Vítám Vás na svém osobním blogu, kde najdete mé komentáře ke světu okolo mě. Budu rád, zapojíte-li se do diskuse pod články a vyvážíte nebo doplníte mé názory těmi svými. Můžete mě též sledovat na Twitteru, kam píši své postřehy, které mi nestojí za samostatné články.
Marek Demčák
Tento týden jsem nadobro pohřbil myšlenku fungování mého Macbooku Pro s SSD od A-DATA. Zatímco v předchozím článku jsem ještě dával najevo svou relativní spokojenost (přestože o žádném "wow efektu" nemohla být řeč), dnes přiznávám, že jsem s koupí SSD S596 Turbo od A-DATA docela šlápnul do hovna. Je možné, že jsem měl smůlu na vadný kus, nicméně i z různých jiných diskusí na internetu jsem postupně nabyl dojmu, že Mac OS X a technologie SSD ještě zdaleka kamarádi nejsou a dělají si vzájemně naschvály.
Stručně řečeno – po čtvrt roce o něco rychlejšího fungování systému se mi stalo, že se Macbook Pro začal chovat divně (místo názvů písniček v iTunes se začaly zobrazovat klikyháky) a po klasickém IT řešení, tedy vypnutí a zapnutí systému, už jenom displej krátce bliknul a bez jakékoli chybové hlášky opět chcípnul.
V ten moment jsem byl schopen pouze nastartovat poněkud méně stabilní a často mrznoucí systém v single-user módu (Cmd+S hned po zapnutí napájení, jakási obdoba nouzového režimu) a zjistit, že na vině je rozbitý souborový systém, který nelze s pomocí aplikace Disc Utility standardně opravit.
Publikováno dne 20. 02. 2011 v kategorii Elektronika.
V sobotu jsme s bratrem po opravdu dlouhé pauze navštívili nějakou klubovou akci. Volba padla na jednu z těch v letošním roce nejočekávanějších, a sice představení aktuálního kompilačního CD německo-amerického DJe Markuse Schulze s názvem Prague '11. Celé kompilační CD a celá party byla věnována Praze, která se tak stala teprve 6. městem světa, kterému se dostalo této cti.
Publikováno dne 13. 02. 2011 v kategorii Reporty z akcí.
Přestože se výše uvedený nadpis může zdát na první pohled jako nějaká Ptákovina, mBank mě v posledních měsících naštvala natolik, že jsem si založil účet u jejího v současné době asi největšího konkurenta – Fio banky.
Největší problém mBanky tkví v tom, že ani po třech letech nemá aktivovaný SWIFT kód, a tak je její v tomto momentě již 1032 dní nesplněný slib zahraničních plateb stále jen zbožné přání, na jehož splnění se čeká při každé plánované odstávce (a že jich je v poslední době opravdu hodně!).
mBank ztratila tah na branku, a poslední odstávky se týkají takřka výhradně pouze jedné věci – nasazování stále hezčí grafiky. Když jsem se dočetl, čím se nyní v mBank usilovně zabývají, myslel jsem, že si ze mě snad dělají srandu.
Před založením podnikatelského účtu u Fio jsem na kontaktní email mBank již jen poslal krátký email s žádostí o poskytnutí seznamu důvodů, proč bych si měl živnostenský účet založit u mBank a ne u Fio – možná se urazili, možná email jen hodili do koše, každopádně důvod mi ani po 14 dnech nedorazil žádný.
Publikováno dne 28. 01. 2011 v kategorii Na vlastní kůži.
Minulý týden jsem pomalu začínal mít dojem, že jsem si už koupil snad všechny zajímavé aplikace a že s iPhonem už žádná legrace nebude. A nakonec ne – přecejen pořád objevuji nové a nové, které mě ohromují, co vše je dnes možné očekávat od té malé skleněné placky... Aplikace, o které dnes bude řeč, se jmenuje Solar Walk a jedná se o jakýsi 3D model naší sluneční soustavy.
Publikováno dne 08. 01. 2011 v kategorii Ostatní.
Zdá se mi, že současní tvůrci škodlivého softwaru pro Windows už nejsou, co bývali. Hackerské vychytávky, jaké jsem pamatoval z dob dávno minulých (Blaster schopný do 10 minut shodit čerstvě reinstalované XP...), jsou asi už definitivně pryč, noví "hackeři" jsou již jen v uvozovkách a spíše než na programátorský um se spoléhají na sociální inženýrství. Zatímco hackeři staré gardy škodili pro slávu a potěšení, moderní škodiči se soustředí spíše na získávání peněz od lidí, kteří počítačům vůbec nerozumí (těch je, přiznejme si, velká většina).
Dnes se mi doma již podruhé (po cca roce) dostal k vyčištění "totálně zavirovaný" počítač, na kterém byl nainstalován "antivirus" System Tool. Je asi jedno, jak se do počítače dostal (XXX, odkaz v emailu,...), podstatné je, že při jeho instalaci měl neznalý uživatel pocit, že dělá vlastně pro svůj počítač velké dobro - tedy že ho vyčistí od potenciální virové nákazy.
Publikováno dne 24. 12. 2010 v kategorii Na vlastní kůži.
Majitelé iPhonů jsou prý nejloajálnější ke své značce, a v 59% případů bude jejich dalším telefonem opět iPhone. Přestože je nutné brát průzkumy publikované na Idnes.cz spíše s rezervou, mohu po měsíci stráveném s telefonem (nebo spíš multifunkčním zařízením) iPhone 4 za sebe tuto informaci potvrdit. Nevím, jestli bude můj příští telefon iPhone 5 nebo iPhone 6, každopádně momentálně mě nenapadá žádná jiná značka ani platforma, která by mohla mít šanci iPhone překonat. Doba "early adopterů" a nesmyslných omezení je s iOS 4.2 pryč – jediným důvodem, proč si iPhone 4 nepořídit, tak zůstává cena.
Publikováno dne 04. 12. 2010 v kategorii Elektronika.
Zhruba před půl rokem jsem se rozhodl za 10 tisíc prodat jednomu sběrateli své pomalu rozpadající se Vaio (přestával fungovat touchpad, narůstaly problémy s chlazením,...), a začal jsem naplno využívat svůj do té doby sekundární notebook – Macbook Pro 13,3. Přestože začátky nebyly úplně jednoduché (OS X je jiný než Windows Vista, klávesnice je na Macu jiná,...), postupem času jsem si Macbook zamiloval, a nedokážu si představit, že ještě někdy koupím něco jiného.
Významným dílem k mé spokojenosti přispěl i virtualizační nástroj Parallels Desktop, který mi umožňuje používat v jednom momentě aplikace z OS X i Windows 7, a ještě na pozadí spustit Ubuntu s LAMP. Virtualizace se stala běžnou součástí mého počítačového světa, dokonce natolik běžnou, že už si ani pořádně neuvědomuji, že mi běží 2 nebo 3 operační systémy najednou (akorát okna Windows aplikací mají trochu jiná záhlaví než ta z OS X...).
Virtualizace mi poměrně brzy ukázala první úzké hrdlo původní konfigurace Macbooku – 2 GB RAM dnes pro virtualizaci opravdu nestačí.
Publikováno dne 26. 10. 2010 v kategorii Elektronika.
V rámci prokrastinace jsem si dovolil na Vyplňto publikovat pár tipů, kterak získat co nejvíce respondentů pro průzkumy prováděné online – přečtěte si zde. Uvítám v komentářích i jakékoli další tipy nebo i připomínky :-)
Publikováno dne 27. 09. 2010 v kategorii Vyplňto.cz.
MacBook Pro mi v kombinaci s 8 GB operační paměti a virtualizačním nástrojem Parallels Desktop dopřává výhod všech dostupných operačních systémů – třebaže postupně využívám čím dál tím více aplikací přímo v OS X, fakturační program, Internet Explorer 8, PSPad a Windows Media Center mi prozatím dopřávají pouze Windows 7, a webový server a Supertux mi pro změnu běží pouze ve virtuálu s Ubuntu.
Jedna věc mě ale na této skvělé symbióze všech hlavních operačních systémů pekelně štvala - klávesnice! Aby bylo jasno - MacBook Pro má vynikající klávesnici s pěkně vyznačenými speciálními symboly, takže psaní znaků typu []{}#$^, bez kterých se programátor neobejde, je pohádkové. Problém je v tom, že mapování speciálních znaků v Mac OS X je jiné než ve Windows světě.
Inu, přeučil jsem se, a začal jsem místo AltGr+V používat pro napsání zavináče ALT+2. Po týdnu jsem potřeboval spustit PSPad a ouha, ALT+2 nepíše zavináč, ale nějaký paznak! S ostatními symboly (až na <>) to bylo úplně stejné.
Nějaký týden jsem se s tím snažil sžít, a používal jsem v Mac programech "macovské" rozložení kláves, a v PSPadu se rozpomínal na všelijaké AltGr+B, AltGr-N, AltGr-J,... Bylo to utrpení.
Dnes jsem se rozhodl problém vyřešit, a nakonec jsem ho vyřešil!
Publikováno dne 05. 08. 2010 v kategorii Elektronika.
Cítím potřebu se s Vámi podělit o jednu velice dobrou špatnou zkušenost s nízkonákladovým leteckým dopravcem Wizz Air, jehož služby po zkušenosti z tohoto víkendu nelze zhodnotit jinak než drahá loterie pro chudé provozovaná bez povolení Ministerstva financí a bez uvedení, že se skutečně jedná o loterii.
Začátkem července mě služba myAirDeals.com upozornila na nabídku výhodného letu do Paříže - zpáteční letenka vyšla na zhruba 1000 Kč včetně letištních tax.
Naplánovali jsme si tedy ve čtyřech výlet na pár dní do Francie s tím, že si tam dáme nějaké ty palačinky a pěkně si to tam projdeme. Se všemi dalšími dodatečnými poplatky jsme Wizz Airu zaplatili 5107 Kč a obdrželi potvrzení o zaplacení částky a kód pro vyzvednutí letenek. Následně jsme si objednali a zaplatili ubytování poblíž centra a začali se těšit na výlet v polovině srpna.
Včera nad ránem však přišla studená sprcha v podobě emailu, že se náš let ruší (bez uvedení bližšího důvodu) a že nás bude kontaktovat operátorka s nabídkou možných řešení (případně že jí můžeme zavolat sami za cca 14 Kč/min, pokud na to spěcháme). Při pohledu do rezervačního systému Wizz Air je zřejmé, že zrušili veškeré lety po 13. 8. – buď se jedná o softwarovou chybu, která vymazala veškeré naplánované lety z databáze a systém automaticky odeslal upozornění všem, kteří do této loterie již peníze vložili, nebo se prostě management rozhodl, že už se mu létat do Francie nevyplatí, a tak to prostě mávnutím ruky stopli.
Ať je to jak chce, zařazuji se tímto k lidem, kteří provolávají hesla typu "S Wizz Airem už nikdy" a "Wizzairte se na to". V pondělí to vypadá na alternativu v podobě Smartwings, se kterými jsme už byli několikrát (úspěšně) na Ibize, a poté na martyrium v podobě získání peněz z Wizz Airu zpět. Den před zrušením letu nám poslali fakturu na částku cca 3700 Kč, takže to vymáhání celé částky 5107 Kč bude asi veselé. Ostatně o problematickém získávání peněz zpět se píše i zde: http://www.wizzairsucks.com/. Vidět tyto stránky dříve, nikdy bych do té loterie nešel.
Publikováno dne 01. 08. 2010 v kategorii Na vlastní kůži.
Programátor, samozvaný hodnotitel a zejména kritik.
Pan Vyplňto.cz a tvůrce několika webových stránek.