Sony Ericsson X1 (Xperia) - první dojmy a zkušenosti (velká recenze)

11. února 2009

Elektronika

Po mnoha letech úspěšného odolávání jsem nakonec podlehl aktuálním módním trendům, a pořídil si v době hluboké finanční i politické krize novou hračku nový pracovní nástroj – mobilní telefon s operačním systémem Windows Mobile 6.1 Professional, telefon Sony Ericsson X1 (Xperia, SEX1 :-)).

V tomto článku Vás seznámím s důvody, které mě ke koupi vedly (proč právě SEX1 a ne jiný), prvními dojmy z telefonu a prostředí Windows Mobile 6.1 (po 6 dnech používání) a také něčím navíc, co v jiných recenzích spíše nenajdete – podívám se na SEX1 z pohledu programátora (podpora Javy, různých API apod).

Naopak nebudou chybět nejvýznamnější přínosy a nejpalčivější problémy Xperie, a nezapomenu ani na seznam zajímavých aplikací zdarma ke stažení.

Proč právě Xperia a ne jiný přístroj?

Důvodů pro obměnu starého SE K850i za chytrý telefon v podobě SEX1 jsem našel hned několik, z těch racionálních bych vyzdvihnul následující:

  • většinu života momentálně trávím v dosahu Wi-Fi, chtěl jsem mít možnost Wi-Fi používat i v telefonu (nejde pouze o dostupný web v ČR i zahraničí, ale i např. o Skype - jednak jej má čím dál tím více klientů, jednak volání za 47 haléřů/min na libovolnou pevnou linku nemá mezi operátory konkurenci; volat s headsetem přes notebook mi zatím přijde příliš nezvyklé)
  • SEX1 slibuje na chytrý telefon velmi příjemné rozměry, velký dotekový displej a nadprůměrnou výdrž (v rámci kategorie chytrých telefonů)
  • SEX1 nabízí vysokou variabilitu vstupu uživatele – hardwarovou qwerty klávesnici, několik softwarových klávesnic + rozpoznávání psaného písma, dotekový displej (lze ovládat v pohodě rukou i dodaným stylusem) a pětisměrný joystick s miniaturním touchpadem.
  • SEX1 má extrémně svítivou bílou LED pro fotoaparát, kterou lze použít jako světlo
  • SEX1 má klasický 3,5mm jack pro připojení běžných sluchátek (dodaná sluchátka mají na konektoru navíc mikrofón) a klasický miniUSB kabel pro připojení k počítači (slouží zároveň jako nabíjecí kabel)
  • SEX1 disponuje zabudovaným A-GPS256 MB RAM, rychlým procesorem s frekvencí 512 MHz a podporou vysokokapacitních karet microSDHC (až 16 GB)
  • jako poslední ještě stále racionální výhodu bych označil operační systém Windows Mobile 6.1 Professional a z toho vyplývající například bezproblémovou integraci s mým notebookem (Windows Vista) a samozřejmě spouštění různých PPC aplikací, které toho umí mnohem více než ty javovské pro nechytré telefony (office, pdfka,...)

Důležitou roli samozřejmě pro mě hrály i iracionální důvody, mezi které patří má náklonnost k technoznačce Sony Ericsson (ve všech významech slova), pokušení vyzkoušet produkt firmy HTC (která přístroj pro SE vyrobila) a samozřejmě povedený design.

Konstrukce a technické provedení

Telefon s dominantním displejem především zaujme svými rozměry, díky kterým se bez problémů dá nosit v kapse u kalhot (ani váha nedělá problémy, těch pár deka oproti ostatním telefonům není znát). Dílenské zpracování je vynikající, všechny díly k sobě dokonale pasují a vysouvání klávesnice působí bytelným dojmem.

Povrch telefonu bych neoznačil ani za leský, ani za matný. Výrobce zvolil kompromis, který na pohled vypadá dostatečně luxusně, a zároveň nezachytává otisky prstů. Displej je v telefonu asi 2 mm zanořen, díky čemuž je velká pravděpodobnost, že se jen tak nepoškrábe (snese hodně). Nevýhodou je, že se již po šestém dni na okrajích displeje začínají usazovat nečistoty a prach.

Dotekový displej, QWERTY klávesnice, klávesy a touchpad

Ovládání prostřednictvím dotekového displeje je silně návykové, sám jsem se až divil, jak je to jednoduché, praktické a funkční. Nemám možnost srovnání s jinými telefony, každopádně to, co umí Xperia, mi naprosto stačí. Bez problému lze ovládat bříškem prstu, nehtem a nebo i stylusem, ale pokud zrovna nehraju nějakou hru nebo neprohlížím delší dobu web, obvykle si bez stylusu vystačím. Displej je velmi jemný, skvěle čitelný a s kamarádem jsme se shodli, že vůbec nevadí, že má pouze 65 tisíc barev (rozdíl oproti 262tis. u K850i jsem nezaznamenal). Jediná věc, která trochu na displeji zamrzí, je absence vícedotekového ovládání – na druhou stranu, kromě efektního zoomování tato funkce ještě moc využití dnes nemá.

Qwerty klávesnice působí na první pohled trochu fórově, každopádně [d/p]okud nepraskne, bude na psaní SMS asi přecejen vhodnější, než T9ka na běžném telefonu.

Dále se na telefonu nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, spoušť fotoaparátu, 2 soft klávesy pod displejem (zatím jsem je nikdy nevyužil, vždy radši rovnou klepnu na displej, kde ve většině případů existuje volba se stejnou funkcí), tlačítko pro přepínání panelů (viz dále), potvrzovací tlačítko OK (rovněž jsem zatím nepoužil) a pětisměrný joystick.

U pětisměrného joysticku je zajímavé to, že jsem o něm nějakou dobu vůbec nevěděl, respektive napadlo mě s ním pouze pohybovat doprava-doleva. Vězte, že je to možné i nahoru-dolu, třebaže tomu design vůbec nenapovídá. Uprostřed joysticku je ploška, která slouží jako miniaturní touchpad a pokud se ji odvážíte stisknout trochu hruběji, zjistíte, že funguje zároveň jako potvrzovací tlačítko.

Na touchpad jsem se v mobilu docela těšil, přišlo mi to jako dobrý nápad. Vzhledem k tomu, že je však ovládání s pomocí displeje daleko jednodušší a rychlejší, nenašel jsem pro touchpad ani celý pětisměrný joystick zatím využití - snad jestli v budoucnu na mobilu rozchodím nějaké starší javahry, přijde vhod.

Baterie a výdrž

Xperia se chlubí na chytré telefony relativně vysokou výdrží. Až budete vkládat SIM, zjistíte proč – akumulátor s kapacitou 1500 mAh je skutečně hodně veliký (a taky těžký).

S výslednou výdrží telefonu jsem spokojený – není to sice žádné terno, ale při troše hledání úspor se lze dostat až zhruba na dva až tři dny. Naopak pokud budete mít neustále zapnuté Wi-Fi (zdaleka největší žrout!), A-GPS a jezdit prstem po mapě Google Earth s maximálním podsvícením displeje, vybijete telefon za odpoledne. Potěšující informací je, že necháte-li večer plně nabitý telefon jen tak ležet s vypnutým Wi-Fi (a BlueTooth), vzbudí Vás ráno stále se 100% baterií.

Tip: Pro co nejdelší výdrž baterie zapínejte WiFi a BlueTooth pouze pokud se budete chtít připojit - rozhodně není vhodné mít tyto technologie puštěné stále. V případě kvalitního příjmu WiFi je vhodné ztlumit vysílací výkon (Settings - Wireless LAN - Power Mode). Mnoho lze ušetřit také ztlumením podsvícení displeje.

Telefon se nabíjí pouze prostřednictvím miniUSB, a to buď rovnou z počítače, nebo ze speciální nabíječky, do které se zasune USB konektor. Toto řešení je poměrně chytré, ale bohužel dost pomalé. Zřejmě aby telefon svého počítačového hosta (v mnoha případech notebook s jen o málo vyšší kapacitou baterie než má telefon) příliš neždímal, využívá pro nabíjení jen proud cca 150 - 200 mA. A to je, přiznejme si, při nabíjení 1500 mAh baterie dost podstatný problém. Zatímco u ostatních telefonů je člověk zvyklý na to, že jsou za 2 hodiny hotové, Xperia se nabíjí 8 - 10 hodin (navíc nabíjení probíhá lineárně rychlostí cca 10-15% kapacity za hodinu, není to tedy tak, že bychom rychle nabili telefon na půlku a pak čekali na zbytek). 

Aktualizace: Po několika nabíjecích cyklech se nabíjení zrychlilo, pokud je použita nabíječka, je telefon zcela nabit z nuly za cca 5 hodin.

Poslední věc, která mě u SEX1 překvapila, bylo poměrně znatelné zahřívání baterie – přestože dle programu Batti dosahuje baterka při nabíjení jen cca 45°C (maximálně), díky kovovému krytu baterie si toho nelze nevšimnout.

Pro lidi pracující často v kanceláři nebo jinde je nejvhodnější při příchodu do práce telefon připojit k počítači, nechat jej průběžně synchronizovat, nabíjet a popř. mít i puštěný Skype (přes Active Sync není ani potřeba mít puštěné WiFi, pro volání se použije připojení z PC), po odchodu z práce je telefon nabitý jak energií, tak informacemi – a vydrží bez problému do dalšího pracovního dne :-)  

Xperia a hlasové služby - bezproblémový standard

Je to až neuvěřitelné, ale s telefonem Xperia lze také telefonovat. Vyhledání kontaktu v seznamu je díky qwerty klávesnici rychlé a pohodlné (telefon správně vyhledává i jména s diakritikou, napíšete-li "demcak", bez problému Vám nabídne variantu ze seznamu "Demčák"). O kvalitě hovoru nemá smysl mluvit, nepoznal jsem žádný rozdíl oproti jiným dobrým telefonům (T280i je samozřejmě na volání mnohem, mnohem horší). Internetové volání přes Skype je rovněž bez problémů. 

Xperia jako vynikající textový komunikátor - SMS, maily, Instant Messaging

Zatímco u hlasového volání nelze nic moc nového vymyslet, u textové komunikace má SEX1 možnost dokázat své schopnosti naplno. SMS v podobě konverzace jsou vynikající – jakmile Vám přijde zpráva, jedním ťuknutím na displej vidíte historii celé komunikace a vše vypadá třeba jako v ICQ (okno je rozděleno na dvě části, v horní vidíte historii, v dolní máte jeden řádek, kde enterem odešlete novou SMS). Jen je třeba si uvědomit, že každá odeslaná zpráva narozdíl od ICQ něco stojí :-)
SEX1 má vynikajícího emailového klienta. Emaily lze snadno synchronizovat s počítačem (probíhá de facto automaticky), není problém nastavit více účtů (pop3, imap) a hlavně – všechno je neskutečně rychlé. Přesunul jsem si do mobilu všechny nesmazané maily za poslední 2 roky (cca 800 emailů) a výsledek mě příjemně překvapil – s pomocí qwerty klávesnice jsem schopen fulltextově prohledávat i v tělech zpráv (vyhledávání offline je skoro rychlejší než vyhledávání přes počítač v online režimu IMAP). Perfektní je také práce s přílohami – přišla mi například v emailu 2 MB zazipovaná powerpointová prezentace a telefon se kupodivu choval tak, jak jsem potřeboval, tedy po klepnutí na přílohu se otevřel zabudovaný mobilní ZIP a po otevření archivu jsem mohl rovnou ze ZIPu otevřít prezentaci v mobilní verzi Power Pointu.
Xperia samozřejmě nemá problém ani s klasickými IM programy, ať už je to ICQ (v podobě QIPu PDA nebo i javového Jimma), Windows Messenger nebo i již výše zmíněný Skype.

Xperia jako fotoaparát - přiznaný nedostatek

Podle technických parametrů bylo evidentní, že fotoaparát v SEX1 je spíše proto, aby nějaký byl. Lákadlem a drobným vylepšením oproti K850i bylo pouze vyšší rozlišení nahrávaného videa (VGA 640x480 vs. 320x240), ve všech ostatních parametrech SEX1 nad K850i i některými konkurenty z řad chytrých telefonů zaostává. Největším nedostatkem je absence xenonového blesku a na dnešní poměry přecejen už trochu nízké rozlišení 3 megapixely.

Pocity z fotoaparátu SEX1 mám rozpačité. Na jednu stranu je třeba pochválit, že tentokrát telefon neslibuje hory doly, a to minimum, co slíbí (nabídne), to dodrží. Stručně řečeno – 3 Mpix fotky vypadají poměrně dobře. Podívejte se třeba na nijak neupravenou fotografii ještěra, slonů nebo plameňáků z Pražské zoo. Větve jsou sice při nižším světle dost rozpité, ale dívat se na celek rozhodně dá. Pro focení textů v makro režimu (jízdní řády,...) fotoaparát zcela dostačuje – můžete se podívat, jak v pokoji s rozsvícenou žárovkou vypadá vyfocená strana z mé bakalářské práce (otočeno ve win).

Absenci blesku je možné částečně nahradit vysocesvítivou bílou LED a pro zaostření fotografie na konkrétní bod stačí ťuknout na patřičné místo na displeji. Právě na dotekové zaostřování jsem byl poměrně dost zvědavý, nicméně abych se přiznal, rozdíly příliš nevidím - ano, možná to lehce více zaostří na místo, kde ťuknu prstem, ale kdybych o tom nečetl, rozhodně bych si nevšiml rozdílu.

SEX1 nemá podle očekávání optický zoom, překvapením však pro mě byla také absence digitálního zoomu - s výjimkou VGA rozlišení (nabízí 2x digitální zoom) nemáte možnost vůbec přibližovat (ani za cenu snížené kvality).

Jestliže o SEX1 prohlásím, že je jako fotoaparát funkční, u nahrávání videozáznamů už by se dalo pochybovat. Za dobrého osvětlení nebo alespoň přes den lze natočit jakžtakž dívatelné video - podívejte se například na tyto mrznoucí slony z pražské zoo. Video ve formátu 3gp (QuickTime) je evidentně s příliš nízkým datovým tokem, díky čemuž je dost rozmazané. Pozoruhodné je, že pokud snížím velikost z VGA na QVGA (320x240), kvalita videa se subjektivně zlepší (video je sice v nižším rozlišení, ale se skoro stejným datovým tokem!).

Během natáčení videa není možné používat digitální zoom, měnit EV ani nic jiného (případné podsvícení je nutné zapnout předem) - to považuji za dost velký nedostatek. Natáčení v noci nebo třeba na diskotéce se jeví jako naprosto nepoužitelné (zkoušel jsem tedy zatím jen VGA) – v normálním režimu není na videu skoro nic vidět, v nočním režimu poklesne frekvence snímků na nekoukatelných 1,9 fps.

Tip: Na internetu koluje návod na zlepšení kvality fotoaparátu spočívající ve změně hodnoty v registru Windows Mobile. Přestože je rozdíl spíše neznatelný, můžete to zkusit. Pomocí programu Mobile Registry při připojeném telefonu změňte hodnotu HKEY_CURRENT_USER / Software / HTC / TaskManager / Lite / DesiredMemory na 8192 a restartujte telefon.

Xperia a datová konektivita

Vzhledem k cenové politice českých operátorů jsem se rozhodl zcela ignorovat mobilní internetové technologie, a pro jistotu zcela telefonu zakázal připojovat se přes GPRS/3G apod. (hledejte program NoData). Jako zcela ideální se mi jeví mít telefon připojený k počítači pomocí kabelu (zároveň nabíjí), v tomto režimu se zároveň automaticky synchronizuje veškerý definovaný obsah (emaily, upomínky, schůzky,...) a dochází ke sdílení internetového připojení z PC na mobil. Pro zkoušení a hraní si s mobilem zcela ideální situace :-) Zároveň se telefon zobrazí ve Win Vista ve složce Počítač jako přenosné zařízení a je možné přímo přistupovat do vnitřní paměti i paměťové karty (rychlost teoreticky omezena na 10 Mbps). Alternativně lze telefon nastavit, aby se choval jako přenosný disk, v takovém případě lze dosáhnout vyšších rychlostí přenosu dat.

SEX1 disponuje maximálně konfigurovatelným Wi-Fi, díky kterému se lze připojit k internetu prakticky všude, kde je nějaký Access Point. Vyzkoušel jsem asi 3 různé Access Pointy s rozdílným zabezpečením, a nebyl problém ani s WPA2. Příliš nechápu nastavení výkonu Wi-Fi – vliv na příjem signálu se mi zdá minimální, zato vliv na vybíjení baterie je dost kritický. Doporučuji tedy spíše nastavovat nejnižší vysílací výkon. V porovnání s notebookem chytá mobil signál o něco hůře, pokud je však na Access Point přímý dohled (nebo maximálně 2 tenké zdi) a je vzdálen méně než cca 15-20 metrů, je spojení bezproblémové.

BlueTooth jsem zatím neměl příležitost příliš ověřit (díky častému spojení přes kabel), každopádně funkční rozhodně je. Zamrzí snad jen nutnost doinstalovat speciální program do mobilu i notebooku/pc v případě, že chcete použít mobil jako dálkové ovládání (např. efektní přepínání slajdů na prezentaci). Všechny ostatní lepší Sony Ericssony mají dálkové ovládání v sobě přímo zabudované a do notebooku s BT není nutné instalovat nic navíc – škoda.

Xperia a prohlížení webu

Prohlížení internetových stránek v Xperii je díky velkému rozlišení displeje a výkonnému hardwaru maximálně pohodlné a rychlé. Předinstalovány jsou aplikace Internet Explorer Mobile 7.11 a Opera Mobile 9.5, oba prohlížeče jsou dobré (Opera možná přecejen o něco lepší, ale zase déle startuje) a zvládají zobrazit takřka všechny internetové stránky (odhadem více než 90%). Opera Mobile s doinstalovanou podporou flashe dokonce umí zobrazit i stolní verzi YouTube, k dispozici je samozřejmě také mobilní verze YouTube, která otevírá videa v interním přehrávači telefonu. 

Žádný z dostupných prohlížečů nebyl schopný zobrazit videa na stránkách Stream.cz, Nova.cz, ani ČT24 / iVysílání (přestože se na stránce zobrazil i Windows Media Player, spustit nešel). 

Xperia a internetové bankovnictví RB - velký problém!

SEX1 má velký problém s internetovým bankovnictvím RaiffeisenBank. Nebo RaiffeisenBank má velký problém s SEX1, chcete-li. Každopádně složitá klientská sekce je nad síly Opery Mobile 9.5 i Mobile Internet Exploreru 7.11, přihlášení zamrzne v momentě odesílání požadavku na server (žádost o autentizační kód). Na realizaci snu, kdy nebudu muset opisovat autorizační kód a jen jej překopíruju do schránky v mobilním telefonu a poté do mobilního internetového prohlížeče budu muset ještě počkat. Přestože je správa bankovního účtu přes mobilní internet už docela hardcore, primitivní klientská sekce mBank je v tomto ohledu daleko vstřícnější než RB — jednoduše lze to (ano, úroveň zabezpečení je samozřejmě trochu jinde).

Nekompatibilitu webových stránek vem čert, to je věc, která se dala očekávat. Co jsem neočekával, to jsou problémy se šifrovanými zprávami doručenými z RB. Zprávy chodí s podstatně delší prodlevou než u K850i i všech mých předchozích telefonů, během příjmu šifrované SMS vydává telefon zvuk "obsazeno" a poté musím zhruba 4 sekundy počkat, než se mě telefon zeptá, zda chci přečíst zprávu banky. Dám ano a v cca 30% případů se nic nestane, vše zmizí a já musím otevřít šifrovanou SMS v menu T-Mobile. Ve zbylých 70% případů zadám BPIN a čekám další cca 4 sekundy, než se mi zobrazí autorizační kód.

Toto je problém, který zřejmě ještě budu řešit.

SEX1 a GPS

Citlivost a funkcionalitu GPS jsem zatím neměl možnost příliš dobře testovat, jelikož jsem si ještě nepořídil žádné offline mapy. Každopádně je pro GPS modul důležité, aby pokud možno viděl na oblohu. Doma s několika patry nade mnou chytá signál jen občas a není to velká sláva.

Xperia a prohlížení / editace souborů

Součástí Xperie je mobilní verze Adobe Acrobat Readeru a Office Mobile s aplikacemi Word, Excel, Power Point a One Note. Pro režim čtení jsou všechny aplikace naprosto vynikající, velký displej umožňuje zobrazit i celou A4ku tak, že je při běžné velikosti čitelná.

Možnosti editace souborů se většinou omezují jen na text a základní formátování, nejdál jde v editaci zřejmě aplikace OneNote, která umožňuje přímo vyfotit obrázek ve VGA rozlišení a jeho vložení do vytvářeného dokumentu.

Pro rychlé poznámky je zajímavá aplikace Notes, která umožňuje rychle psát poznámky perem v psané podobě (nemusí se nutně převádět na text, co si člověk načmárá, to jako obrázek má uloženo).

Xperia jako hudební přehrávač, x-panely

Zmlsaný z vynikajícího přehrávače v K850i jsem byl Xperií původně trochu zklamán, neboť vestavěný Windows Media Player a jeho omezená "knihovna" bez podpory něčeho tak základního jako jsou m3u playlisty mi přišel hodně nešikovný.

Naštěstí na(d) Windows Mobile 6.1 běží ještě něco, čemu SE říká X panely. X-panely poměrně zásadním způsobem vylepšují celkovou funkcionalitu systému, zastřešují totiž funkce, které se do Windows Mobile tak nějak nevešly (nebo to tak alespoň chápu).

Zřejmě nejpovedenějším panelem je ten multimediální, který má zhruba podobné funkce jako funkce Média v telefonu k850i (a podobných). Ve výchozí obrazovce dává v krásné grafice na výběr z různých druhů médií, a to z obrázků, hudby, videí, her a kontaktů. Veškerý pohyb v panelu lze samozřejmě elegantně provádět za pomoci dotekové obrazovky.

Pod obrázky se nachází databáze obrázků členěná dle různých kritérií, kromě základní správy a prohlížení (vč. přiblížení) je možné zobrazit i prezentaci z fotek (fotky se různě prolínají).

Pod hudbou se nachází databáze veškerých hudebních skladeb v telefonu, rovněž tříděná dle různých kritérií (interpret, skladba, album) a narozdíl od WMP nechybí podpora playlistů m3u. Z hlediska kvality hudební produkce jsem nadmíru spokojený, zvuk je krásně čistý a zesilovač je v telefonu opravdu hodně silný (už při 60% trhá uši :-)). Jediná věc, která mi chybí, je možnost nastavit prolínání skladeb, třeba to někdo doprogramuje...

Dále se v Xperii standardně nachází panel Rádio (s RDS), Kalendář, Hodiny, Google (internetový prohlížeč s výchozí adresou googlu), Xperia ("prázdná" plocha s upozorněními na aktuální události) a Rybičky (spořič, když na rybičku ťuknete, uteče). Na internetu lze nalézt ke stažení i další panely, lze očekávat, že se jich časem vyrojí opravdu hodně.

Xperia a Java (z pohledu programátora) + jiné možnosti vývoje aplikací

Java je v Xperii spíše taková popelka. V SE si zřejmě řekli "Lidé chtějí javu, tak jim tam nějakou dáme", a jak řekli, tak taky udělali. Podpora Javy je tím pádem dosti omezená a ve srovnání třeba s K850i rozhodně neobstojí.

Zatímco K850i s MIDP2.1 podporoval hromadu různých API (viz tento článek), Xperia má pouze podporu MIDP2.0 (CLDC 1.1) doplněnou o JSR 120 (WMA - posílání a přijímání SMS zpráv), JSR 135 (MMAPI - přehrávání a nahrávání multimédií) a JSR 75 (File - čtení a zapisování souborů). Aby toho náhodou nebylo ještě příliš mnoho, zjistil jsem, že výše uvedené JSR 135 Xperia dokonce ani zcela nepodporuje - například MMAPI neumožňuje aplikaci přístup k fotoaparátu, umožňuje pouze přehrávat multimedia.

Co z toho plyne? Díky staršímu MIDP2.0 nemůžete mít spuštěno více java aplikací najednou (jako např. u K850i), tedy například nelze mít spuštěného Jimma na pozadí a k tomu hrát java hru. Neexistuje BlueTooth API, takže zapomeňte na různé bluejackery (rozesílání zpráv třeba náhodným lidem v tramvaji, kteří mají zapnuté bluetooth a třeba o tom ani nevědí) a aplikace komunikující s externími zařízeními přes BT (třeba externí GPS). Dále se rozlučte s hraním 3D her, jelikož ani pro ně není API k dispozici. A další a další rozhraní chybí, naštěstí se bez některých dá i obejít (třeba pro GPS aplikaci TrekkBuddy existuje pomocný program pro Windows Mobile, který zpřístupní interní GPS modul prostřednictvím TCP/IP).

Takže sečteno a podtrženo, budete víceméně nuceni spíše místo java aplikací používat nějaké jejich ekvivalenty v podobě programů pro Windows Mobile. A zde je právě onen zakopaný pejsek – zatímco aplikací v javě je opravdu velké množství (díky několika vývojovým prostředím zcela zdarma - viz např. Netbeans se skvělým Mobility packem), aplikací pro Windows Mobile zase tolik není. Důvod je jednoduchý - jediné rozumné vývojové prostředí je Visual Studio, které začíná někde na 299 USD za základní edici (grrrr... express edice neumožňuje vývoj pro windows mobile). Dáte přes 6 tisíc korun za to, abyste mohli vyvíjet aplikace pro pár nadšenců, kteří používají Windows Mobile? Asi to spíše zvážíte. Toto od Microsoftu myslím není příliš dobrý tah a jestli chtěli své mobilní platformě podkopnout nohy, tak se jim to v tomto ohledu podařilo.

Xperia a čeština

Xperii jsem zakoupil opět v rámci šedého dovozu, tedy nikoli oficiálně od T-Mobilu. Nevím, jak na tom je oficiální verze, každopádně neoficiální čeština dodávaná zřejmě ke všem šedivkám je docela dost strašná. Jelikož byl někdy překlad i dosti zavádějící (třeba bluetooth on bylo přeloženo jako zapnout bluetooth), rozhodl jsem se celou slavnou češtinu odinstalovat a používat mobil v angličtině. Kupodivu to není vůbec žádný problém, všechny volby jsou hned zcela jasné a naopak jsem rád, že nemusím hádat, co ta která volba asi má znamenat. Odinstalace češtiny neměla žádný vliv na podporu české diakritiky a dokonce mi i zůstala možnost si zvolit české prostředí ve smyslu nastavení měny (Kč), oddělovače desetinných míst nebo třeba dní v týdnu v kalendáři.

Doporučené programy ke stažení pro Xperii

Pár výklenkářů nebo bláznů, kteří si Visual Studio pořídili, se naštěstí našlo, a tak Vám mohu doporučit několik programů, se kterými mám dobrou zkušenost. Všechny lze zdarma stáhnout z internetu.

Batti - program pro sledování baterie (teplota, napětí, %), do horní části displeje umožňuje vložit tenkou lištu zobrazující přehledně zbývající energii

DivX Player - přehrávač filmů v DivX (zabudovaný WMP tento kodek neumí; pozor, tento program není kompatibilní se starým kodekem Div3) - doporučuji nahradit níže uvedeným

TCMP - vynikající multimediální přehrávač zdarma, přehrává bez problémů na Xperii videa v xvidu, divxu a dalších formátech (není nutno nijak upravovat); standardně na Xperii tento program nefunguje, odkaz vede na speciální verzi upravenou pro Xperii (je to sice rapidshare, ale je to legální download). Aplikace umí česky, zřejmě nějakým nedopatřením však má na hlavních dvou tlačítkách šedivé písmo na šedivém pozadí - klepněte na šedivé místo vedle tlačítka Play abyste vyvolali nabídku otevření souboru.

GRemote - dálkové ovládání počítače přes bluetooth

hTorh - umožňuje ovládat přisvětlovací LED fotaparátu, telefon poté může fungovat jako svítilna

NoData - umožňuje de/aktivovat určité internetové připojení, vhodné zejména pro eliminaci připojení přes drahé GPRS

Qip PDA - zřejmě nejlepší ICQ klient pro WM

Skype - internetové volání za bezkonkurenční ceny

Xperia Tweak - umožňuje nastavit některé hodnoty přímo v registru

Mobile Registry Editor - instaluje se na stolní počítač, po připojení mobilu umožní změnit libovolnou hodnotu v registru

Závěr a shrnutí

O Xperii by se toho dalo napsat ještě mnohem více – je to telefon skutečně mnoha možností, které běžný člověk nemá možnost snad ani během životnosti telefonu objevit :-) To podstatné snad již však zaznělo, a pokud se rozhodujete, zda si Xperii koupit či nikoli, stojí za to ještě jednou zvážit všechna pro a proti.

Xperia v mnoha ohledech zastane funkce netbooku, je ideální pro prohlížení webu, dokumentů nebo i filmů. Poslouží jako výborný mp3 přehrávač, zpřístupní Vám levné volání přes Skype, dovolí Vám kdykoli plnohodnotně číst emaily nebo komunikovat libovolným kanálem. Působí luxusním dojmem, má kvalitní dílenské zpravování a uvnitř i docela dobrý hardware.

Abyste získali vše dobré výše uvedené, musíte přistoupit na kompromis v podobě o něco větších rozměrů oproti "hloupým" telefonům, vyšší hmotnosti a podstatně nižší výdrži na jedno nabití. Zřejmě specifickými nevýhodami Xperie mezi smartphony je nesnesitelně dlouhé nabíjení akumulátoru (8 a více hodin), slabší fotoaparát a špatná kompatibilita se šifrovanými zprávami Raiffeisenbank.

Osobně vnímám nákup Xperie jako velký krok vpřed a otevření nových možností, a to nejen při využití mobilního telefonu, ale také programování nových aplikací pro něj.

... a na závěr lehce provokativní myšlenka, která mě napadla při zkoumání WM6.1 Pro:
Přechod z hloupého telefonu na chytrý je stejný jako přechod z Windows XP na linux. Najednou toho můžete tolik nastavit... tolik změnit... tolik nainstalovat... že nakonec neděláte skoro nic jiného :-)

Publikováno dne 11. 02. 2009 v kategorii Elektronika Odhadnutá klíčová slova BETA: xperia | x1 | sony | ericsson | Experia | Sony Ericsson XPERIA X1 recenze | sony ericsson experia | zdarma | sony ericsson experia x1
Mohlo by Vás zajímat BETA: Sony Ericsson K850i - první mega dojmy a srovnání s K750i (recenze)

O kategorii Elektronika

Články popisující zkušenosti s různými elektronickými přístroji – zhodnocení jejich silných i slabých stránek, řešení případných problémů, popř. návody, jak z daných přístrojů získat maximum. Nejedná se o obvyklé reklamní žvásty, ale o reálné zkušenosti s přístroji, které byly standardně zakoupeny.

Komentáře k článku

mac (dne 13. 02. 2009 v 14.33)
K recenci bych mel 2 poznamecky:
- absenci vsemoznych rozsireni javy bych nevidel tak tragicky, protoze lze doinstalovat libovolny dosupny J2ME emulator (ne, ze by jich bylo tolik, ale jsou :-) )
- k vyvoji aplikaci pro Windows Mobile existuji i nastroje zdarma vychazejici z Visual Studia (jen tam tusim neni napr. MFC).

Marekzprahy (dne 13. 02. 2009 v 16.11)
mac: Díky za komentář, nicméně dovolil bych si zásadně nesouhlasit.

Co se java emulátorů (JRE, JVM, ...) týče:
- nelze předpokládat, že si nějaký BFU nainstaluje určitou JVM, většina uživatelů bude mít co dělat, aby nainstalovala samotný java MIDlet; pokud chci vyvíjet třeba midlet využívající GPS a standardní předinstalovaná java v Xperii díky absenci potřebného JSR nemá k GPS modulu přístup, nemůžu si jako vývojář dovolit přidat Xperii na seznam podporovaných zařízení
- díval jsem se ve stručnosti na nejznámější volně stažitelné JVM a nikde jsem neviděl, že by se někdo chlubil seznamem podporovaných JSR - lze se tedy myslím domnívat, že (možná i horko těžko) podporují pouze to, co je ve specifikaci MIDP2.0

K vývojovému prostředí:
- viděl jsem nějaké freewarové alternativy, ale k Visual Studiu měly hodně daleko - v podstatě umožňovaly pouze editovat a přeložit kód, žádné klikání - a na to už jsem trochu zhýčkaný, navíc je rok 2009 :-)

NEMÁM - [email schován] (dne 26. 02. 2009 v 08.07)
DÍK KONEČNĚ NĚJAKÁ OBJEKTIVNÍ RECENZE

Mishack - [email schován] (dne 04. 03. 2009 v 21.01)
Dekuji za tuto recenzi. Je jedna z mala, kde jsem se, jako potencionalni uzivatel, dozvedel nejake opravdu hodnotne a relevantni informace. Prave rozmyslim koupi a tak procitam vse co se da. Poprve tady jsem se kuprikladu dozvedel o velmi dlouhe dobe nabijeni, coz me prekvapilo (trochu neprijemne, abych byl uprimny). Nekteri uvadeji jako velke minus ruzne softwarove nedostatky, ci nedokonalosti Xperie, ale podle me od toho jsou prece programy tretich stran, kterymi si lze 90% veci prizpusobit k obrazu svemu, takze tomu osobne neprikladam takovou vahu. Kazdopadne, jak uz jsem zminil na zacatku meho prispevku, doba nabijeni me trochu vydesila a je to dalsi faktor, ktery hybe jazyckem na pomyslnych vahach meho rozhodovani.

Marekzprahy (dne 04. 03. 2009 v 21.08)
Mishack: Pozor, musím částečně tuto informaci opravit. Nyní (po několika nabíjecích cyklech) už se nabíjí s nabíječkou rychleji, cca 10%-15% za půl hodiny (takže do 5 hodin je hotovo). Lepší se to (nebo jde baterka do kopru :-D)

Mishack - [email schován] (dne 04. 03. 2009 v 21.19)
:) Tak to, uz kvuli vam, doufam v to prvni :) Jinak ted jsem se bavil se znamym, ktery se dost mota kolem techto zarizeni (WM) a X1 mi dost nedoporucoval. Stezoval si hlavne na spatne dilenske zpracovani (praskajici kryt, vyklaci klavesnice, loupani stribrneho laku). Tak me to ted ponekud rozhodilo, ptze ve vasi recenzi je to presne naopak. Takze jsem ted ponekud zmaten :) Kazdopadne jeste jednou dekuji za uzitecnou recenzi a upresneni. ...asi si ji nakonec stejne vezmu :)

Marekzprahy (dne 04. 03. 2009 v 21.26)
Mishack: Na dílenské zpracování si nestěžuji, myslím, že se to zřejmě skutečně týkalo jen jedné série (taky jsem to o těch praskajících plastech četl). Po téměř měsíci docela intenzivního používání jsem žádný problém v tomto ohledu neshledal.

Mishack - [email schován] (dne 04. 03. 2009 v 21.39)
Tak je asi rozhodnuto :) Ted jen pockat na vyplatu :)
(v minulem prispevku se mi vloudila hrubka jako ***** - samozrejme ma byt viklaci klavesnice)

Marekzprahy (dne 04. 03. 2009 v 22.11)
Mishack: pak se poděl o dojmy ;-)

Petr Vaníček (dne 16. 03. 2009 v 15.14)
jake rozmery videa doporucujes pro plynule prehravani....

Katka (dne 19. 03. 2009 v 18.29)
Ahoj zítra mi SEX1 dorazí, doufám,že budu spokojená, zaskočilo mě jen 65 000 barev na displeji. Není to málo na pouštění filmů atd? Mám starý telefon se stejným rozlišením a přijde mi to nic moc..... Katka

Marekzprahy (dne 19. 03. 2009 v 18.41)
Katka: S kvalitou displeje jsem zcela spokojen, 65 000 barev je dostačujících.

Jirka (dne 28. 03. 2009 v 22.09)
Mam Xperii cca 10 dni a jedine co bych ji vycetl je nemoznost zvetsit systemove fonty na vetsi velikost.Umoznena zmena nastaveni je spise kosmeticka.(Jeste drobnost prechazel jsem z P910i a prvnich par dni porad hledal kolecko na strane telefonu :-) Jinak recenzentovi gratuluji,napsal to fakt dobre. Dost noveho jsem se dozvedel.

Janek (dne 31. 03. 2009 v 09.14)
Děkuji za užitečnou recenzi, vzhledem k relevantním komentářům si dovolím dvě otázky. 1.)Reakce na Jirkův komentář: Docela se bojím vysokého rozlišení v malé ploše. Váhám mezi Experií a Omnií (od Samsungu), který má na o dvě desetiny větší displej pouze 400x240 bodů. Jemnost je krásná věc, ale po třicítce vidíte (ne/vidíte) věci jinak. Dioptrie jsou sice věc subjektivní, nicméně bych jakýkoli postřeh na tohle téma ocenil, zejména pokud má zkušenosti s vícero komunikátory s různými rozlišeními. Momentálně mám SE P910i, jehož 320x208 bodů ve velké ploše jsou pochopitelně bez problémů. Otázka 2.) Nemám velké zkušenost s WM, (jak jsem již zmínil, dodnes mám telefon se symbianem) proto bych se rád zeptal, jak je to s kompatibilitou aplikací (různá rozlišení, verze WM5 a WM6) a podobně. Autor se v článku dokonce zmínil o nekompatibilitě Xperie s "běžným" přehrávačem TCPMP. Šlo by to trochu víc vysvětlit? Díky moc a zdravím... :o)

smallrock - [email schován] (dne 18. 04. 2009 v 19.30)
K použití TCPMP
Tento problém je spíše we WM 6.1 a ne v X1. Měl jsem Rafaela od HTC a problém byl stejný. TCPMP nejede. Což je škoda, protože jako jediný program umí přehrávat titulky.

Janek (dne 21. 04. 2009 v 13.10)
thanxs to smallrock za odpověď. První část otázky (jestli to kromě peněženky utáhnou i mé "dioptrie") jsem se rozhodl zodpovědět si sám - "X1čka" dorazí zítra... :o) Ještě jedou díky za postřehy i za připomínky - víc než 3 relevantní odkazy pod diskuzí - to je fenomén naprosto nevídaný.... :o)

pip69 - [email schován] (dne 17. 05. 2009 v 12.14)
Bomba,takhle bych to napsal taky,pokud bych nebyl tak línej,jinak na netu jsou návody jak doinstalovat hlasovou GPS navigaci zdarma. Tak hledejte,maká skvěle.

smallrock - [email schován] (dne 21. 05. 2009 v 22.29)
poznámečka k nabíjení X1. Dovolím si nesouhlasit s autorem s dobou nabíjení. Mám X1 14 dnů a baterie je vždy nabitá cca za 2 hodiny. Výdrž zatím tak 2-3 dny.

smallrock - [email schován] (dne 21. 05. 2009 v 22.38)
Ještě něco málo k GPS a spojení s PC. Mám nainstalováno IGO 8 verze 8.3... Běží bezvadně. Start satelitů do 30s. korektní běh jak ve svislé tak ve vodorovné poloze. Není co vytknout.
Při spojení s PC se však potýkám s problémem. Při nastavení USB na mass storage nějak nejde nic nakopírovat na kartu. Hodí to vždy hlášku o přílišné hloubce uložení souboru či selhání připojení. Uložení karty pod krytem baterie je taky dot nešťastné. Preferuji bezbariérový přístup ke kartě. Malý pilník tento problém vyřešil.

Jan - [email schován] (dne 03. 08. 2009 v 07.42)
Vážně uvažuji o koupi tohoto MT a tak bych měl otázku. Chci poslouchat hudbu přes sluchátka Bluetooth HBH DS-980 a přitom komunikovat přes ICQ nebo Skype, surfovat po internetu a ještě mít otevřen Word a PowerPoint dokument. Je toto možné vše dělat součastně a přepínat mezi aplikacemi s tím, že když mi přijde zpráva z ICQ tak budu na to upozorněn?

Marekzprahy (dne 03. 08. 2009 v 18.47)
Jan: Teoreticky to možné je, ale v praxi bych to viděl tak, že budeš moci poslouchat hudbu a prohlížet internet nebo být na skypu nebo editovat něco ve wordu. Nejkritičtější je prohlížení webu, pokud budeš prohlížet pouze v jednom tabu nějaké méně složité stránky, tak nebude problém ani s wordem a powerpointem na pozadí (přepínání v pohodě), nicméně pro přehrávání videa na youtube nebo prohlížení Idnes.cz ve třech tabech potřebuješ plný výkon a jakákoli aplikace na pozadí bude znát. Zrovna Idnes.cz je docela dost náročné, v Opeře Mobile s obrázky se mi daří otevřít vždy maximálně 3 taby, pak už chybí paměť.

Michal - [email schován] (dne 13. 11. 2009 v 08.09)
Tak jsem si včera koupil X1 Xperia a překvapení následovalo ihned po otevření krabice. pohled na širokoúhlý display byl prostě super:-) škoda jen že díky mé ruce v sádře hned po pár minutách padl na zem a napraskl se stříbrný broužek. spadl z cca metru a půl a to přímo na roh. nicméně až na tu malou prasklinku je tel ok. což mě "potěšilo" je vidět, že telefom je vyroben s kvalitních materiálů. jiný "chytrý" telefon by to asi nerozchodil. třeba můj předchozí HTC Touch HD který po pádu přestal jít.co se ovládání týče jsem nadmíru spokojen a rychle jsem si na něj zvykl. o aplikace pro win mobile není nouze třeba zde http://www.ce4you.cz/freeware kdo stále váha nad koupí, vřele doporučuju. mám ho sice den, ale zžil jsem se s ním neskutečně rychle.

Jančí - [email schován] (dne 13. 12. 2009 v 19.14)
Mám dotaz, chtěla bych sis SEX1 koupit, ale nevím zda u ní funguje gps i když nemá otavřenou qwertz klávesnici, vím, že třeba u Nokie N97 to nejde, jak je to tady?

Marekzprahy (dne 13. 12. 2009 v 19.19)
Jančí: GPS funguje nezávisle na vysunutí / zasunutí klávesnice.

Lucie - [email schován] (dne 16. 03. 2011 v 14.17)
Ahoj,mam takovy mensi problem,kupila sem si tento typ mobilu,jenze mam problem,nejd emi nahrat cd od mobilu do PM chce to nejaky flash payer jenze ten mi nejak nejd enaistalovat do PM vzdy to chazi chybu a kdyz istaluji jiny tak to cd taky nejde nahrat do pc a taky mam problem,ze mi nejde skype a icq nahrat do mobilu,hazi to ze to neni vhodny zdroj,nebo ze nema certifikat.Az delam co dela nic tam nejde hrat a chtela sem nutne skype a icq a nevim jak na to.Nebo odkud stahnout aby to slo.Diky predem za odpoved na e-mail.

David - [email schován] (dne 29. 12. 2011 v 10.20)
mam dotas ako dam do se xperia x1 hry alebo aplikacie ked nieco stahnem a tam to cez kabel do telefonu a v telefone na nich tuknem tak sa mi to neotvoti pozeralô som na nete ze potrebujem nejaky program do telefonu alebo do pc pktinstaler a nieco take market nepomohli by ste mi s tym som amater skuste mi poslat podrobny dopis ako sa to tam dava keby to slo a ked mozte poslite mi to na [email schován] dakujem z pozdravom David

Marekzprahy (dne 29. 12. 2011 v 21.13)
David: Potřebuješ instalační soubor *.cab, aplikace musí být kompatibilní s Windows Mobile 6.1. Pak půjde nainstalovat poklepáním.

Přidat vlastní komentář:
Jméno:
E-mail:
Sledovat diskusi:
Web:
Kontrolní kód:

Komentáře jsou v prvé řadě určeny ke kladení dotazů k tématu, upozornění na chybu, rozšíření obsahu článku a vůbec ke zpětné reakci na obsah těchto stránek. Mé reakce jsou barevně odlišeny.

V současné době není umožněno vkládat HTML tagy - pokud vložíte HTML kód, bude převeden na entity. K Vašemu komentáři se do databáze uloží čas vložení a Vaše aktuální IP adresa (3.230.173.188). IP adresa se nebude zobrazovat čtenářům, nicméně v případě, že bude Váš odkaz shledán právně závadným, může být Vaše IP adresa předána příslušným státním orgánům. Emailové adresy jsou ochráněny před běžnými spam roboty.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.