Demčákův blog

Vítám Vás na svém osobním blogu, kde najdete mé komentáře ke světu okolo mě. Budu rád, zapojíte-li se do diskuse pod články a vyvážíte nebo doplníte mé názory těmi svými. Můžete mě též sledovat na Twitteru, kam píši své postřehy, které mi nestojí za samostatné články.

Marek Demčák

Miami, Key West a Everglades - zážitky z dovolené a tipy pro Vás

Po sérii 4 dovolených na Ibize a jednoroční mořské abstinenci jsme si tento červen s přítelkyní dopřáli první zaoceánskou dovolenou, a to konkrétně na floridskou Miami Beach (původně zvažované Kubě nakonec zlomily vaz špatné recenze hotelů).

Pokud se do Miami nebo obecně na Floridu chystáte, případně si jen rádi počtete o tom, jak jsme se tam měli, co stálo za to a s čím jsme šlápli do hovna, račte se začíst do dnešního obsáhlého článku.

přečíst celý článek

Publikováno dne 11. 11. 2013 v kategorii Na vlastní kůži.

První dojmy z Nokia Lumia 920

Mnohokrát jsem se zařekl, že si Lumii 920 už nekoupím, když ji Nokia nebyla schopná dodat na český trh do Vánoc (do ledna, do února, do března,... data se pořád posouvala). Zkrátka že si počkám až na jejího nástupce, kterého si třeba koupím v USA, když už tam stejně v létě letíme, a budu se radovat z toho, že je menší, lehčí, z kovu a třeba s OLED displejem.

Pak jsem se ve čtvrtek „náhodou” podíval na zboží.cz, uviděl ji skladem v H-Mobilu, a večer jsem ji měl doma. Ten telefon jsem prostě fakt asi chtěl :-)

Mé první dojmy se pokusím shrnout do tohoto článku.

přečíst celý článek

Publikováno dne 30. 03. 2013 v kategorii Elektronika.

Prvních 5 let s Vyplňto.cz

Při příležitosti pětiletého výročí vzniku dotazníkové služby Vyplňto.cz jsem se rozhodl zavzpomínat na nejdůležitější okamžiky, úspěchy a rozhodnutí, které se okolo tohoto projektu udály, a současně poděkovat lidem, bez jejichž pomoci by Vyplňto.cz nikdy nebylo tam, kde teď je.

Pokud Vás zajímá, jak jsem na celý nápad přišel, proč jsem Vyplňto.cz neprodal konkurenci nebo jak Vyplňto.cz kdysi přišlo k poměrně originálnímu grafickému ztvárnění, račte se začíst do dnešního obsáhlého článku.

přečíst celý článek

Publikováno dne 27. 03. 2013 v kategorii Vyplňto.cz.

Windows Phone 7.8 na Nokia Lumia 800 - nejlepší aplikace a hry (únor 2013)

Posledního lednového dne mi Microsoft s Nokií udělali radost, a konečně pro moji Lumii uvolnili aktualizaci na Windows Phone 7.8.

Přestože „když se to dá na papír, není toho moc”, nakonec nová verze 7.8 přináší oproti 7.5 skutečně zásadní vylepšení použitelnosti celého systému. V podstatě tuto aktualizaci vnímám jako daleko přínosnější než přechod z iOS 5 na spíše nepovedený iOS 6.

Líbí se mi odstranění „zlatého řezu”, tedy prázdného černého místa, které na úvodní obrazovce zabíralo zbytečně čtvrtinu plochy. Na úvodní PR haló to asi posloužilo dobře, ale v praxi to bylo opravdu spíš k zlosti. V kombinaci se zavedením nejmenší (na plochu čtvrtinové) dlaždice subjektivně vnímám, že se mi na úvodní obrazovku vejde zhruba dvojnásobek věcí, tedy všechny, které potřebuji (nad "přehybem" mám vesměs komunikační kanály, hudební přehrávač, jízdní řády MHD a kalendář, méně důležité věci typu počasí, jídelní lístek, svátky, navigace a budík jsou pak dostupné po vytažení displeje nahoru; zbytné věci najdu podle počátečního písmena jen v menu vytažením displeje doleva).

Líbí se mi automaticky stahované fotografie na zamykací obrazovku (z Bingu) a nová barevná témata – po změně z Nokia modré na karmínovou mám pocit, že mám úplně nový telefon :-)

No a to je z novinek WP 7.8 v podstatě vše, to ostatní nestojí vůbec za řeč. Jestli je to málo nebo dost nechám na Vás, pro mě osobně aktualizace na WP 7.8 znamená, že přestávám sledovat nabídku šedivých žlutých Lumií 920 – i kdyby je konečně dovezli do ČR, už mi nedává smysl za ně dát 13 tisíc Kč. Nokia Lumia 800 s WP 7.8 je za současnou cenu 5000 Kč daleko lepší nabídka.

Nevýhody WP 7.8 zůstávají v zásadě 3:

  • neexistuje funkce "Nerušit" (nastavení pevné doby klidu, kdy bude telefon zvonit jen pokud volá někdo opakovaně a nebo patří do okruhu VIP lidí – to je asi největší současná výhoda iOS 6 oproti WP)
  • není možné zamknout otáčení obrazovky (řeší WP 8)
  • neexistuje aplikace na přehrávání divx/xvid videí (nativně umí až WP 8)

Vše ostatní lze buď řešit níže uvedenými aplikacemi, nebo odstraněním špatných návyků :-)

přečíst celý článek

Publikováno dne 03. 02. 2013 v kategorii Elektronika.

Precházím na vynikající kontaktní cocky Focus Dailies Aqua Comfort Plus

Hello, Exclusive promo quality music for VIP DJ's https://0daymusic.org/ 320TB MP3/FLAC, Label, LIVESETS, Music Videos. Promo Music DJs

přečíst celý článek

Publikováno dne 01. 01. 2013 v kategorii Demcak.cz.

Upečte si vlastní vanilkové rohlíčky, budete ze sebe mít radost (recept a přesný postup)

7 let pracuji na počítači, sedím u něj skoro celý den. Na obživu je to fajn, ale je tu jeden velký problém. Karpální tunely? Bolest zad? Ne. Problém je, že veškeré výsledky mojí práce jsou uložené někde na serveru, nelze si na ně sáhnout a když nešťastně vypnou proud, je veškeré mé pracovní úsilí ztraceno. I když je programování ještě stále tvůrčí činností, ruce při práci tvoří jen nepohodlné rozhraní mezi mozkem a procesorem počítače. Ruce nic netvoří. Z výsledného produktu, který je ve své podstatě imaginární, nelze mít úplně pravou a nefalšovanou radost.

Myslím, že advent je i pro nevěřící (mezi které se počítám) vhodnou dobou, kdy má smysl na chvíli zvolnit a odměnit se manuálně-kreativní prací s hmatatelnými výsledky. Tento víkend jsem proto zasvětil pečení vanilkových rohlíčků – chcete-li si také pohrát a navíc získat tradiční vánoční pochoutku, následujte můj postup...

přečíst celý článek

Publikováno dne 09. 12. 2012 v kategorii Na vlastní kůži.

Nejlepší hry a aplikace zdarma pro Android + další zkušenosti s tabletem Nexus 7

Po měsíčním hraní s tabletem Nexus 7 (první dojmy zde) se už konečně ustálila hladina nadšení, takže Vám mohu lépe říci, k čemu je ve skutečnosti dobrý a jakým způsobem ho doma používám. Následující řádky jsou určené zejména těm, kteří uvažují o koupi prvního tabletu s androidem a zatím moc neví, co od toho čekat. Doplním pár tipů na zajímavé hry a aplikace zdarma.

přečíst celý článek

Publikováno dne 27. 11. 2012 v kategorii Elektronika.

Pár postřehů z vývoje a propagace aplikace Vyplňto.cz pro Android (case study)

Koncem června, když definitivně skončila jarní dotazníková sezóna na Vyplňto.cz, jsem si uvědomil, že pro podzimní sezónu je nevyhnutelné přijít s něčím novým, co Vyplňto.cz zase o něco odliší od obyčejných Google formulářů zdarma a „na baseballovém míčku rychlostí světla letícího” Survia.

Za nejpalčivější problém současných online průzkumů lze jednoznačně označit nereprezentativnost vzorku respondentů, zejména absenci odpovědí od starších občanů. Jednání s různými weby zaměřenými na seniory však bohužel nedopadla podle očekávání, nepodařilo se mi je přesvědčit, že by staré lidi mohlo bavit být součástí tisíců online průzkumů na aktuální témata a neztratit tak kontakt s okolním světem.

Takže přišel plán B, založený na myšlence spirálového vývoje. Jestliže dříve probíhalo dotazování s tužkou a papírem na ulicích a následně se přesunulo na web, je na čase se vrátit opět na ulici a do různých obchodních center. Tentokrát však už ne s tužkou a papírem, ale s tabletem a aplikací umožňující pohodlnou synchronizaci odpovědí se vzdáleným serverem. S aplikací Vyplňto.cz pro Android.

V tomto článku se s vámi podělím o pár postřehů z vývoje a propagace aplikace, v diskusi určitě uvítám i zkušenosti vaše.

přečíst celý článek

Publikováno dne 12. 11. 2012 v kategorii Vyplňto.cz.

Nexus 7 - první dojmy z povedeného tabletu s Androidem 4.1.2 (recenze)

Před 70 dny jsem potřeboval rychle sehnat nějaký tablet s operačním systémem Android, abych na něm mohl testovat aplikaci pro vyplňování dotazníků z webu Vyplňto.cz. Chtěl jsem koupit Nexus 7, protože mi jeho parametry maximálně vyhovovaly, ale bohužel byl tehdy beznadějně nedostupný. Koupil jsem tedy výběhový GoClever Tab I71, zřejmě nejlevnější tablet na trhu, a nějakou dobu se s ním a zejména jeho rezistivním displejem trápil.

Mé trápení naštěstí netrvalo příliš dlouho, jelikož se zhruba po měsíci a něco goclever přestal dobíjet a zdechnul. Nadešel čas pro nalezení důstojného nástupce, kterým se stal dnes již velmi dobře dostupný Google Nexus 7 za necelých 6000 Kč vč. DPH.

přečíst celý článek

Publikováno dne 02. 11. 2012 v kategorii Elektronika.

Budapešť - zážitky a tipy pro cestovatele

Dny okolo Svatého Václava jsme letos s přítelkyní a starými přáteli okolo Ujdeto.cz strávili v Budapešti, jednom z nejvzdálenějších měst, kam lze bez problémů každé dvě hodiny dojet dálkovým vlakem z Prahy. Jelikož mám velmi špatnou a velmi selektivní paměť, rozhodl jsem se ještě „za čerstva” sepsat své zážitky a tipy zde na blog, abych na článek mohl odkázat všechny své známé, až se mě zeptají, jak bylo v Budapešti a jak je možné, že už si z toho skoro nic nepamatuji.

Pokud se do Budapešti teprve chystáte, můžete následující řádky brát jako malou upoutávku na to, co turistům může Budapešť nabídnout...

přečíst celý článek

Publikováno dne 03. 10. 2012 v kategorii Na vlastní kůži.

© Marek Demčák 2007 - 2024
Všechna práva dle Autorského zákona (č. 121/2000 Sb.) vyhrazena.