonu 4, to zatím nevím. Vyvíjet aplikace pro něj nicméně chci a věřím mu, byť mi v obchodě prodejce říkal, že podstatně více na odbyt jdou levnější telefony s WP 7.5 od jiných výrobců. Jejich souboj s iPhonem 4 o moji pozornost by mě ale asi nebavil...

Publikováno dne 30. 12. 2011 v kategorii Elektronika Odhadnutá klíčová slova BETA: lumia | 800 | nokia | windows | phone | 7.5 | nokia lumia 800 recenze | mango | windows phone 7.5 mango
Mohlo by Vás zajímat BETA: Jak připojit linuxový EXT2/EXT3 disk ve Windows

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

v6ak - [email schován] - web (dne 31. 12. 2011 v 01.19)
Koukám, že blbá krytka se netýkala jen mého Sony Ericssonu Mini Pro. Já krytku podložil poskládaným sestřihutým papírkem. Ten jsem ještě skřípnul pod kryt. Nevím, jestli je podobný postup možný i u Lumie.

Pokud jsou na tom poslední aplikace podobně jako na Androidu, pak uživatel moc nepozná, jestli nějaká aplikace běží (ale ne vždy to je dokonalé). Jsou tu prostě poslední spuštěné aplikace (mám jich osm) a při přepnutí systém buď přepne na běžící aplikaci, nebo ji spustí a aplikace se bude snažit obnovit poslední stav, je-li na to vhodné napsaná.

Jinak doplním trošku srovnání s Androidem:
* Synchronizace se nedělá obvykle s Live účtem (i když podpora ActiveSync tu je, na Market to třeba stačit nebude), ale s Google účtem. APIčka u Google taky jsou, navíc e-mail, kontakty a kalendář mají ActiveSync a kontakty mají SyncML.
* Zpět tu funguje, chápu-li popis dobře, stejně.
* Aplikace jsou asi obvykle pod 100CZK, Market uvádí přibližný odhad přepočtu. Někdy se odhad liší třeba o korunu od skutečně ceny (převod měn mi asi dělá banka nebo provozovatel platební karty).

Marekzprahy (dne 31. 12. 2011 v 01.58)
- u Lumie nemá smysl krytku "vypodkládat"; když je zavřená, je vše OK, problém je, když se odklopí - pak hrozí, že se při neobratném zacházení vylomí

- v podstatě to je s aplikacemi tak: co jsem zkusil, u toho bylo jedno, jestli to běželo hned předtím nebo ne, naběhlo to vždycky okamžitě

- na API u Androidu jsem koukal, když jsem zkoumal, jak jsou na tom konkurenti (Android i WP7 jsou na tom stejně dobře); je fakt, že tohle je u iPhonu velké mínus; uvidíme, jestli tu platformu aspoň trochu otevřou a povolí přístup do cloudu přes nějaké API... spíš bych na to ale asi v dohledné době nesázel; většina lidí v mojem okolí to vidí jako marginálii, ale mně se třeba líbí, že bych si mohl do telefonu v reálném čase posílat z Vyplnto.cz kontakty všech platících uživatelů a vědět tak, kdo mi zrovna volá - to na iPhonu zkrátka nejde...

- v marketplace jsou taky nějaké aplikace pod 100 Kč (asi jich nakonec bude početně i většina), ale po zhruba půlhodinové prohlídce toho nejkupovanějšího jsem zatím nic nekoupil; koupil bych asi jenom ten psychowalkman, pokud by nebyl zdarma (většinou tam jsou z těch lepších aplikací k prodeji hry, které ale já zase tolik neocením, nebo věci, které už mám v iPhonu a nemám potřebu je mít ve dvou telefonech)

v6ak - [email schován] - web (dne 31. 12. 2011 v 12.00)

Aha, tu krytku jsem asi nějak blbě pochopil.

Na Androidu záleží na aplikaci, například u některých to v případě spouštění je "hned" (pak těžko poznám, jestli aolikace běžela) a u některých "skoro hned". Ale časem asi člověk najde i aplikaci na WP, u které to bude jen "skoro hned".

Ty kontakty jsou zajímavý nápad, i když na Androidu bych to asi dělal jinak (třeba to bude tak fungovat i jinde): Přidal bych si SyncML nebo ActiveSync účet a synchronizoval se serverem. Mohl bych asi víc využít existující software na serveru. (BTW: Fakt iPhone neumí synchronizovat kontakty s Googlem / přes SyncML / přes ActiveSync? SyncML i ActiveSync uměl i můj poslední hloupý telefon, byť ne úplně ideálně. S Googlem jsem tudy synchronizoval.)

Na Android je asi většina mých nákupů pod 100CZK. Ale moc dobré srovnání to není, třeba bychom kupovali oba úplně jiné aplikace. Ale dava smysl, aby aplikace na WP byly dražší, když je menší konkurence a jednu aplikací si asi koupi méně lidí.

Marekzprahy (dne 31. 12. 2011 v 13.07)
Podle všeho umí iPhone synchronizovat kontakty přinejmenším s MS Exchange (pak je tam ještě možnost nastavit synchronizaci s LDAP a CardDAV), ale je třeba si vybrat, s čím bude synchronizovat (je to buď a nebo iCloud).

Co mě mrzí je to, že to API nemá samotný iCloud (má API jen na to, aby si do něj aplikace mohly něco uložit, ale každá si hraje na svém písečku).

Jinak to řešení přes SyncML / ActiveSync by asi bylo správnější (v tomhle já se nevyznám), ale vzhledem k tomu, že mi Vyplnto.cz jede jako PHP stránka na LAMP serveru, tak to pro mě je asi za hranicí možností :-)

v6ak - [email schován] - web (dne 02. 01. 2012 v 11.41)
Aha, tak na Androidu je možné mít více skupin konatktů a každou synchronizovat s jiným serverem. A všechny se AFAIK používají najednou, jen si člověk při vytváření nového kontaktu musí vybrat, kam chce kontakt zařadit.

Synchronizovat iPhone s Googlem a do něj pushovat kontakty by ale mělo jít - právě přes Exchange. Když jsem nastavoval ActiveSync na G502, použil jsem jako adresu serveru https://m.google.com a zbytek byl intuitivní. Možná ale půjde tu adresu serveru získat jen z e-mailové adresy.

Nejsem nějaký odborník na SyncML nebo ActiveSync, ale i na LAMP hostingu by to mohlo jít, třeba tato knihovna vypadá nadějně: http://sourceforge.net/projects/phpsyncml/ . Jen by tam asi nešel push a bylo by potřeba synchronizovat v nějakém intervalu.

Kaacz - [email schován] (dne 03. 01. 2012 v 22.13)
Jo o téhle krabičce taky uvažuji, ale v původním provedení, čili N9 s MeeGo. Droid ani windows fakt nemusím. Na linuchu si defakto všechno dodělám sám. Viz třeba věci kolem SyncML. Nesnáším uzavřená či jinak závislá řešení. Chci si syncovat proti vlastnímu serveru. :-)

v6ak - [email schován] - web (dne 03. 01. 2012 v 22.29)
Tak zrovna SyncML by na Androidu neměl být problém (možná mi podporu pro SyncML přidal výrobce, ale dají se najít a doinstalovat SyncML klienti, např. https://android-client.forge.funambol.org/ ), i když určitá de facto provázanost na Google tu místy je.

Standa - [email schován] - web (dne 04. 01. 2012 v 21.40)
To je sice pěkné, ale už jste četli o tom, jak se smartphonům s Windows Phone SKUTEČNĚ daří na trhu? - viz http://www.ictmanazer.cz/2012/01/microsoft-s-windows-phone-7-na-trhu-totalne-propadl/

Marekzprahy (dne 04. 01. 2012 v 23.46)
Stando, ten článek je zbytečně senzační. Každá platforma nějak začínala, a je faktem, že do uvolnění Manga nemělo smysl o WP7 vůbec uvažovat a že první zajímavý telefon je právě Lumia 800. První.

Když pominu geeky (kterých je tady v diskusi zatím většina :-), tak pro většinu lidí bude důležitý především kompletní ekosystém. Apple to má zmáknuté zatím nejlíp, ale přijde mi, že mu už trochu dochází dech. Klíčové pro něj bude, jestli vymyslí pro iPhone 5 něco víc než čtyřjádrový procesor, 1 GB RAM, 10 Mpix foťák, větší displej se stejným rozlišením a NFC navrch. Takový telefon by byla pro Apple prohra a přiznání, že už žádné trumfy v rukávech nemá.

Microsoft má pozici jinou - není na něj pohlíženo jako na inovátora trhu, jeho úkolem je uspokojit masy. Podívat se, co udělali jiní, a zkusit to udělat podobně (samozřejmě s vědomím toho, co u konkurentů moc dobře nefunguje a čeho je tedy dobré se už od začátku vyvarovat). Napadá mě paralela s okením systémem, který taky měly zprvu počítače od Applu, ale pořádný úspěch sklidil až Microsoft.

Bude záležet na tom, jak lidé přijmou Windows 8 (vč. metra) - pokud ho přijmou, tak pro ně bude úplně logické mít telefon s WP7 a možná i tablet. Všechno pod jedním Live ID, jedním cloudem - zkrátka propojené a kompatibilní.

Míša - [email schován] (dne 12. 07. 2012 v 16.53)
Marketplace má náhledy i recenze, stačí posunout prstem doleva na dané aplikaci.
Chtěla jsem se jenom zeptat, je normální tak strašné přehřívání při hraní her?? Neudržím ji skoro v ruce jak pálí. Mám ještě záruku, popř. bych použila nárok na reklamaci.

Děkuji za odpověď pěkný den.

Marekzprahy (dne 12. 07. 2012 v 17.09)
Míša: Pokud se zahřívá při nabíjení, přihmouřil bych oko (to se zahřívá i iPhone, iPad, asi cokoli...). Pokud se zahřívá i jindy tak, že je k neudržení v ruce, reklamoval bych.

Pavel M. (dne 18. 11. 2012 v 21.11)
Nokia Lumie 800 na pár nedostatků přesto luxusní záležitost a nemusím byt jeden z tech,co si myslí,že když mají v růce posr.... iphone,že jsou mistři světa....

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (3.233.242.67). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.